POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) w większości przypadków dotyczy palaczy. Jakie są objawy?

Sylwia Bagińska 19.07.2018
POCHP objawy
Fotografia: Shutterstock

POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) to choroba ogólnoustrojowa, na którą cierpi wielu Polaków. Niestety w wielu przypadkach diagnozowana jest za późno, gdy zmiany w płucach są nieodwracalne. Koniecznie sprawdź jakie są objawy POCHP!

POCHP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc w większości przypadków dotyczy osób, które palą papierosy. Przez wiele lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Gdy zdiagnozowana jest za późno – szansę na powrót do zdrowia są minimalne.

Zobacz także: Astma - czy wiesz jak wygląda napad astmy i jak z nim walczyć?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) – objawy

Przewlekła  obturacyjna choroba płuc przez wiele lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jednak zmiany, które zachodzą w płucach częściowo nie są odwracalne. Pierwsze symptomy POCHP są przez wiele osób lekceważone – do lekarza zgłaszają się osoby, które mają zniszczoną połowę płuc.

Objawy POCHP to między innymi:

  • Kaszel

Pierwszy objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest kaszel połączony z wykrztuszaniem wydzieliny oskrzelowej. Kaszel jest powszechnym objawem tej choroby, jednak występujący początkowo jako jedyny syndrom może wskazywać na wiele innych chorób. Występuje z różnym nasileniem. Osoby, które palą papierosy powinny być szczególnie uważne, gdy zaczynają ich dopadać ataki kaszlu.

Jednym z objawów POCHP są duszności, czyli uczucie braku powietrza do oddychania. Ten objaw wzbudza wielki niepokój u chorych i jest to częsty powód wizyt lekarskich. Duszność nie jest początkowym objawem rozwijającej się choroby płuc. W początkowym stadium choroby, duszności mają charakter tylko wysiłkowy. Pojawiają się zazwyczaj przy wzmożonej aktywności fizycznej. Jednak z czasem ten objaw zdarza się coraz częściej. Choremu trudniej jest wykonywać wysiłek, który wcześniej nie był problemem. Czynności, które wykonywał wcześniej bez trudu, stają się ciężkie do wykonania. Pojawiające się duszności nasilają się powoli.

  • Świszczący oddech

Jednym z objawów tej choroby jest także świszczący oddech. Nasila się tak jak duszności – przy wysiłku fizycznym.

Ciężki przypadek POCHP może objawiać się także sinicą. Ta choroba może doprowadzić także do rozwoju tzw. serca płucnego – jest to powikłanie POCHP. W zaawansowanym stadium tej choroby płuc, często pojawiają się: jadłowstręt i omdlenia w trakcie silnych napadów kaszlu.

W zależności od przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc dochodzą także inne objawy. U osób, którym towarzyszy rozdema bardzo często dochodzi do wyniszczenia organizmu. Chorzy wtedy są bardzo szczupli i wyglądają na niedożywionych. W przypadku, gdy składową POCHP jest przewlekłe zapalenie oskrzeli – chory zazwyczaj ma nadwagę lub otyłość.

W przebiegu POCHP występować mogą także inne objawy, które nie są związane z układem oddechowym. Są to między innymi

  • Osteoporoza,
  • Spadek masy ciała,
  • Zaburzenia hormonalne,
  • Uszkodzenie i osłabienie siły mięśniowej.

Przy POCHP widoczne są także zmiany w morfologii krwi. Ta choroba powoduje zwiększenie czerwonych krwinek (erytrocytów).

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) – przyczyny

Przyczyna powstawiania POCHP nie do końca jest poznana. Jednak znane są czynniki, które wpływają na jej rozwój.

Głównym czynnikiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest palenie papierosów. Według badań za pojawienie się POCHP w 90 % odpowiada tytoń. Na tę chorobę głównie chorują palacze papierosów. W grupie ryzyka są także osoby, które palą fajki i cygara, a także biernie wdychają dym tytoniowy.

Na rozwój POCHP mają także wziewne zanieczyszczenia, czyli substancje chemiczne i płyny przemysłowe. Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc wpływa więc zanieczyszczone powietrze.

Wśród wszystkich palaczy papierosów, u około 15 % występuje POCHP więc równie ważne są czynniki genetyczne. Jednak nie wiadomo, jakie mechanizmy i które geny są odpowiedzialne za wystąpienie tej choroby.

Bardzo rzadko POCHP jest wywołane wadą genetyczną, która jest związana z wrodzonym niedoborem 1-antytrypsyny. Powoduje on nadmiar elastazy, która niszczy ściany pęcherzyków płucnych. W efekcie – doprowadza to do rozwoju rozdemy płucnej, która jest jedną z części składowych przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) – zagrożenia

Osoby chorujące na POCHP mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc, odmy płucowej, zatorowości płucnej, cukrzycy, depresji, a także choroby niedokrwiennej serca.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) – leczenie

Jeżeli POCHP zostanie zdiagnozowane wcześnie i choroba nie jest w zaawansowanym stadium wystarczy rzucić palenie, prawidłowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. POCHP przestanie wtedy nadal się rozwijać.

Niestety, kiedy choroba zostanie zbyt późno zdiagnozowana są bardzo małe szanse pełnego powrotu do zdrowia. Konieczne wtedy jest rzucenie palenia papierosów i przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym, a także rozszerzającym oskrzela. Konieczne jest także stosowanie leków wykrztuśnych. Zalecana jest także tlenoterpia, która przynosi ulgę w walce z chorobą. W rzadkich przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna i operacja.

Zobacz także: Kaszel nie pozwala ci spać? Koniecznie sprawdź domowe sposoby na tę dolegliwość

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów