Odkażasz ranę wodą utlenioną? To duży błąd! Zobacz, dlaczego nie należy tego robić

Magdalena Barszczak 29.08.2018
kobieta odkaża ranę wodą utlenioną
Fotografia: Shutterstock

Skaleczyłeś się i pierwsze, co robisz, to sięgasz po wodę utlenioną? Zdaniem eksperta to nie najlepszy pomysł.

Obtarte kolano czy skaleczenie palca raz na jakiś czas przydarza się każdemu. Co robimy w takiej sytuacji? Oczywiście sięgamy po wodę utlenioną. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Zdaniem ratownika medycznego nie nadaje się ona do takich nagłych przypadków.

Zobacz także: 

Woda utleniona utrudnia gojenie

Opatrywanie ran to nie taka prosta sprawa i przy tej okazji popełniamy wiele błędów. Jednym z nich jest dezynfekowanie ich wodą utlenioną. Ratownik medyczny Ariel Szczotok uważa, że spełnia ona swoją rolę tylko w przypadku poważniejszych obrażeń, a nie nadaje się do odkażania codziennych skaleczeń i obtarć. 

Dlaczego? Alarmującym objawem powinno być już dla nas szczypanie. Znaczy ono, że efekt jest odwrotny od zamierzonego. Woda utleniona podrażnia ranę i utrudnia gojenie

Woda utleniona, spirytus, gencjana, jodyna to są preparaty, które mają właściwości odkażające. Zgadzam się z tym w stu procentach. Ale absolutnie nie nadają się na świeżą ranę, bo utrudniają gojenie

- zaznacza Szczotok w "Pytaniu na śniadanie".

Czy to znaczy, że ten specyfik powinien zniknąć z naszych domowych apteczek? Oczywiście, że nie. Ekspert podkreśla, że wodę utlenioną zawsze warto mieć pod ręką, jednak w innym celu. Dobrze radzi sobie w przypadku ran, które trudno się goją, sączą się i pojawia się w nich ropa.

Ratownik medyczny uczula jednak, by nie stosować jej po upływie terminu ważności. - Zwykle jest to siedem do 14 dni od otwarcia. Potem powinniśmy ją wyrzucić - tłumaczy Szczotok.

Co zatem stosować na "zwykłe" obrażenia, niewymagające interwencji chirurgicznej, np. szycia? Zdaniem eksperta wystarczy woda, ewentualnie szare mydło (bez dodatków zapachowych i alkoholu, które podrażniają i powodują szczypanie). Należy też pamiętać, aby ran nie osuszać papierowym ręcznikiem, który jest pożywką dla bakterii, a czystą bawełnianą szmatką lub zwykłą gazą.

Zobacz także: Udar słoneczny - zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla organizmu

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów