Pierwsza wizyta u ginekologa nie musi być stresująca. Jak się przygotować?

pacjentka podczas pierwszej wizyty u ginekologa
Fotografia: Shutterstock

Pierwsza wizyta u ginekologa to duże przeżycie dla młodej kobiety. Spotkać się z lekarzem powinny szczególnie osoby, które zaczęły miesiączkować i rozpoczęły współżycie. Jak się przygotować do pierwszego badania ginekologicznego? Sprawdź!

Pierwsza wizyta u ginekologa często wiąże się z dużym stresem. Wiele osób odczuwa niepokój przed tym, czego nie zna. Rozebranie się przed obcą osobą i poddanie się badaniu ginekologicznemu nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Obawy można jednak złagodzić, odpowiednio przygotowując się do pierwszego spotkania z ginekologiem.

Wizyta u takiego lekarza to dla wielu kobiet przekroczenie granic intymności, stąd wiele młodych osób może odczuwać wstyd i lęk. Nie ma się czego obawiać. Dzięki wizycie u ginekologa i regularnym badaniom można zapobiec wielu chorobom, dlatego nie zapominajmy o profilaktyce!

Zobacz także: Cykl miesiączkowy. Czy wiesz, kiedy są dni płodne?

Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy?

Młode kobiety, które jeszcze nie zaczęły miesiączkować, nie rozpoczęły współżycia ani nie zaobserwowały żadnych dolegliwości ze strony układu rozrodczego, nie muszą odwiedzać ginekologa. Inaczej jest w przypadku osób, które podjęły aktywność seksualną i mają już za sobą pierwszą menstruację - podczas pierwszej wizyty lekarz może udzielić im wielu cennych rad.

Najlepszy moment na pierwszą czy kolejną wizytę u ginekologa to czas pomiędzy zakończeniem miesiączki a owulacją. Brzuch kobiety jest mniej napięty, więc badanie ginekologiczne powoduje wówczas mniejszy dyskomfort. Poza tym w tym okresie ginekolog może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy i wykonać cytologię.

Pacjentki w wieku rozrodczym, które nie skarżą się na niepokojące dolegliwości, powinny odwiedzać ginekologa co 6-12 miesięcy.

Pierwsza wizyta u ginekologa - wskazania

Są sytuacje, w których wizyta u ginekologa nie tylko jest zalecana, ale konieczna. Badanie u ginekologa powinno się odbyć, jeśli pacjentka zaobserwowała:

  • brak okresu
  • nieregularne i bolesne miesiączki
  • upławy
  • plamienia
  • dyskomfort w okolicach miejsc intymnych (świąd, pieczenie)
  • ból podbrzusza
  • powiększający się brzuch,
  • problemy podczas współżycia.

Wskazaniem do pierwszej wizyty u ginekologa jest też rozpoczęcie współżycia, kiedy młoda kobieta nie planuje ciąży i potrzebne jej są tabletki antykoncepcyjne.

Zobacz także: Dni płodne. Kalendarz dni płodnych - kiedy mogę zajść w ciążę?

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa może zaważyć na przyszłych odczuciach kobiety, dlatego warto wybrać kompetentnego i empatycznego lekarza. W wyborze z pewnością pomoże nam wywiad zebrany wśród rodziny lub znajomych, a także portale oceniające lekarzy różnych specjalizacji. Niektóre pacjentki będą wolały wybrać się do kobiety, ponieważ takie spotkanie będzie obarczone dla nich mniejszym stresem. Nie znaczy to, że pierwsza wizyta u ginekologa mężczyzny jest gorszym rozwiązaniem. Wiele kobiet woli, gdy to właśnie on przeprowadza badanie ginekologiczne, ponieważ sądzą, że jest delikatniejszy i bardziej dokładny. Warto jednak pamiętać, że w dużej mierze jest to kwestia indywidualna, a kompetencje lekarza nie zależą od jego płci.

Pamiętaj, że lekarza nie będzie interesował twój wygląd, ale stan zdrowia. Młode kobiety na pierwszą wizytę u ginekologa nie muszą więc depilować okolic bikini ani wykonywać innych zabiegów estetycznych. Niewskazane jest używanie dezodorantów i pudrów do higieny intymnej, gdyż mogą zaburzać one obraz badania ginekologicznego. Przed wizytą trzeba jedynie opróżnić pęcherz i podmyć okolice intymne. Kilka dni przed spotkaniem z lekarzem nie wolno stosować leków dopochwowych ani wykonywać irygacji. Powinno się także zrezygnować ze współżycia.

O co zapyta lekarz?

Przed badaniem ginekologicznym lekarz z pewnością zada ci pytanie o termin pierwszej i ostatniej miesiączki. Może także chcieć dowiedzieć się, jak długie są twoje cykle miesiączkowe, czy są regularne, a także czy cierpisz na dolegliwości okolic intymnych, czy miałaś operacje i zabiegi dróg rodnych.

Podczas pierwszej wizyty ginekolog zapyta o to, czy rozpoczęłaś już współżycie, czy masz stałego partnera, czy byłaś w ciąży lub wykonywałaś aborcję, a także o przebyte choroby dróg rodnych w rodzinie (rak piersi, rak szyjki macicy).

Nie bój się, że to, czego lekarz dowie się od ciebie, wyjdzie poza gabinet. Ginekolog, tak jak każdy inny specjalista, jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej i nie ma prawa poinformować opiekuna o tym, czy kobieta jest nadal dziewicą.

Pamiętaj, że na każdym etapie konsultacji masz prawo zadawać pytania. Jeśli korzystasz z publicznej służby zdrowia, przed pierwszą wizytą u ginekologa możesz potrzebować dowodu ubezpieczenia. Jeśli to wizyta prywatna, prawdopodobnie będziesz potrzebować tylko dowodu osobistego, ewentualnie będziesz musiała uiścić odpowiednią opłatę w rejestracji.

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Jeśli jesteś dziewicą - dwuręczne badanie ginekologiczne

U dziewcząt nieaktywnych seksualnie pierwsza wizyta u ginekologa może różnić się od wizyty kobiety, która już współżyła. Pacjentka rozebrana od pasa w dół kładzie się na wznak. Lekarz palce jednej ręki wprowadza do pochwy pacjentki, drugą ręką badając narządy rodne przez powłoki brzuszne. W niektórych przypadkach ginekolog może wykonać badanie przez odbyt, które przeprowadza się najczęściej w pozycji na lewym boku.

Jeśli "pierwszy raz" masz już za sobą

Badanie ginekologiczne odbywa się na specjalnym fotelu. Pacjentka rozbiera się od pasa w dół i opiera nogi na specjalnych podpórkach, jednocześnie zapewniając lekarzowi dostęp do dróg rodnych. Nie bój się i rozluźnij. Badanie ginekologiczne wykonywane przez doświadczonego lekarza na ogół nie boli. Najpierw ginekolog obejrzy zewnętrzne narządy płciowe. Następnie umieści wziernik w pochwie i obejrzy szyjkę macicy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pobierze wycinek do badania cytologicznego.

Zobacz także: Owulacja (jajeczkowanie) to dzień, w którym kobieta ma największe szansę na zajście w ciążę

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów