Pierwsze badanie krwi, które pomoże wykryć ten rodzaj raka. To przełom!

Magdalena Barszczak 20.07.2018
badanie krwi
Fotografia: Shutterstock

Naukowcy opracowali innowacyjny test diagnostyczny. 

Australijscy naukowcy opracowali badanie krwi MelDX, które umożliwia wykrycie czerniaka w początkowym stadium. Szanse wyleczenia wzrastają prawie do 100 procent!

Czerniak to złośliwy nowotwór, który rozwija się głównie na skórze, ale może też zaatakować wszystkie miejsca, w których występują komórki barwnikowe wytwarzające melaninę. Może pojawić się na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, jelitach, żołądku, wewnątrz gałki ocznej. Do tej pory o nowotworowych zmianach dowiadywaliśmy się głównie dzięki biopsji i dermatoskopii. Teraz ma szansę się to zmienić!

Innowacyjny test krwi pomoże wykryć czerniaka

Wykrycie czerniaka we wczesnym etapie daje prawie 90-procentową szansę wyleczenia. Nowy test na podstawie próbki krwi jest w stanie z 80 procentową skutecznością ustalić, czy grozi nam ten złośliwy nowotwór. MelDX to pierwszy taki test na świecie i ma szansę stać się podstawowym narzędziem do diagnozowania raka skóry.

Na czym polega badanie? Test jest w stanie wykryć we krwi 10 przeciwciał świadczących o rozwoju czerniaka. Naukowcom z Edith Cowan University w Sydney udało się je wyodrębnić. Badanie przeszło już pierwsze próby na ludziach. Naukowcy szacują, że nowe testy krwi wykrywające czerniaka mogą być powszechnie wykorzystywane w medycynie w ciągu 5 lat.

Zobacz także: Jak rozpoznać objawy czerniaka?

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów