Twoje dziecko ma taką zabawkę? To siedlisko groźnych bakterii

Magdalena Barszczak 03.04.2018
gumowa kaczuszka
Fotografia: Shutterstock.com

Jest urocza, ale może też być niebezpieczna dla zdrowia.

Gumowa żółta kaczuszka "mieszka" w każdym domu, gdzie znajduje się dziecko. Ale nie uśmiechniesz się już na widok malucha gryzącego tę, z pozoru niewinną, zabawkę do kąpieli. Szwajcarscy i amerykańscy naukowcy alarmują, że kontakt z nią może wywołać groźne choroby.

Zobacz też: Te dzieci cieszą się najlepszym zdrowiem. Naukowcy mają na to dowody

Eksperci ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Nauk i Technologii Wodnych, Politechniki w Zurychu i Uniwersytetu w Illinois przyjrzeli się lubianym przez dzieci kaczuszkom. Każda z nich została rozcięta, a wnętrze dokładnie zbadane. Analiza wykazała, że 80 procent badanych zabawek było siedliskiem bakterii i grzybów, które mogą wywoływać groźne choroby. W jednym takim artykule znaleziono do 75 milionów komórek bakterii na centymetrze kwadratowym.

Groźne bakterie w gumowej kaczuszce

Chodzi m.in. o Legionellę, która bytuje i namnaża się w ciepłej wodzie i dobrze znosi również tę chlorowaną. Jest ona często spotykana w basenach i termach. Wywołuje legionelliozę, ciężką zakaźną chorobę dróg oddechowych objawiającą się wysoką gorączką, bólami mięśni, kaszlem i biegunką. 

Badacze wykryli także Pseudomonas aeruginosę, czyli pałeczkę ropy błękitnej. To jedna z najniebezpieczniejszych bakterii, odporna na powszechnie stosowane środki dezynfekujące. Można się nią zarazić w szpitalach po przebytych infekcjach. U dzieci może wywoływać m.in. infekcje ucha środkowego i zewnętrznego.

Eksperci nie rekomendują używania "gumowych towarzyszy" przez dzieci. Drobnoustroje, które można w nich znaleźć, mają wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego, ale jednocześnie - mogą być źródłem potencjalnych infekcji oczu, uszu czy przewodu pokarmowego. Jeśli rodzice nie zdecydują się na ich wyrzucenie, powinni je regularnie czyścić i wylewać z nich wodę.

Zobacz też: Sprawdzono, jak oglądanie telewizji wpływa na zdrowie dzieci

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów