Zapalenie płuc - jakie są objawy tej choroby?

Sylwia Bagińska 07.09.2018 AKTUALIZACJA: 14.11.2019
Kobieta w szarej koszuli ma zamkniete oczy. Jedną ręką dotyka klatki piersiowej, druga zasłania usta przed kaszlem.
Fotografia: Fotolia

Zapalenie płuc objawia się między innymi: kaszlem, podwyższoną temperaturą i trudnościami z oddychaniem. Wiele osób początkowe stadium choroby myli z przeziębieniem. Jednak tych symptomów nie można bagatelizować - to mogą być objawy zapalenia płuc!

Zapalenie płuc w zależności od rodzaju i stanu pacjenta może mieć objawy ostre typowe. W niektórych przypadkach choroba może rozwijać się bezobjawowo. Warto jednak pamiętać, że zapalenie płuc to groźna choroba, która nieodpowiednio leczona może doprowadzić do wielu poważnych powikłań zdrowotnych.

Zobacz także: Odma opłucnowa – czym jest i jakie są jej objawy?

Objawy zapalenia płuc a także przebieg choroby w głównej mierze zależy od czynnika infekcyjnego, innych chorób towarzyszących oraz stanu odporności i wieku chorego. Typowe objawy choroby pojawiają się nagle. Jednym z pierwszych symptomów zapalenia płuc jest podwyższona temperatura ciała, gorączka zazwyczaj jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza.

Chorobie także towarzyszy ból mięśni oraz poty i dreszcze. Pacjentom towarzyszy także kaszel, któremu może dodatkowo towarzyszyć odkrztuszanie ropnej wydzieliny. Inne symptomy to także szybkie bicie serca i ból w klatce piersiowej. Nasila się on zazwyczaj przy ruchach oddechowych i ma charakter kłujący.

U niektórych osób zapaleniu płuc mogą towarzyszyć także duszności. Natomiast u osób starszych, przy tej chorobie płuc rzadko występuje gorączka, natomiast pojawiają się zaburzenia świadomości.

Objawy zapalenia płuc wywołane bakteriami atypowymi

Inny obraz kliniczny ma zapalenie płuc, którego przyczyną są bakterie atypowe. Choroba narasta stopniowo, a pacjenci są zazwyczaj w nieco lepszym stanie ogólny. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest suchy kaszel i duszności.

Pojawia się także ból gardła. Występują stany podgorączkowe. Chorzy często uskarżają się także na ból stawów i mięśni oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Po wystąpieniu powyższych objawów zarówno tych typowych jak i wywołanych przez bakterie atypowe należy zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie badań i potwierdzi bądź wykluczy diagnozę. U niektórych osób może być koniecznie leczenie szpitalne.

Bezobjawowe zapalenie płuc

W niektórych przypadkach, choroba nie objawia się wszystkimi symptomami jednocześnie. Zdarza się, że objawy zapalenia płuc nie są wyraźne lub nie występują w ogóle. Taki stan określa się jako bezobjawowe zapalenie płuc lub skąpo objawowe. Zdarza się tak szczególnie u małych dzieci oraz u osób starszych i w przypadku zakażenia drobnoustrojami aktywnymi.

Jak rozpoznać bezobjawowe zapalenie płuc?

Rozpoznanie bezobjawowego zapalenia płuc jest trudne, gdyż zazwyczaj w takim przypadku podejrzewa się infekcje górnych dróg oddechowych lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Nieskuteczne leczenie doprowadza do dalszej diagnostyki i zlecenie badania RTG klatki piersiowej, które zazwyczaj umożliwię potwierdzenie lub wykluczenie bezobjawowego zapalenia płuc.

Objawy zapalenia płuc u dzieci

Małe dzieci, szczególnie niemowlęcia nie są w stanie zakomunikować rodzicom lub opiekunom o swoich dolegliwościach. Dlatego bardzo ważne jest, aby w okresie infekcyjnym szczególnie obserwować maluchy.

Zapalenie płuc u dzieci także objawia się kaszlem, który w początkowym stadium choroby jest suchy, gorączką oraz bólem w klatce piersiowej. Dzieci bardzo często zgłaszają także ból głowy i ból brzucha. W takich przypadkach należy zwrócić uwagę na to, czy u małego pacjenta nie występuje świszczący oddech. Maluchy bardzo często w trakcie choroby tracą apetyt i są płaczliwe.

Pierwszym objawem zapalenia płuc u noworodków są bezdechy. Inne symptomy to także wydzielina z drogach oddechowych i sinica.

Zobacz także: Włóknienie płuc - jakie są rokowanie i jak wygląda leczenie?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Te produkty są prawdziwym siedliskiem bakterii. Uważaj na nie! 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów