Dorośli chorują na owsiki równie często, co dzieci. Jak się leczy owsicę?

Dorośli chorują na owsiki równie często, co dzieci. Jak się ich pozbyć?
Fotografia: Shutterstock

Owsiki to pasożyty rozwijające się wyłącznie u ludzi. Mogą pojawić się one zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jak się je leczy?

Owsica zazwyczaj kojarzy się z dolegliwością występującą u dzieci, jednak równie często może się ona pojawić u dorosłych. Według statystyk, z owsicą może borykać się 40% dzieci oraz 20% dorosłych. Jest to choroba bardzo zaraźliwa. Nie jest więc zaskoczeniem, że odsetek zachorowań na nią jest tak wysoki. Jak się pozbyć owsików?

Zobacz także: Pląsawica Huntingtona – czym się objawia i jak się ją leczy?

Owsiki

Owsiki to pasożyty należące do grupy nicieni. Rozwijają się one wyłącznie u ludzi, a zwłaszcza u dzieci, które często ignorują zasady higieny. Owsicą można się zarazić w bardzo prosty sposób. Owsiki dostają się do organizmu człowieka wraz z jedzeniem np. poprzez spożywanie pokarmu brudnymi rękoma. Przechodzi ona z jednego dziecka na drugie np. w szkole bądź w przedszkolu.

W przypadku dzieci istotne jest to, aby nie wkładały one palców do buzi, ponieważ wtedy właśnie jajeczka owsików przenoszone są do przewodu pokarmowego. Kiedy już trafią do żołądka, wylęgają się z nich larwy. Te przemieszczają się do miejsca, w którym jelito cienko przechodzi w grube i dojrzewają.

Kiedy samiec spełni swoją rolę i zaplami samicę, umiera. Samica z kolei kieruje się do odbytu, gdzie składa całe mnóstwo jaj. Właśnie to powoduje swędzenie krocza. Swędzenie sprawia, że dziecko zaczyna się drapać i jeśli znowu wkłada brudne ręce do buzi, powoduje to ponowne zarażenie.

Wśród dorosłych na zarażenie owsicą, czyli chorobę którą wywołują owsiki, szczególnie narażeni są pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, nauczyciele, rodzice dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz salowe.

Owsiki – objawy

Głównym objawem, po którym można rozpoznać owsicę, czyli chorobę wywołaną przez owsiki, jest świąd w okolicy odbytu. To nieprzyjemne uczucie nasila się w nocy i wieczorami, ponieważ wtedy samice wędrują w okolice krocza, aby złożyć tam jaja.

Inne objawy to:

W skrajnych przypadkach duże nasilenie owsików może doprowadzić do zahamowania rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. W przypadku dziewczynek owsica może doprowadzić nawet do takich chorób, jak zapalenie pochwy i sromu. Tym dolegliwościom również będzie towarzyszyło pieczenie i swędzenie.

Owsiki – leczenie

Pasożyty widać zazwyczaj gołym okiem, jeśli jednak nie, ich obecność w organizmie można stwierdzić laboratoryjnie. W tym celu pobiera się wymaz z okolic odbytu lub próbkę kału. Aby mieć pewność, najlepiej jest badanie wykonać kilkakrotnie.

Leczenie owsików jest stosunkowo proste. W tym celu stosuje się preparaty doustne, których zadaniem jest oddziaływanie na przewód pokarmowy, w którym bytują owsiki. Istotne w leczeniu owsicy jest to, aby zostały mu poddane wszystkie osoby w domu.

Szybszemu pozbyciu się owsików będzie sprzyjać także dieta bogata w błonnik (owoce i warzywa), która zapewni regularne wypróżnienia.

Leczenie polega także na zadbaniu o higienę. Jako że owsica to choroba bardzo zaraźliwa, może dojść do ponownego zakażenia np. poprzez jajeczka owsików znajdujące się na prześcieradle. Warto prać pościel w wysokiej temperaturze.

Jeśli doszło do zapalenia skóry, można zastosować zasypkę pudrową oraz nasiadówki w naparze z kory dębu lub rumianku.

Owsiki – powikłania

Brak rozpoznania i leczenia owsicy u dziecka skutkować będzie nasileniem się objawów, a to w dużej mierze może utrudnić dziecku normalne funkcjonowanie i znacząco zmniejszyć komfort życia.

Zaniedbanie leczenia skutkować może poważnymi powikłaniami i pojawieniem się takich dolegliwości, jak zaburzenia snu, wypróżniania czy łaknienia. Nagromadzenie się pasożytów w jelitach powodować będzie niedrożność układu pokarmowego.

U osób, które cechują się dobrym zdrowiem, zarażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo. Nie zmienia to faktu, że nawet one powinny przestrzegać podstawowych zasad higieny i pamiętać o myciu rąk.

Zobacz także: Zespół Angelmana to rzadka choroba genetyczna. Jakie są jej objawy?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów