Potówki u dorosłych - jak się objawiają i o jakich chorobach mogą świadczyć?

Młoda kobieta drapie się się po plecach.
Fotografia: Shutterstock

Potówki u dorosłych osób można leczyć naturalnymi sposobami w domowym zaciszu. Koniecznie sprawdź jak to robić i jak im zapobiegać.

Potówki to wbrew pozorom schorzenie, które nie tylko pojawia się u niemowlaków i dzieci. Zmiany skórne bardzo często tworzą się także na skórze dorosłych. Potówki bardzo często powstają na skutek nadmiernego pocenia, które może świadczyć o poważnej chorobie.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - na to schorzenie nie ma leku. Jak walczyć z objawami?

Potówki u dorosłych – jak się objawiają?

Potówki u dorosłych najczęściej powstają pod wpływem przegrzania się i intensywnego pocenia się. Najczęściej z powodu zablokowania odpływu potu dochodzi do powstania potówek zwykłych. Tego typu zmiany najczęściej tworzą się pod naskórkiem i są podobne do krostek. Drugą odmianą potówek są tzw. czerwone, które wypełnione są ropą.

Potówki u osób dorosłych najczęściej tworzą się na skórze tułowia, karku, a także twarzy. U niektórych osób mogą występować także na stopach i dłoniach. Te zmiany skórne bardzo często powodują nadmierne swędzenie.

Potówki u dorosłych – jakie są przyczyny?

Potówki u osób dorosłych bardzo często pojawiają się latem, kiedy organizm bardzo się nagrzewa. Inną przyczyną, która może powodować to schorzenie jest silny stres. Potówki mogą być też efektem nadmiernego pocenia się w trakcie wysiłku fizycznego.

Za pojawienie się potówek mogą odpowiadać także za ciasne ubrania, a także ciuchy, które wykonane zostały ze sztucznych materiałów.

Osoby, u których potówki spowodowane nadmiernym poceniem się powinny skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw poważnej choroby. Nadmierne pocenie się towarzyszy zaburzeniom hormonalnym (np. nadczynności tarczycy), otyłości, przewlekłej chorobie zakaźnej, a także menopauzie, cukrzycy, chorobach nowotworowych układu chłonnego, czy gruźlicy.

Potówki u dorosłych – domowe sposoby

W wielu przypadkach potówki można leczyć bez konsultacji lekarskiej. Przy nadmiernej potliwości konieczne jest częste mycie całego ciała oraz używanie antyperspirantów.

Potówek można się pozbyć naturalnymi sposobami. Mowa o:

  • Okłada z aloesu,
  • Kąpiele z dodatkiem herbaty rumiankowej,
  • Kąpiele z sodą oczyszczoną.

Do przemywania twarzy zaleca się stosować napary z: melisy, nagietka, szałwii, brzozy, mięty pieprzowej.  Oprócz działania odkażającego, napary przywracają naturalne pH skórze. Przyśpiesza to regeneracje cery.

Potówki u dorosłych – zapobieganie

Jeśli chcesz uniknąć potówek pamiętaj o noszeniu przewiewnej odzieży. Skóra musi mieć dostęp do powietrza, szczególnie ta, która ma problem z nadmiernym poceniem się.

Pamiętaj o częstym praniu pościeli i prześcieradła, a następnie o ich dokładnym prasowaniu. Zaleca się, aby były one także wykonane z 100% bawełny. Inną ważną czynnością, która zapobiega wystąpieniu potówek jest także wietrzenie mieszkania.

Jeśli potówki spowodowane są nadmiernym poceniem wynikającym z konkretnej choroby to konieczne jest leczenie schorzenia podstawowego i zapobieganie pojawieniu się jego syndromów.

Zobacz także: Alergia - jak groźna jest dla życia i zdrowia? 

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów