Pęcherzyca to przewlekła choroba skóry. Jakie są objawy?

Sylwia Bagińska 24.07.2018
Pęcherzyca - objawy
Fotografia: Shutterstock

Pęcherzyca to autoimmunologiczna choroba skóry. Występuję bardzo rzadko i objawia się pęcherzykami na skórze. Leczenie pęcherzycy nie jest łatwe i może powodować wiele niepożądanych efektów.

Pęcherzyca była kiedyś uznawana za chorobę śmiertelną. Jednak postęp medycyny sprawił, że można z tych schorzeniem walczyć. Warto jednak pamiętać, że ta choroba charakteryzuje się tendencją do nawracania. Pęcherzyca pogarsza komfort życia i dodatkowo zalicza się ją do dolegliwości bolesnych.

Zobacz także: Opryszczka w ciąży może zagrać życiu dziecka!

Pęcherzyca – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów pęcherzycy. Są to między innymi:

  • Pęcherzyca liściasta

Pęcherzyca liściasta przypomina opryszczkę skórną lub rumień. Ten rodzaj pęcherzycy zalicza się do odmian łagodnych – zmiany skórne są tylko powierzchowne i nie sięgają do głębokich wart naskórka. Początkowo pęcherze pojawiają się na owłosionej skórze głowy, następnie choroba rozprzestrzenia się także na okolice karku, szyi, piersi, pleców, a także warg i twarzy. Pęcherzyca liściasta objawia się świądem w miejscach objętych zmianami skórnymi.

  • Pęcherzyca paranowotworowa

Pęcherzyca paranowotworowa to bardzo rzadko spotykana postać tej choroby. Jest trudna w leczeniu i pojawia się u osób, które wcześniej leczone były na choroby nowotworowe. Charakterystyczne pęcherza, a także owrzodzenia występują wewnątrz jamy ustnej, w przełyku oraz na ustach.

  • Pęcherzyca zwykła

Pęcherzyca zwykła to klasyczna postać tej choroby. W początkowym stadium atakuje błony śluzowe okolic jamy ustnej, spojówek, przełyku i strun głowowych, a także jamy nosowo-gardłowej. Następnie zmiany chorobowe pojawiają się także na skórze – szczególnie na szyi i karku, rękach, tułowiu, dłoniach, na wargach, wokół ust, a także pod pachami i pachwinami i na skórze głowy.

Rany i rozwarstwienia naskórka powstają już podczas pocierania zdrowej skóry – naskórek traci wtedy ciągłość i powstają bolące rany. Zmiany goja się samoistnie  i nie pozostawiają po sobie blizn. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do zakażenia i stanu zapalnego, wtedy czas gojenia jest wydłużony.

Zobacz także: Ból szyi z lewej i prawej strony - co zwiastuje? Jak się przed nim uchronić?

Pęcherzyca – objawy ogólne

Objawy pęcherzycy to między innymi pojawiające się pęcherzyki (nadżerki) na błonach śluzowych między innymi: spojówek, jamy ustnej, przełyku. Zmiany skórne pojawić się mogą także na skórze głowy, karku, okolic pach, a także tułowia.

Pęcherzykom zazwyczaj towarzyszy ból i swędzenie. W niektórych przypadkach dochodzą także objawy ogólnoustrojowe, takie jak: podwyższona temperatura ciała i dreszcze. W zaawansowanym stadium choroby nadżerki pojawiają się także ba błonach śluzowych układu pokarmowego, a także dróg oddechowych.

Pęcherzyca – przyczyny

Przyczyna pojawienia się pęcherzycy jest obecność w surowicy autoprzeciwciał, które są skierowane przeciwko własnym komórkom nabłonka lub naskórka.

Za rozwój się choroby mogą mięć wpływ geny, choć nie jest to do końca i w pełni wyjaśnione. W niektórych przypadkach choroba pojawia się po stosowaniu niektórych leków lub pod wpływem światła słonecznego i oparzenia.

Pęcherzyca – kto jest w grupie ryzyka?

Pęcherzyca to choroba, która najczęściej atakuje osoby dorosłe w wieku 30-60 lat. Bardzo rzadko to schorzenie rozwija się u dzieci. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby, u których w przeszłości występowały inne choroby autoimmunologiczne.

Na pęcherzyce paranowotworową szczególnie są narażone osoby, które leczyły chorobę nowotworową.

Pęcherzyca – diagnoza

Po szczegółowym wywiadzie z pacjentem i obserwacji zmian skórnych lekarz zleca wykonanie badanie. Aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę należy przeprowadzić badanie laboratoryjne na obecność przeciwciał.

Warto dodać, że pęcherzyca jest bardzo często mylona z innymi chorobami, taki jak: liszajec pęcherzowy, grzybicą skóry, półpaścem,a także opryszczką i rumieniem wielopostaciowym.

Pęcherzyca – leczenie

Pęcherzyca to choroba, którą głownie leczy się przede wszystkim objawowo. Głównym celem terapii jest zminimalizowanie dotkliwych, przynoszących ból zmian chorobowych, które objęły skórę.

W leczeniu stosuje się głównie leki z grupy glikokortykosteroidów, a także środki, które hamują czynności układu odpornościowego.

Bardzo ważne w leczeniu pęcherzycy są także kąpiele z dodatkiem środka odkażającego. Zapobiega on dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby i zmniejsza ryzyko zakażenia bakteryjnego istniejących ran.

Niestety przyjmowanie leków, które hamują czynności układu immunologicznego mogą powodować wiele działań niepożądanych i efektów ubocznych. Są to między innymi: ryzyko rozwoju nowotworu, uszkodzenie szpiku kostnego i wątroby, a także narażenie na infekcje. Długotrwała terapia tymi lekami może powodować także osteoporozę, cukrzycę, zaćmę, jaskrę i chorobę wrzodową żołądka.

Zobacz także: Wszawica, kiedy najłatwiej się nią zarazić?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów