Odsypiasz w weekendy? Robisz błąd! To źle wpływa na twoje zdrowie

Paulina Ermel 04.03.2019
Śpiąca kobieta
Fotografia: Shutterstock

W tygodniu nie śpisz za dużo, a w weekendy pozwalasz sobie to nadrobić? Niestety nie mamy dla ciebie zbyt dobrych wiadomości.

Wielu z nas w tygodniu ma nawał obowiązków. Czasami nie starcza nam na nie dnia i zarywamy noce. A kiedy przychodzi weekend, nadrabiamy stracone godziny i odsypiamy. Niestety nie jest to wcale tak zdrowe, jak się mogło do tej pory wydawać.

Odsypianie w weekendy jest niezdrowe

Odsypianie w weekendy wcale nie jest zdrowe. Dlaczego? Najnowsze badania potwierdzają, że negatywnie wpływa ono na regulowanie poziomu cukru we krwi. W dodatku hormon leptyny, który jest odpowiedzialny za "regulowanie" naszego uczucia głodu, szaleje. Skutek jest taki, że leptyny brakuje, a w wyniku tego zaczynamy się objadać.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Current Biology". W eksperymencie wzięło udział 36 zdrowych osób - zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Podzieleni zostali na 3 grupy, które w ciągu 10 dni miały "różne zadania" - jedni spali codziennie po 9 godzin, drudzy przez jedną noc mogli spać jedynie przez 5 godzin, a trzecia grupa w tygodniu spała po 5 godzin, a w weekend mogła spać do woli. Wynik badania okazał się zaskakujący.

Przede wszystkim osoby, które spały krótko, więcej jadły. Wzrost masy ciał kobiet z tej grupy wyniósł ponad 1 proc, a mężczyzn nawet 3 proc. Oznacza to, że odsypianie nie tylko źle wpływa na zdrowie, ale też na naszą figurę.

Okazuje się też, że odsypianie w weekendy wcale nie dodawało tym osobom więcej energii. A już na pewno nie wyrównywało braku energii z całego tygodnia.

Lubisz podróżować? My bardzo! Są jednak miejsca na Ziemi, do których nie mamy dostępu. Zobacz, o których mowa!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów