Pacjenci opowiedzieli, jak u nich wyglądała choroba COVID-19. Jakie objawy koronawirusa zauważyli?

Julita Buczek 31.03.2020
koronawirus pacjenci
Fotografia: Shutterstock

Walka z pandemią trwa na całym świecie. W jednym z ostatnich wydań "The Telegraph" zarażeni koronawirusem postanowili opowiedzieć o dokładnym przebiegu tej choroby.

Do tej pory na świecie zarażonych koronawirusem jest ponad 730 tysięcy osób, aż 34 tys. zmarło. Wiele państw podjęło już kroki, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Okazuje się jednak, że nie każdy zakażony koronawirusem musi przechodzić go w drastyczny sposób. Przeczytajcie historie osób, u których wykryto chorobę COVID-19.

Pacjenci opowiadają o zarażeniu koronawirusem

Nie każdy zakażony koronawirusem musi być hospitalizowany oraz mieć problemy z oddychaniem. Przekonało się, o tym sporo osób, które postanowiły opowiedzieć o chorobie na łamach pisma "The Telegraph". To właśnie tam w jednym z artykułów możemy przeczytać, o tym, jak w większości przypadków wygląda zakażenie koronawirusem.

Według informacji zebranych przez WHO choroba koronawirusowa (COVID-19) ma łagodne objawy. Ból gardła, kaszel, gorączka. U niektórych osób ma znacznie cięższy przebieg, może pojawić się zapalenie płuc oraz trudności z oddychaniem. W rzadkich przypadkach bywa śmiertelna. Osoby starsze oraz te, które chorują na inne choroby, kiedy zostaną zakażone koronawirusem, mogą mieć cięższe objawy.

Poniższe historie pacjentów w różnym wieku mogą tylko potwierdzić, że COVID-19 przebiega w każdym przypadku inaczej i znacznie różni się objawami.

Zakażona 32-letnia kobieta bez chorób współistniejących

32-letnia Rosie Parkes z Londynu wraz z mężem wybrała się na wyjazd w szwajcarskie góry. To właśnie tam zaraziła się koronawirusem. Na co dzień regularnie uprawia sport, ponieważ pracuje jako trener fitness i nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Po powrocie do domu obudziła się cała obolała. Największy ból odczuwała w dolnej części pleców, a także biodrach. Przez 4 dni zmagała się z gorączką, która w najwyższym momencie wynosiła 40°C. Objawem, który zauważyła była utrata smaku. Jej stan po paru dniach zaczął się poprawiać, a ona czuła się tak, jakby przeszła przeziębienie. Ona i jej mąż, u którego wystąpiło kilka objawów, przebywają w samoizolacji.

72-letnia kobieta zakażona koronawirusem

72-letnia Sally Brooks zauważyła u siebie kaszel oraz uczycie gorąca. Kiedy zaczęła mierzyć sobie temperaturę, widziała znaczne wahania. Kobieta odczuwała również ból w dole pleców, który był nie do zniesienia. Sally po 4 dniach gorączki zauważyła, że przestała odczuwać smak potraw. Od tego momentu jej stan zaczął się znacznie poprawiać.

Cała rodzina chora na COVID-19

Rodzina Brownów, u której choroba przebiegała znacznie łagodniej, zauważyła u siebie bardzo różne objawy. Ojciec był bardzo zmęczony, jeden z synów miał mocny kaszel. Po 7 dniach u drugiego z synów wystąpiła gorączka oraz przekrwione spojówki. U żony pojawiła się gorączka (38,2°C), a także silny ból w łydkach. Jak się później okazało, rodzina dużo wcześniej stawiała czoła takim chorobom, jak ospa wietrzna, choroba bostońska. Dla nich objawy zakażenia koronawirusem okazały się mało kłopotliwe.

47-latka po zapaleniu płuc

47-letnia Claire Shaw nie była nigdy przewlekle chora, jednak wcześniej przeszła zapalenie płuc. U niej pierwszymi objawami koronawirusa było uczucie drapania w gardle oraz podwyższona temperatura. Na drugi dzień drapanie przekształciło się w kaszel bez możliwości odkrztuszania. Według Claire zapalenie płuc w porównaniu z tą chorobą to drobnostka. Trzeciego dnia kobieta zaczęła mieć problemy z oddychaniem. Kobieta stwierdziła, że nie pozostaje jej nic innego, jak zadzwonić po karetkę, kiedy nie będzie mogła sama oddychać.

71-letni pacjent oraz jego żona po chemioterapii

Mężczyzna nie miał pojęcia, jak zaraził się koronawirusem. Jego żona jest po chemioterapii, dlatego postanowili być bardzo ostrożni i od ponad dwóch miesięcy poddawali się samoizolacji. Mężczyzna podejrzewa, że mógł zarazić się przez klamkę lub sklepowy wózek. Pierwszego dnia objawy, które u niego wystąpiły to ból głowy oraz zmęczenie, a następnego trzydniowa gorączka. Towarzyszyły jej silne dreszcze, temperatura sięgnęła wtedy 39°C. Mężczyzna przeleżał większość choroby w łóżku, a najmniejszy wysiłek pozbawiał go tchu. Poprawę zaczął zauważać dopiero po sześciu dniach. Siódmego dnia odczuwał zmęczenie, jednak czuł się dobrze. Dotąd pojawia się u niego niewielki kaszel. 71-latek zauważył, że jego żona znacznie lepiej przeszła przeziębienie, a obecnie nie ma żadnych objawów koronawirusa.

Przebieg koronawirusa u 69-latka

Peter Cowen przez tydzień zmagał się z symptomami chorobowymi, jednak po tym czasie uznał, że trzeba wezwać karetkę. Ratownicy stwierdzili u niego bardzo wysoką gorączkę oraz suchy kaszel. 69-latek miał również przyspieszoną akcję serca i niski poziom tlenu we krwi. U mężczyzny nie wykonano testów na wirusa, ponieważ procedury wymagałyby przyjęcia go do szpitala, a mężczyzna postanowił zostać w domu. To właśnie dlatego nie ma potwierdzenia, że ma on koronawirusa. Mężczyzna na drugi dzień poczuł się znacznie lepiej, jednak kaszel nie ustąpił.

Wystąpiły u ciebie objawy zarażenia koronawirusem?

Zobacz także: Do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce i ile osób zostanie zarażonych? Powstały szczegółowe wyliczenia!

Chcesz wzmocnić odporność naturalnymi sposobami? Zobacz, jak przygotować smoothie bowl, które jest nie tylko pożywne, ale też stanowi prawdziwą bombę witaminową!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów