Otyłość brzuszna może doprowadzić nawet do zawału serca. Jak z nią walczyć?

Sylwia Bagińska 23.11.2018
Otyłość brzuszna
Fotografia: Shutterstock

Otyłość brzuszna stanowi ogromne zagrożenie dla naszego organizmu. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny i jakie powikłania związane z otyłością brzuszną.

Otyłość brzuszna nazywana jest także otyłością trzewną, centralną lub typu jabłko. Stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia, bo doprowadza do wielu poważnych powikłań, np. cukrzycy lub zespołu metabolicznego. W wielu przypadkach w walce z otyłością brzuszną pomoże specjalistyczna dieta i aktywność fizyczna.

Zobacz także: Dzięki tej prostej rzeczy naprawdę schudniesz. Zniknie oponka i duży brzuch!

Otyłość brzuszna – jakie są przyczyny

Na otyłość brzuszną wywołaną naturalnymi przyczynami bardziej narażeni są mężczyźni. Wpływ na to ma struktura i rozłożenie tkanki tłuszczowej, a także hormony.

Przyczyny otyłości brzusznej:

  • Stres

Jedną z przyczyn, która może doprowadzać do otyłości brzusznej jest stres. W trakcie długotrwałego odczuwania stresu w mózgu uwalania się neuropeptyda Y – jest to hormon, który odpowiada za gromadzenie się w komórkach tłuszczu. W połączeniu z kortyzolem doprowadza do otyłości brzusznej (nie tylko z powodu zwiększonego niż zazwyczaj apetytu).

Tkanka tłuszczowa, która znajduje się w okolicy brzucha charakteryzuje się największą ilością receptorów, które są wrażliwe na kortyzol. Przez to otwierają one komórki tłuszczowe i jednocześnie umożliwiają gromadzenie się zapasów. Warto też dodać, że w mocno stresujących sytuacjach zmniejsza się produkcja leptyny. Ten hormon ma przeciwne działanie do neuropeptydu U, czyli daje poczucie sytości.

Należy także pamiętać, że w sytuacjom stresowym towarzyszy także wzmożona produkcja noradrenaliny. To właśnie ten hormon odpowiedzialny jest za niekontrolowany apetyt na węglowodany, głównie tłuszcze.

  • Stosowanie niektórych leków

Za otyłość brzuszną mogę być odpowiedzialne niektóre leki, są to np. sterydy, które stosowane są w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przy chorobach reumatycznych. Stosując leki hormonalne należy pilnować dietę i zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną.

  • Menopauza

Kolejną przyczyną otyłości brzusznej u kobiet jest menopauza. W tym okresie wygada produkcja żeńskich hormonów, a pobudza się wydzielanie męskich. W efekcie dochodzi do zmian w rozkładzie tkanki tłuszczowej.

  • Zaburzenia hormonalne

Jedną z przyczyn, która wywołuje otyłość brzuszną u kobiet są także zaburzenia hormonalne. ZA właściwą dystrybucję tkanki tłuszczowej odpowiadają hormony płciowej – gdy zostanie ona zachwiana dochodzi do odkładania się tłuszczu na brzuchu. Na równowagę hormonalna wpływ mogą mieć tabletki antykoncepcyjne.

Otyłość brzuszna – jak schudnąć z brzucha?

Wiele osób z otyłością brzuszną zastanawia się jak szybko schudnąć z brzucha. Aby wygrać z tą dolegliwością konieczne jest zmiana trybu życia – należy zdrowo się odżywać i ćwiczyć.

Dieta przy otyłości brzusznej

Jeden z pierwszych kroków w walce z otyłością jest dieta odchudzająca i zmiana sposoby odzywania się. Należy spożywać surowe warzywa oraz owoce, chude mięso, pełnoziarniste pieczywo i produkty bogate w błonnik pokarmowy. Koniecznie zrezygnować należy z przetworzonych produktów , słodyczy, napojów słodkich i gazowanych, a także z przekąsek typu fast food i tłuszczów zwierzęcych.

Ćwiczenia przy otyłości brzusznej

Przy walce z otyłością konieczny jest także wysiłek fizyczny. Zaleca się regularnie wykonywać ćwiczenia odchudzające lub wykonywać treningi aerobowe, które pomogą utrzymać prawidłową masę ciała, wzmocnią mięśnie i poprawią kondycję.

Ćwiczenia aerobowe to także:

  • Szybki marsz,
  • Marszobieg,
  • Pływanie,
  • Nordic walking,
  • Bieganie,
  • Jazda na rowerze.

Otyłość brzuszna – powikłania

Otyłość brzuszna stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Tkanka tłuszczowa odkłada się bardzo blisko narządów wewnętrznych. Otyłość brzuszna może doprowadzić do:

Zobacz także: Dieta płynna jest zdrowa i pomoże oczyścić organizm!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów