
Objawy ospy wietrznej (nazywanej także wiatrówką) to między innymi: wysypka, ogólne złe samopoczucie i utrata apetytu. Koniecznie sprawdź, jak objawia się ospa u dorosłych i dzieci!
Objawy ospy u dzieci i dorosłych są prawie takie same. Ta choroba zakaźna ma znacznie łagodniejszy przebieg u najmłodszych niż u osób dorosłych. U najstarszych częściej doprowadza także do groźnych powikłań. Ospa wietrzna przenoszona jest drogą kropelkową przez wirus Varicella Zoster. Chorobą można się także zarazić przez kontakt z osobą zarażoną ma ospę lub półpaśca.
Zobacz także: Objawy różyczki u dzieci i dorosłych - jak je rozpoznać?
Objawy ospy wietrznej u dziecka
Pierwsze objawy ospy u dziecka bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem. Początkowe syndromy choroby to między innymi: ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie, a także apatia. Maluchy bardzo często mają też katar i zaczynają być marudne.
Objawy ospy u dziecka to między innymi:
- Ból głowy,
- Ból mięśni,
- Utrata apetytu,
- Osłabienie,
- Złe samopoczucie,
- Wysypka.
Główny objaw ospy wietrznej u dziecka – wysypka
Wysypka u dziecka początkowo pojawia się na skórze gładkiej i owłosionej oraz na błonie śluzowej jamy ustnej gardła, a w niektórych przypadkach nawet na narządów płciowych. Pęcherzyki bardzo sporadycznie pojawiają się na rękach i nogach.
Wysypka w początkowej fazie przybiera postać czerwonych plamek, które przekształcają się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem surowiczym. W ostatniej fazie wysypki, pęcherzyki pękają i pozostawiają po sobie strupy, które odpadają po około 6-7 dniach. Nie zostawiają blizn oraz przebarwień na skórze.
Pielęgnacja wysypki przy odrze u dzieci:
- Po kąpieli dziecka, osusz delikatnie jego skórę. Nie należy trzeć skóry gąbkami oracz ręcznikami.
- Nie nakładaj na wykwity skórne pudrów oraz papek. Na początku mogą one łagodzić swędzenie jednak po zaschnięciu powodują ból.
- Podawaj dużo płynów (istnieje duże ryzyko odwodnienia dziecka w tym czasie – unikaj kwaśnych napojów, a także herbatek).
- Często i dokładnie myj maluszkowi ręce.
- Do kąpieli dodawaj nadmanganian potasu.
- Obetnij dziecku paznokcie, a na noc nakładaj bawełniane rękawiczki.
- W przypadku gdy u dziecka występują wykwity na błonie śluzowej narządów płciowych, przygotuj mu specjalne nasiadówki.
Objawy ospy wietrznej u dorosłych
Objawy ospy u dorosłych są prawie takie same jak ospy u dzieci. Jednak przebieg jest znacznie cięższy i o wiele częściej doprowadza do powikłań.
Objawy ospy u dorosłych:
- Ogólne złe samopoczucie,
- Brak apetytu,
- Podwyższona temperatura ciała,
- Wysypka,
- Ból mięśni,
- Ból głowy,
- Osłabienie.
Wysypka w przebiegu ospy wietrznej u dorosłych
Pojawiająca się wysypka w przebiegu ospy wietrznej jest bardzo swędząca. Zmiany skórne pojawiają się na początku na tułowiu, a następnie rozprzestrzeniają się na całe ciało.
Początkowa faza wysypki przybiera postać różowych plamek, a następnie zamienia się w krostki, które są wypełnione płynem surowiczym. Następnie zamieniają się one w strupy i odpadają. Cykl taki trwa przez około tydzień. W trakcie choroby pojawia się trzy razy.
Zobacz także: Objawy odry w początkowej fazie można pomylić z grypą. Jaki jest przebieg choroby?
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!