Jak leczyć przeziębienie w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku?

Sylwia Bagińska 21.09.2018
Przeziębienie w ciąży
Fotografia: ---

Przeziębienie w ciąży objawia się głównie zmęczeniem, podwyższoną temperaturą ciała, a także bólem gardła. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie przeziębienia u kobiet ciężarnych!

Przeziębienie w ciąży to uciążliwa infekcja wirusowa, która przynosi zmartwienie nie jednej przyszłej mamie. U kobiet ciężarnych częściej dochodzi do rozwoju przeziębienia niż u kobiet, który w najbliższym czasie nie spodziewają się dziecka. Wpływ na to ma układ immunologiczny i ciążą.

Przeziębienie w ciąży – objawy

Przeziębienie w przeciwieństwie do grypy, rozwija się bardzo powoli, trwa on zazwyczaj kilka dni. Charakterystyczne objawy tej infekcji wirusowej to zmęczenie oraz apatia.

Inne objawy towarzyszące przeziębień to także drapanie w gardle oraz kichanie, chrypka, ból gardła, suchość w nocy.

Kobiety ciężarne skarżą się także na wodnistą wydzielinę z nosa, która przechodzi w katar. W trakcie przeziębienia temperatura ciała może być podwyższona oraz może wystąpić uciążliwy kaszel.

Przeziębienie w ciąży – czego nie wolno robić?

Pamiętaj, że w ciąży nie można stosować wielu leków. Nie zażywaj żadnych środków farmakologicznych bez konsultacji z lekarzem. Zanim zdecydujesz się na kupno leków, dokładnie przeczytaj ulotki dołączone do opakowania.

Pamiętaj też, że niektóre naturalne (roślinne) preparaty także są niewskazane. Koniecznie dowiedz się, jakie zioła możesz stosować, a jakich musisz unikać.

Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie antybiotyków, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, które pozostały z wcześniejszych kuracji, a ich stosowanie w żaden sposób nie zostało ustalone z lekarzem. Preparaty podawane przy przeziębieniu w trakcie pierwszego trymestru ciąży mogą już poważnie zaszkodzić dziecku.

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Bardzo często kobiety w ciąży przeziębienie muszą leczyć naturalnymi sposobami. Skuteczne i bezpieczne domowe sposoby na przeziębienie dla kobiety w ciąży i dziecka to między innymi:

  • Syrop z cebuli

Syrop z cebuli skutecznie sobie radzi nie tylko z kaszlem, ale także z bólem gardła.  Dzięki lotnym olejkom, charakteryzuje się on działaniem bakteriobójczym. Dodatkowo oczyszcza górne drogi oddechowe i udrażnia nos. Syrop z cebuli mogą stosować nie tylko kobiety w ciąży, ale także karmiące piersią.

  • Inhalacje

Wiele osób przestrzega kobiety w ciąży przez wykonywaniem inhalacji. Jednak jest ona całkowicie bezpieczna dla dziecka pod warunkiem, że będzie wykonywana zgodnie z odpowiednimi zasadami i będą zastosowane odpowiednie środki, które nie są szkodliwe dla płodu, np. sól fizjologiczna lub kuchenna.

Aby przygotować inhalacje, do miski wlej około 2 litry gorącej wody, a następnie dodaj około 5-6 łyżek soli kuchennej lub fizjologicznej. Na głowę nałóż ręcznik i pochyl się nad parującą wodą. W trakcie inhalacji trzeba zachować szczególną ostrożność.

Przeziębienie w ciąży – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy się zgłosić, kiedy objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni lub doszło do ich nasilenia po upływie 5 dni. Interwencji lekarskiej wymagają także duszności i świszczący oddech, który pojawił się razem z infekcją wirusową. Na wizytę trzeba także się zgłosić, gdy pojawił się ból głowy lub/i ból zatok, a także kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny ropnej.

Przeziębienie w ciąży – działania profilaktyczne

Mimo narastającej liczbie wirusów, które krążą wśród ludzi, przeziębienie jest infekcją, której można zapobiec. Szczególnie ważne jest dbanie o naszą odporność, gdyż jej osłabienie daje sprzyja rozwojowi infekcji.

Jeśli chcesz zapobiec przeziębieniu pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk. Unikaj przegrzewania oraz wychładzania organizmu. Pamiętaj o aktywności fizycznej i spokojnym śnie. Wypoczynek jest bardzo ważny!

Zobacz także: Choroba Buergera - nieleczona doprowadza do poważnych powikłań. Jak się objawia?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów