Pląsawica Huntingtona – czym się objawia i jak się ją leczy?

Sylwia Kropiewnicka 12.03.2019 AKTUALIZACJA: 12.03.2019
Pląsawica Huntingtona – czym się objawia i jak się ją leczy?
Fotografia: Shutterstock

Pląsawica Huntingtona jest chorobą dziedziczną. Atakuje ona ośrodkowy układ nerwowy. Jakie są jej objawy?

Pląsawica Huntingtona to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Objawia się ona zaburzeniami ruchowymi, psychicznymi oraz otępieniem. Schorzenie to zazwyczaj objawia się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia i ma przebieg postępujący. Jakie są  jego przyczyny i objawy?

Zobacz także: Zespół Angelmana to rzadka choroba genetyczna. Jakie są jej objawy?

Pląsawica Huntingtona – co to?

Pląsawica Huntingtona jest chorobą genetyczną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest występowanie mimowolnych i niekontrolowanych ruchów pląsawiczych. Są one podobne do tańca.

Choroba Huntingtona zazwyczaj objawia się u osób w wieku od 30. do 50. lat, a jej przebieg jest postępujący. Jest ona dziedziczna, a w Polsce występuje z częstotliwością 1 na 15 tys. osób.

Chorobę dokładnie opisał amerykański lekarz George Huntington w 1872 roku. Istnieje młodzieńcza odmiana tej choroby, która objawia się nawet u osób poniżej 20. roku życia. Podaje się, że średni czas przeżycia od momentu rozpoznania wynosi ok. 15-20 lat.

Pląsawica Huntingtona – przyczyny

Pląsawica Huntingtona ma podłoże genetyczne. Wywołuje ją mutacja w chromosomie 4. Choroba jest dziedziczna. Statystycznie połowa potomstwa chorego na pląsawicę dziedziczy zmutowany gen. Dokładny mechanizm patogenezy tego schorzenia nie jest nadal znany.

Zobacz także: Dżuma to poważna choroba zakaźna. Co ją wywołuje?

Pląsawica Huntingtona – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem pląsawicy jest występowanie mimowolnych ruchów pląsawiczych. Najpierw obejmują one ograniczone grupy mięśni, następnie prowadzą jednak do ciągłego niepokoju ruchowego.

Innymi objawami Pląsawicy Huntingtona są:

  • depresja
  • zmniejszenie napięcia mięśni
  • niekontrolowane ruchy kończyn
  • drgawki
  • otępienie
  • zaburzenia umysłowe
  • zmiana osobowości
  • utrata pamięci

Pląsawica Huntingtona – diagnoza i leczenie

Pląsawicę Huntingtona diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych. Przydatne okazują się także badania prenatalne. Mogą one wskazać na obecność zmutowanego genu, zanim jeszcze pojawią się objawy choroby.

Na obecnym etapie rozwoju medycyny Pląsawica Huntingtona jest nieuleczalna. Nie da się powstrzymać zwyrodnienia komórek, ale można zwalczać niektóre z objawów choroby. Przy leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się m.in. leki wykorzystywane w leczeniu psychiatrycznym.

Na różnym etapie choroby konieczne jest leczenie pod okiem różnych specjalistów. Trudno jest wychwycić początek choroby, a im wcześniej się ona pojawia, tym szybciej postępuje.

W leczeniu tego schorzenia bardzo ważne jest utrzymywanie aktywności fizycznej.

Zobacz także: Lumbago to ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Do czego w medycynie naturalnej wykorzystuje się rośliny lecznicze? Koniecznie sprawdź.

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów