Próchnica zębów - nieleczona doprowadza do wielu poważnych chorób! Jak jej zapobiegać?

Hanna Skowron 20.08.2018
Higiena jamy ustnej
Fotografia: shutterstock

Próchnica zębów to najczęstsza przyczyna pojawiają się dziur w zębach, najczęściej wśród dzieci. Co ją powoduje? Jak leczy się zmiany próchnicze? Co należy mieć na uwadze, by zapobiegać jej powstawaniu? Zobacz wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć! 

Lekceważenie higieny jamy ustnej doprowadza do pojawienia się przewlekłej próchnicy zębów. Może to skutkować wieloma poważnymi chorobami jamy ustnej.

Zobacz także: Mimowolne zgrzytanie zębami - czy jest groźne dla organizmu?

Próchnica zębów – co to jest? Przyczyny

O próchnicy zębów mówi się najczęściej w odniesieniu do dzieci. Jako przyczyny wskazuje się nadmierne spożywanie słodyczy i słodzonych napojów, a także brak należytej dbałości o higienę jamy ustnej. Próchnicą nazywa się stan, w którym bakterie niszczą szkliwo, przyczyniając się do powstawania dziur i stanów zapalnych.

W istocie – najważniejszą przyczyną jest zwykle brak higieny i spożywanie produktów, które niszczą szkliwo. W głównej mierze za destrukcję odpowiada cukier, jednak nie jest on jedynym winowajcą. Do próchnicy przyczyniają się również kwasy zawarte w pożywieniu.

Próchnica zębów – leczenie

Profilaktyka zdrowia jamy ustnej polega przede wszystkim na regularnym i dokładnym myciu zębów, ale także języka, o czym zapomina wielu. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, przez 2-3 minuty, a także płukanie jamy ustnej płynami stomatologicznymi ma największy wpływ na oczyszczanie z bakterii i zapobieganie stanom zapalnym zębów i dziąseł.

Wiele jednak zależy także od indywidualnych predyspozycji – często słabe i cienkie szkliwo zębów jest dziedziczne i wówczas o próchnicę o wiele łatwiej. Jeśli zauważysz ubytek w zębie, odczuwasz ból i nadwrażliwość w obrębie zęba, czym prędzej udaj się do dentysty. Rozwierci on chory ząb, oczyści i zaplombuje go, zapobiegając w ten sposób pogłębianiu się ubytku i przedostawaniu się bakterii w głąb zęba, do miazgi.

Nieleczona próchnica może skutkować koniecznością leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji zęba!

Skutki nieleczonej próchnicy

Wszelkie ubytki w zębach należy leczyć. Próchnica rozwijająca się latami to pożywka dla bakterii, które mają wpływ nie tylko na stan zębów. Ignorując rozwijające się zmiany, naraża się zdrowie całego organizmu. Czy wiesz, że nieleczona próchnica może być przyczyną stanów zapalnych organizmu? Bakterie przedostają się nie tylko do miazgi zębowej, ale w końcu docierają także głębiej, skąd wędrówka po całym organizmie jest już bardzo łatwa. Lekceważenie stanu zębów może doprowadzić do:

  • Reumatyzmu
  • Zapalenia oka
  • Chorób żył
  • Zapalenia nerek
  • A nawet – chorób serca!

Próchnica zębów – zapobieganie

Zapobeiganie przed chorobami zębów spowodowanymi próchnicą jest bardzo proste. Równie istotne jest uświadamianie dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z nieleczeniem zębów. Najprostszą drogą do zachowania zdrowia jamy ustnej, a w konsekwencji całego organizmu, jest regularność i dokładność w higienie jamy ustnej.

Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Używanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej to kolejni sprzymierzeńcy zdrowych zębów i dziąseł. Zredukowanie ilości zjadanych słodyczy również znacząco przekłada się na stan zębów.

Zobacz także: Zajady na ustach - możesz je zwalczyć domowymi sposobami!

5 niebezpiecznych roślin, które możesz spotkać codziennie - są mocno trujące!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów