Na jakie choroby wskazuje osłabienie? Koniecznie sprawdź

Na jakie choroby wskazuje osłabienie? Koniecznie sprawdź
Fotografia: Shutterstock

Osłabienie organizmu może wynikać ze stresu i przemęczenia, jednak nie tylko. Brak energii i złe samopoczucie to tylko niektóre z jego objawów. Jakie są inne symptomy osłabienia i o czym może ono świadczyć?

Osłabienie może być oznaką wielu chorób – zarówno niedoczynności tarczycy, jak i depresji. Jest to niepokojący sygnał dla danej osoby, że w jej organizmie dzieje się coś niedobrego. Praktycznie każdy człowiek ma czasami gorszy dzień i nie ma na nic siły, kiedy jednak złe samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas to znak, że z organizmem dzieje się coś złego. Jakie są przyczyny ogólnego osłabienia i jak z nim walczyć?

Zobacz także: Uderzenia gorąca – jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?

Osłabienie – co to?

Osłabieniem nazywa się stan, w którym danej osobie brakuje energii i czuje ona ogólny brak motywacji do życia. Osłabieniem można nazwać stan, w którym chory nie jest w stanie wykonać określonych, nawet tych najprostszych czynności.

Osoba, której dokucza osłabienie, może narzekać także na ciężkość i sztywność kończyn czy częste bóle głowy. Osłabieniu towarzyszy także często:

Osłabienie – przyczyny

Osłabienie może mieć wiele przyczyn. Jest wśród nich grypa, przeziębienie, przewlekłe zakażenie bądź infekcja wirusowa czy bakteryjna. Inną z możliwych przyczyn osłabienia jest anemia bądź stres.

Osłabienie towarzyszy także takim chorobom, jak:

Osłabienie – objawy

Z racji na to, że osłabienie samo w sobie może być symptomem innych, poważnych schorzeń, znalezienie jego prawdziwego powodu mogą ułatwić objawy towarzyszące.

Kiedy osłabienie połączone jest z sennością, może wskazywać na depresję. Z kolei osłabienie wraz z niską temperaturą ciała oznaczać może niedoczynność tarczycy. Nagłe osłabienie połączone z bólem i zdrętwieniem kończyny, oznaczać może niedokrwienie tętnicze.

Osłabienia nie należy zatem ignorować, ponieważ może ono świadczyć o poważnych schorzeniach.

Osłabienie – leczenie

Aby wyleczyć osłabienie, należy najpierw zdiagnozować jego prawdziwe przyczyny. Przy diagnostyce osłabienia lekarz powinien szukać innych objawów (takich, jak wysypka, gorączka, wymioty), które wskazywałyby na konkretne schorzenie. Wówczas będzie można dobrać leczenie adekwatne do choroby.

Jeśli okaże się, że osłabienie spowodowane jest depresją, skuteczna będzie psychoterapia. Należy pamiętać, że zaburzenia natury psychologicznej, podobnie jak te fizyczne, nie przechodzą same, a chory nie poradzi sobie sam.

Kiedy pacjent zostanie prawidłowo zdiagnozowany, będzie może wdrożyć odpowiednie leczenie mające na celu zniwelowanie osłabienia i innych, towarzyszących mu objawów.

Zobacz także: Potówki u dorosłych - jak się objawiają i o jakich chorobach mogą świadczyć?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów