Odwodnienie jest niebezpieczne dla organizmu. Czym się objawia i jak je leczyć?

Odwodnienie jest niebezpieczne dla organizmu. Czym się objawia i jak je leczyć?
Fotografia: Shutterstock

Odwodnienie stanowi poważne zagrożenie szczególnie dla dzieci i osób starszych. Jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości?

Odwodnienie to stan chorobowy, który stanowi zagrożenie szczególnie dla osób starszych i dzieci. Największe zagrożenie stanowi ono w trakcie upałów, jednak może dojść do niego także zimą. Odwodnienie może być także skutkiem różnych chorób. Jak się je leczy?

Zobacz także: Migotanie przedsionków może skończyć się udarem. Nigdy go nie lekceważ!

Odwodnienie – co to?

Odwodnienie to stan, w którym w organizmie dochodzi do zaburzenia wodno-elektrolitowej równowagi organizmu na skutek utraty znacznej ilości wody. Niewyleczone odwodnienie może doprowadzić do poważnych zaburzeń funkcji organizmu, a nawet do śmierci.

Wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia. Są to:

  • Odwodnienie izotoniczne

Spowodowane jest utratą podobnych ilości wody i elektrolitów.

  • Odwodnienie hipotoniczne

Charakteryzuje się przewagą utraty elektrolitów.

  • Odwodnienie hipertoniczne

Charakteryzuje się większą utratą wody niż elektrolitów.

Odwodnienie – przyczyny

Główną przyczyną odwodnienia jest niedostarczanie organizmowi wystarczającej ilości wody. Sprzyjają mu choroby z wysoką gorączką, biegunka, wymioty, a nawet intensywne uprawianie sportu.

Organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie w upalną pogodę, długą intensywną pracę fizyczną oraz przebywanie w ekstremalnych warunkach. Odwodnienie może wystąpić także po spożyciu dużej ilości soli kuchennej, kofeiny czy alkoholu.

Na tą dolegliwość szczególnie narażone są osoby, które w krótkim czasie zrzuciły dużo kilogramów bądź są na diecie wysokobiałkowej lub bogatej w błonnik.

Zobacz także: Uderzenia gorąca – jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?

Odwodnienie – objawy

Wśród objawów odwodnienia jest suchość skóry i błon śluzowych, suchość w ustach, silne pragnienie, spadek masy ciała, bóle głowy, tachykardia, zawroty głowy, nudności, osłabienie, utrata elastyczności skóry, przyśpieszony oddech.

Odwodnienie – leczenie

Leczenie odwodnienia polega na uzupełnianiu niedoborów wody w organizmie chorego oraz zapobieganiu dalszej jej utracie. Osobie, której dolega odwodnienie należy podawać roztwory nawadniające. W ich skład może wchodzić woda, glukoza, cytrynian sodu oraz chlorek sodu i potasu.

Należy jednak pamiętać, aby niedoborów płynów nie uzupełniać zbyt gwałtownie. W skrajnych przypadkach odwodnienia pacjent zostaje skierowany na oddział intensywnej terapii.

Odwodnienie – jak mu zapobiegać?

Aby zapobiegać odwodnieniu należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Kobiety powinny spożywać 2 litry wody dziennie, z kolei mężczyźni 2,5 litra.

Należy przy tym pamiętać, że latem zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Podczas upałów powinno się szczególnie dbać o to, aby uzupełniać nie tylko niedobory wody, lecz także sodu i potasu.

Zobacz także: Niedobór żelaza - jak się objawia? Czy jest niebezpieczny?

Jakie jest zastosowanie roślin leczniczych w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów