Potas – niedobór i nadmiar tego pierwiastka są szkodliwe dla zdrowia!

Na stole leżą produkty spożywcze, które są bogatym źródłem potasu.
Fotografia: Shutterstock

Potas to bardzo ważny pierwiastek, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jego nadmiar , jak i niedobór są poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków. Jest on niezbędny do prawidłowej pracy serca. Na jego nadmiar i niedobór najbardziej narażeni są diabetycy, a także osoby, które regularnie stosują niektóre leki. Koniecznie dowiedz się, jakie funkcje w organizmie pełni potas.

Zobacz także: Krzem - pierwiastek potrzebny do życia. Jak objawia się niedobór? 

Niedobór potasu – objawy

Objawy niedoboru potasu to między innymi:

 • Nieregularne bicie serca,
 • Opuchnięte nogi oraz ręce,
 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Skurcze mięśni i nóg,
 • Zmęczenie,
 • Rozdrażnienie,
 • Zaparcia i wzdęcia,
 • Omdlenia.

Kto jest najbardziej narażony na niedobór potasu?

Na niedobór potasu narażone są osoby, które regularnie stosują środki moczopędne.  Podobnie jest w przypadku leków nasercowych i tych, które wykorzystywane są w leczeniu nadciśnienia.

Niski poziom potasu grozi także diabetykom, dlatego osobom chorym na cukrzyce, lekarz bardzo często zleca sumplementacje tego pierwiastka.

Na zbyt niski poziom potasu narażone są także osoby, które często cierpią z powodu biegunek lub wymiotów, stosują środki na przeczyszczenie i są na diecie odchudzającej.

Nadmiar potasu – jak się objawia i czy jest groźny?

Nadmiar potasu w organizmie nie jest łatwy do rozpoznania, ponieważ nie zawsze objawia się specyficznymi symptomami.

Podobnie jak w przypadku niedoboru, zbyt wysoki poziom tego pierwiastka objawia się zaburzeniem pracy serca. Dochodzi do zakłóceń rytmu serca, a dokładnie jest zwolnienia, a także do nieprawidłowego działania układu nerwowego i mięśniowego. Oprócz uczucia osłabienia i porażenia mięśnia, pojawiają się także zaburzenia czucia. Inne symptomy to także apatia, zaburzenia świadomości.

Komu grozi nadmiar potasu?

Nadmiar pierwiastka u osób zdrowych jest praktycznie niemożliwy. Bardzo mało prawdopodobne jest przedawkowanie potasu, którego źródłem jest pożywnie. Wysokie stężenie tego pierwiastka jest zazwyczaj rezultatem nieprawidłową pracą nerek i nadczerp, która spowodowana jest chorobą np. niedoczynnością nadnerczy. 

Nadmiar grozi także osobom chorującym na cukrzyce. W grupie podwyższonego ryzyka są także osoby, które regularnie stosują niektóre  leki, między innymi: na nadciśnienie, czy środki przeciwzapalne.

Należy pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór potasu jest bardzo groźnym stanem dla organizmu.

Normy potasu we krwi

Aby potwierdzić nadmiar lub niedobór potasu należy wykonać badanie krwi z oznaczeniem tego pierwiastka. Norma potasu w surowicy krwi wynosi 3,5 – 5.0 mmol/l.

 • Niedobór łagodny 3,5 do 3,0 mmol/l.
 • Niedobór umiarkowany 3,0-2,5 mmol/l.
 • Niedobór ciężki < 2,5 mmol/L.
 • Nadmiar łagodny 5,5 – 5,9 mmol/l.
 • Nadmiar umiarkowany 6,0-6,4 mmol/l.
 • Nadmiar ciężki >6,5 mmol/l.

Potas – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Potas odgrywa wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Ten pierwiastek odpowiada za sprawność procesów myślowych. Jest odpowiedzialny także za redukcje ciśnienia tętniczego we krwi. Stosowany jest także w zwalczaniu alergii. Pomaga on także usuwać zbędne produkty z przemiany materii.

Razem z innymi elektrolitami (sodem i chlorem), potas odpowiedzialny jest za regulowanie wodnej równowagi ustroju, a także za prawidłowy rytm serca. Ten pierwiastek wpływa także na mięśnie.

Zobacz także: Kwas foliowy jest bardzo ważny dla organizmu. Jego niedobór może być ryzykowny!

Medycyna naturalna potrafi zdziałać cuda. Koniecznie dowiedz się więcej o ziołach i roślinach leczniczych:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów