Oczopląs może mieć różne przyczyny. Jak się go leczy?

Oczopląs może mieć różne przyczyny. Jak się go leczy?
Fotografia: Shutterstock

Oczopląs to choroba oczu, która objawia się ich niekontrolowanymi ruchami. Może on mieć charakter schorzenia nabytego bądź wrodzonego. Jak się go leczy?

Oczopląs to stosunkowo często występująca dolegliwość oczu. W jej przebiegu dochodzi do niekontrolowanych ruchów gałek ocznych. Wyróżnia się kilka rodzajów oczopląsu. Przykładowo, kiedy ruch gałek ocznych odbywa się w jednakowym tempie, mówi się o oczopląsie wahadłowym. Jak się leczy oczopląs?

Zobacz także: Zaćma - może doprowadzić do utraty wzroku. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy!

Oczopląs – co to?

Oczopląs jest dolegliwością dotykającą oczy. W jej przebiegu dochodzi do ich niekontrolowanych ruchów o zróżnicowanym charakterze. Ruchy te mogą się odbywać w różnych kierunkach i z różną częstotliwością. W zależności od tego wyróżnia się różne rodzaje oczopląsu np. oczopląs wahadłowy.

Oczopląs może być wrodzony bądź nabyty pod wpływem różnych czynników. Kiedy mówimy o jego cechach, należy uwzględnić typ, kierunek, natężenie oraz szybkość.

Oczopląs – rodzaje

Chcąc wyróżnić poszczególne rodzaje oczopląsu, bierze się pod uwagę jego cechy charakterystyczne, szczególnie jego postać. Dużą rolę przykłada się także do szybkości i kierunku ruchów gałek ocznych. Biorąc pod uwagę względy praktyczne, za oczopląs przyjmuje się każdy ruch drgający gałek ocznych w odpowiedniej płaszczyźnie.

W zależności od wybranych kryteriów przyjęto poniższy podział tej dolegliwości:

  • natężenie – określane jest w trójstopniowej skali
  • postać – rodzaj pionowy, poziomy, skośny i obrotowy
  • kierunek – oznaczany jest według fazy ruchu
  • szybkość – wolny, średni, szybki
  • typ – rytmiczny lub wahadłowy

Dodatkowo wyróżnia się także oczopląs samoistny, obwodowy, ośrodkowy czy wywołany (patologiczny lub fizjologiczny).  

Oczopląs – przyczyny

Podłoża oczopląsu mogą być różne. Schorzenie to może być zarówno nabyte, jak i wrodzone.

Oczopląs nabyty może się pojawić podczas stosowania niektórych leków, w przebiegu chorób móżdżku czy przy uszkodzeniu błędnika. Zdarza się także u pacjentów dotkniętych porażeniami nerwowymi.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że oczopląs pionowy często pojawia się przy takich dolegliwościach, jak choroby pnia mózgu czy zatrucie alkoholem.

Z kolei oczopląs wrodzony może mieć postać czuciową. Wówczas ruchy gałek ocznych mogą mieć prędkość taką samą w obu kierunkach (oczopląs wahadłowy) Oczopląs wrodzony może mieć też postać motoryczną, wówczas mówi się o oczopląsie skaczącym. Rozwija się on zazwyczaj u dzieci i nie towarzyszą mu zaburzenia widzenia.

Zobacz także: Zez to częsta wada oczu. Jakie są jej przyczyny?

Oczopląs – objawy

Oczopląs może objawiać się różnie w zależności od tego, czym został spowodowany. Cechuje się on zazwyczaj wizualnym ruchem, który związany jest z ruchem gałek ocznych. Może się on także objawiać delikatnym, lecz szybkim i ciągłym poruszaniem się gałek ocznych w ruchu pionowym lub poziomym. U dzieci oczopląs ma zazwyczaj charakter wahadłowy.

Ruch gałek ocznych pojawia się na skutek patologicznego lub fizjologicznego pobudzenia komórek receptorowych narządu przedsionkowego.

Oczopląs – leczenie

W leczeniu oczopląsu bardzo dużą rolę odgrywa określenie podłoża choroby. Jeśli przyczyna choroby zostanie zdiagnozowana, a schorzenie usunięte, ruchy oczu również zostaną wyeliminowane. W innych przypadkach choroba może być nieuleczalna, jednak można ją leczyć objawowo.

Skuteczne w walce z tą dolegliwością będą okulary lub soczewki kontaktowe. W niektórych sytuacjach lekarze proponują chorym leczenie operacyjne.

Innym sposobem jest wykonywanie zastrzyków z toksyny botulinowej, jednak nie zawsze są one skuteczne. Stosuje się także sparaliżowanie mięśniowe oka, co pozwala zmniejszyć nasilenie drgań.

Zobacz także: Nadwzroczność to wada wzroku dziedziczona. Czy wiesz jakie są objawy?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów