Odpowiednia ilość kawy może przedłużyć życie. Kardiolodzy ujawniają, ile filiżanek dziennie poprawi nasze zdrowie

Anna Respondek 22.09.2017
Filiżanka kawy
Fotografia: Pexels

Jeśli jeszcze dzisiaj nie piliście kawy, czas nadrobić zaległości.

Istnieją różne teorie na temat picia kawy, jednak nie można jej odmówić pewnych "magicznych" właściwości. Szybko stawia na nogi, pobudza i sprawia, że dzień nabiera kolorów. Hiszpańscy naukowcy postanowili udowodnić, że ten wyjątkowy napar może nawet wydłużyć życie, opisali to dziennikarze Sciencedaily.com.

Badacze poświęcili na to 18 lat życia i przebadali niemalże 20 tysięcy osób. Wyniki ich eksperymentu okazały się wyjątkowo pozytywne i zdecydowanie zachęcające dla sceptyków picia kawy. Okazuje się, że cztery dziennie filiżanki tego napoju to optymalna ilość, która poprawi nasze zdrowie, jeśli nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań w jego piciu.

Projekt rozpoczął się 1999 roku, a jego wyniki zostały ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Średnia wieku badanych wynosiła 37,7 lat, każdy z uczestników obserwowany był przez dekadę. Wzięto pod uwagę takie czynniki jak: dieta, styl życia, stan zdrowia, korzystanie z używek: tytoń, kawa. 

Odkryto, że osoby, które codziennie spożywały cztery filiżanki napoju są o 64 procent mniej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci niż kawowi abstynenci. W badaniach naukowcy wzięli pod uwagę również wiek i płeć uczestników. Okazało się, że jedynie wiek ma większe znaczenie dla wyników badania, ponieważ pozytywne skutki zaobserwowano przede wszystkim u 45-latków i osób starszych. 

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Nasze badania pokazują, że cztery filiżanki dziennie mogą stanowić część zdrowej diety u zdrowych ludzi - powiedziała współautorka badań, kardiolog Adela Navarro.

Ile filiżanek kawy dziennie pijecie? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów