Poznaj swoje piersi. Regularne samobadanie może uratować twoje życie

Artukuł sponsorowany 06.10.2017
Samobadanie piersi
Fotografia: Pexels

To jedynie kilka minut, które poświęcisz swojemu zdrowiu. 

Choć należy regularnie uczęszczać na badania do specjalisty, to właśnie comiesięczne "zapoznawanie się" z własnymi piersiami niejednokrotnie ratuje życie wielu kobiet na całym świecie.

Jak rozpoznać odpowiednią budowę piersi? Ich konsystencja powinna przypominać mięsień pośladka. Bardzo ważna jest również jej otoczka – owalna, okrągła lub nieregularna. Brodawka może być ukształtowana na cztery różne sposoby: cylindrycznie, stożkowo, jak beczułka lub lejek. Jej zakończenie jest zazwyczaj gładkie, pofałdowane lub z drobnymi bruzdami. Niekiedy widać również małe otwory, czyli ujścia przewodów gruczołowych.

Aby należycie wykonać samobadanie piersi, trzeba zabrać się za nie około tygodnia po okresie, aby piersi nie były obrzmiałe. Robienie tego w tym samym dniu miesiąca ma duże znaczenie dla kobiet w okresie przekwitania.

Samobadanie

Jego pierwszy etap stanowi samobadanie przed lustrem.

  • ·Unieś ręce do góry i sprawdź, czy obie piersi mają podobny kształt i kolor. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są "wciągnięte". W szczególności przyjrzyj się fragmentowi biustu w okolicach dołu pachowego.
  • ·Oprzyj ręce na biodrach i podobnie jak przy podniesionych rękach, przyjrzyj się wszystkim elementom. Inne możliwe pozycje to ręce wzdłuż tułowia lub nachylony do przody korpus.
  • ·Ściśnij brodawki i zobacz, czy nie wydziela się żaden płyn.

Samobadanie pod prysznicem

Kiedy piersi są odpowiednio namydlone, dużo łatwiej wyczuć wszelakie zmiany. W pierwszej kolejności lewą rekę połóż z tyłu głowy, prawą chwyć za lewą pierś i lekko trzema środkowymi palcami, opuszkami, zataczaj kółka wokół piersi poczynając od sutka. Dłoń powinna być płasko ułożona. To samo powtórz, zakładając za głowę prawą rękę.

Samobadanie w pozycji leżącej

Połóż się na plecach płasko bez poduszki, dzięki temu utkanie gruczołów piersiowych ulegnie całkowitemu spłaszczeniu. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, wykonując te same ruchy, co pod prysznicem. Następnie to samo powtórz z prawą ręką. Na leżąco warto również zbadać węzły chłonne,żeby sprawdzić, czy nie są powiększone lub nie mają zgrubień.

Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na www.mz.gov.pl.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów