Nietrzymanie moczu - to problem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jak go pokonać?

Sylwia Bagińska 11.07.2018
Nietrzymanie moczu - przyczyny
Fotografia: shutterstock

Nietrzymanie moczu to bardzo uciążliwa dolegliwość. Najczęstszą przyczyną pojawienia się tego schorzenia jest osłabienie mięśni dna miednicy - dlatego koniecznie sprawdź, jak ćwiczyć mięśnie Kegla!

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednak to płeć damska o wiele częściej boryka się z tym schorzeniem. Dla wielu osób jest to powód do wstydu - część z nich usuwa się nawet z życia społecznego i towarzyskiego. Warto jednak pamiętać, że mimo iż jest to choroba przewlekła - jej leczenie w wielu przypadkach jest skuteczne!

Zobacz także: Niedoceniony krwawnik pospolity - koniecznie sprawdź przepisy z wykorzystaniem tego ziela!

Nietrzymanie moczu – leczenie

Lekarz specjalista na początku zaleci leczenie bez stosowania preparatów farmakologicznych, a także bez interwencji chirurgicznej. Bardzo ważna jest zmiana nawyków bardzo ważne aby, regularnie oddawać mocz ćwiczyć mięśnie dnia miednicy oraz wykonywać trening pęcherza.

W niektórych przypadkach leczenie NTM wymaga podania środków farmakologicznych, szczególnie wtedy, kiedy dochodzi do silnych i nagłych objawów.W leczeniu tego schorzenia stosuje się także operacje z dostępu nadłonowego lub typu siling.

Warto też pamiętać, że nietrzymanie moczu może wynikać z zaburzeń psychicznych. Niektórym może pomóc więc psychoterapia.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla można ćwiczyć w wielu sytuacjach. Pamiętaj tylko, że przed rozpoczęciem treningu koniecznie musisz opróżnić pęcherz.

Stań w lekkim rozkroku lub połóż się na plecach. Napnij mięśnie Kegla, policz do 5, a następnie je powoli rozluźnij. Odpocznij i powtórz ćwiczenie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej najlepiej wykonywać trzy razy dziennie. Początkowo ćwiczenia należy powtarzać 5 razy, później zwiększać ilość.

Leki na nietrzymanie moczu

Leki na nietrzymanie moczu stosuje się tylko w przypadku, kiedy ćwiczenie mięśni Kegla oraz treningi pęcherza nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Środki farmakologiczne podawane na to schorzenie mogą mieć różne działanie, w niektórych przypadkach może dojść nawet do pojawienia się efektów ubocznych. Stosowane muszą być także po zaleceniu lekarza i pod jego kontrolą.

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Nietrzymanie moczu to mimowolny wycie moczu poprzez cewkę moczową. To schorzenie można podzielić ze względu na: urazy, wady rozwojowe,  układ nerwowy. Wyróżnia się także:

 • Nietrzymanie moczu z parcia – inaczej nazywane naglące. Charakteryzuje się uczuciem parcia i popuszczania moczu przy nawet niewielkiej ilości moczu w pęcherzu. Zazwyczaj wiąże się z nadmierną pobudliwością mięśnia wypieracza lub skurczami pęcherza moczowego.
 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest ściśle związane z osłabieniem mięśni Kegla  oraz z odruchowym wydalaniem moczu podczas wysiłku, czyli w trakcie śmiechu, kaszlu, dźwigania itp.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – ten typ występuje zazwyczaj przy zaburzeniach kurczliwości wypieracza, które doprowadzają do nadmiernego wypełniania pęcherza. Może to być efekt uboczny przyjmowania niektórych leków, lub przebyte choroby. Ten rodzaj nietrzymania moczu występuje także często u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.
 • Nietrzymanie moczu mieszane – łączy w sobie nietrzymanie moczu wysiłkowe i naglące.

Nietrzymanie moczu – stopie

 1. Pierwszy stopień NTM – niekontrolowany wypływ moczu występuje rzadko. Zazwyczaj wtedy, kiedy w jamie brzusznej szybko wzrasta ciśnienie, np. podczas kaszlenia, kichania, podnoszenia ciężarów.
 2. Drugi stopień NTM – to wycieku moczu dochodzi cześciej, w trakcie wykonywania normalnych czynności, np. wchodzenie po schodach.
 3. Trzeci stopień NTM – jest to niewątpliwe najbardziej uporczywy stan. Do niekotrlowanego wycieku moczu dochodzi bardzo często, nawet w trakcie zwykłego stania. Trzeci stopień NTM bardzo negatywnie wpływa na psychikę ludzką. Bardzo często ludzie, którzy borykają się z 3 stopniem tej dolegliwości rezygnuje z życia towarzyskiego, co może doprowadzić do rozwoju depresji.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się problemu nietrzymania moczu jest osłabienie dna miednicy. Ten stan może powodować między innymi: ciąża, otyłość, operacje ginekologiczne.

Na nietrzymanie moczu wpływ mają także inne choroby pęcherza, nadmierna ruchomość cewki, a także niska podatność ścian pęcherza oraz zaburzenia neurologiczne.

NTM może także współtowarzyszyć cukrzycy, depresji oraz nowotworom.

Nietrzymanie moczu – czynniki ryzyka wystąpienia tej dolegliwości

Wiele czynników zwiększa ryzyko pojawienia się problemu nietrzymania moczu. Są to między innymi:

 • Cukrzyca,
 • Poród,
 • Przyjmowanie leków,
 • Zakażenie dróg moczowych,
 • Otyłość,
 • Uwarunkowania genetyczne,
 • Radioterapia,
 • Przebyte operacje,
 • Wiek,
 • Prostatektomia,
 • Zaburzenia neurologiczne oraz poznawcze,
 • Zespól objawów dolnych dróg moczowych, inaczej nazywane LUTS (co najmniej dwukrotne oddawanie moczu w nocy, częste oddawanie moczu, słaby strumień moczu, nagłe parcia).

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje dwa razy rzadziej niż u kobiet. Inne przyczyny, które mogą powodować ten problem u płci męskiej jest przerośnięta prostata i jej ponowny rozrostu oraz zaleganie moczu w pęcherzu.NTM u mężczyzn leczy się takimi samymi metodami jak u kobiet.

Zobacz także: Rumianek pomoże Ci przy wielu dolegliwościach. Jakie ma właściwości?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów