Odma opłucnowa – czym jest i jakie są jej objawy?

Odma opłucnowa – czym jest i jakie są jej objawy?
Fotografia: Shutterstock

O odmie opłucnowej może być mowa, kiedy powietrze lub inne gazy dostają się do jamy płucnej. Ten stan wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Jakie są jego przyczyny?

Odma opłucnowa to schorzenie, do którego dochodzi, kiedy w jamie klatki piersiowej gromadzi się powietrze lub inne gazy. Odma opłucnowa zaliczana jest do tzn. stanów nagłych, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarzy specjalistów. Jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości i jak się ją leczy?

Zobacz także: Choroba Heinego-Medina – jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie?

Odma opłucnowa – co to?

Odma opłucnowa to schorzenie, do którego dochodzi, kiedy w jamie klatki piersiowej gromadzi się powietrze lub inne gazy. Uciskają one pęcherzyki płucne i w konsekwencji prowadzą do uszkodzenia płuca.

Schorzenie to częściej dotyka mężczyzn niż kobiety szczególnie pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Odma może pojawić się nagle bądź może być spowodowana urazami klatki piersiowej czy chorobami płuca.

Odmie ciężko jest zapobiec. Dzieje się tak, ponieważ często pęcherzyki zanim pękną nie dają żadnych objawów.  

Odma opłucnowa – rodzaje i przyczyny

  • Odma opłucnowa otwarta

Powietrze dostaje się do jamy opłucnej poprzez otwór w klatce piersiowej lub oskrzelu i w ten sam sposób je opuszcza. Ten rodzaj odmy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, ponieważ w jego przypadku występuje znaczne ograniczenie pojemności płuc.

  • Odma opłucnowa zamknięta

Powietrze jednorazowo dostaje się do jamy opłucnej. Kiedy jego ilość jest mała, może wchłonąć się samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ilość powietrza jest duża, konieczne będzie wykonanie punkcji w celu odessania powietrza.

  • Odma opłucnowa zastawkowa

Powstaje ona np. po urazie lub postrzale. W trakcie każdego wdechu dochodzi do zasysania powietrza do jamy opłucnej. Powietrze nie może wydostać się tą samą drogą, więc odma powiększa się.

  • Odma opłucnowa podskórna

Przyczyną tego rodzaju odmy są pęcherzyki pod skórą, które tworzą się na skutek m.in. urazu krtani czy tchawicy.

  • Odma opłucnowa samoistna

Ten rodzaj odmy powstaje na skutek pęknięcia zgromadzonych pęcherzyków powietrza. Ściśle wiąże się ona z paleniem papierosów, gdyż w trakcie palenia dochodzi do powstawania ognisk rozedmowych w płucach.

  • Odma opłucnowa pourazowa

Wystąpić może np. w przypadku urazu klatki piersiowej, zwłaszcza kiedy dochodzi do naruszenia powłok zewnętrznych.

  • Odma opłucnowa jatrogenna

Ten rodzaj odmy jest powikłaniem po zabiegach medycznych np. kardiochirurgicznych.

Odma opłucnowa może wystąpić u osób, które chorują na takie schorzenia jak:

Zobacz także: Zespół Klinefeltera – czym się objawia i jak się go leczy?

Odma opłucnowa – objawy

Objawy odmy opłucnowej różnią się w zależności od ilości powietrza i tempa, w jakim dostaje się ono do jamy opłucnej.

Objawami odmy może być:

Zdarza się, że kiedy odma ma niewielkie rozmiary, wchłonie się sama po kilku dniach. W innym przypadku konieczna jest interwencja lekarza.

Odma opłucnowa – leczenie

Aby zdiagnozować odmę opłucnową, konieczne jest zastosowanie licznych badań i procedur mogących wykluczyć lub potwierdzić podejrzenie. Jest wśród nich tomografia komputerowa, USG, EKG i RTG klatki piersiowej.

Leczenie odmy zależy od jej rodzaju i powinno być dobrane pod każdego pacjenta. Jeżeli odma jest niewielka, wystarczy, że chory będzie przyjmował odpowiednie leki przeciwbólowe i wykonywał ćwiczenia oddechowe.

Zobacz także: Lumbago to ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów