Objawy kiły nie zawsze są zauważalne. Na co szczególne zwrócić uwagę?

Sylwia Bagińska 26.07.2018
Objawy kiły
Fotografia: Shutterstock

Objawy kiły bardzo często pojawiają się już kilka tygodni po zarażeniu. Jednak w niektórych przypadkach ta choroba weneryczna nie daje o sobie znać przez wiele miesięcy, a nawet lat. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy kiły pierwotnej!

Objawy kiły pojawiają się po 3 tygodniach od zakażenia. Bardzo częste pierwsze objawy kiły są mylone z innymi schorzeniami. Dlatego wszystkie zmiany zlokalizowane w obrębie narządów płciowych powinny być skonsultowane z lekarzem.

Zobacz także: Opryszczka w ciąży może zagrać życiu dziecka!

Kiła objawy

  • Kiła wczesna - objawy

Jednym z pierwszych objawów kiły wczesnej jest wystąpienie okrągłych grudek, która pojawia się między 9 a 90 dniem od zarażenia. Najczęściej jednak widoczna jest po 3 tygodniach. U kobiet występuje zazwyczaj na szyjce macicy i wargach sromowych. U mężczyzn natomiast są to okolice odbytu lub jamy ustnej. Może pojawić się także na prąciu. W niektórych przypadkach grudki mogą występować na palcu lub brodawce sutkowej.

Kolejnym wczesnym symptomem kiły są także powiększone węzły chłonne. Dodatkowo wykwity mogą z czasem przyjmować postać owrzodzenia, które fachowo nazywane są wrzodem twardym. Utrzymują się na skórze około 2 do 6 tygodni. Są bardzo podobne do zmian chorobowych powstałych przy opryszczce.

Wszystkie zmiany skórne ustępują samoistnie. Warto też dodać, że grudki nie są bolesne, dlatego niektórzy nawet ich nie zauważają.

  • Kiła wtórna – objawy

Kolejny etap kiły zaczyna się między 9 a 15 tygodniem od zakażenia. W większości przypadków owrzodzenie już mija, a pojawiają się kolejne objawy. Jednym z nim jest wysypka, która nie powoduje świądu. Charakteryzuje się dużą ilością plamek, bardzo rzadko grudek. Zmiany na skórze maja kolor różowy lub bladoczerwony. Fachowo nazywane są osutkami kiłowymi. U prawie 25 % wysypka ma bardzo słabe nasilenie.

W tym etapie także dochodzi do rozwoju kłykcin płaskich, które charakteryzują się wysoką zakażalnością. Są to szarobiałe i wilgotne zmiany, który występują najczęściej pod piersiami i okolicami sromu u kobiet, a u mężczyzn w okolicy worka mosznowego i odbytu. Mogą też pojawić się na wewnętrznej stronie ud niezależnie od płci.

Inne symptomy, które towarzyszą kile wtórnej to nadal powiększone węzły chłonne, podwyższona temperatura ciała, ból gardła, utrata apetytu i spadek masy ciała. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do zapalenie opon mózgowych.

Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone na tym etapie choroby – kiła przechodzi w postać późną, często w utajoną.

  • Kiła późna – objawy

Po kilku latach od zarażenia, gdy kiła nie była leczona przechodzi w fazę późną, która bardzo często jest utajniona i nadal rozwija się bez charakterystycznych objawów. Jednak atakuje ona wtedy narządy wewnętrzne, co w konsekwencji upośledza ich działanie. To jest najgroźniejsza faza choroby, gdyż może trwać latami i stopniowo wyniszczać organizm.

Około 7 lat od zarażenia się tą chorobą rozwija się kiła układu nerwowego, która atakuje rdzeń kręgowy i mózg. W efekcie prowadzi to do kiłowego zapalenia opon mózgowych, zmian osobowości, chorób psychicznych i udaru mózgu.

Po 10 latach od zakażenia kiła atakuje także układ krążenia. Dochodzi wtedy do uszkodzenia zastawki aorty, osłabienia i zwiotczenia mięśni. W konsekwencji kiła doprowadza do zapalenia tętnicy głównej, rozlanego kiłowego zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia tętnic mózgu, tętniaka aorty, kilaki mięśnia sercowego.

Po upływie kilku lat kiła objawia się także charakterystycznymi zmianami skórnymi. Zmiany skórne mogą występować pod dwiema postaciami – kilaków i kiły guzkowopełzakowatej.

Kiliaki powstają na skórze i kościach. W pierwszym stadium rozrastają się podskórnie. Następnie przedostają się na zewnątrz i zostawiają po sobie owrzodzenie. W środku zlokalizowana jest ciągnącą. Zmiany zazwyczaj goją się przez kilka miesięcy.

Do rozwoju kiliaków bardzo często dochodzi na twarzy i podudziach. Zostawiają po sobie brzydkie zniekształcenia kości i tkanek. Powstają guzy na głowie, nosie, a także policzkach.

Kiła guzkowopełzakowata charakteryzuje się pojawieniem się guzka o kolorze czerwonobrunatnym. Z czasem dochodzi do jego rozpadu – zostawia wtedy po sobie owrzodzenie, na których pojawiają się nowe guzki. Nowe zmiany nie są bolesne, rozwijają się miesiącami, w niektórych przypadkach nawet latami – znikają i zostawiają po sobie blizny.

Brak objawów – kiła utajona

Kiła utajona to okres po zakażeniu, który nie daje żadnych objawów. Kiła utajona może dotyczyć wczesnej fazy choroby, a także i późnej. Nie dochodzi wtedy do pojawienia się wysypek, grudek, guzków, ani żadnych dolegliwości ze strony układu nerwowego. Niestety kiła atakuje wtedy od środka. Jedyny sposób na wykrycie tej choroby jest badanie krwi.

Zobacz także: Rzeżączka - czy można ją całkowicie wyleczyć?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów