Nietolerancja laktozy to nie to samo co alergia na mleko. Jakie są jej objawy?

kobieta z nietolerancją laktozy
Fotografia: Shutterstock

Nietolerancja laktozy to częsty problem. Objawy nietolerancji pokarmowej pojawiają się po spożyciu produktów mlecznych, jednak nie są takie same jak w przypadku uczulenia na mleko. Sprawdź, jak rozpoznać uczulenie na laktozę.

Nietolerancja laktozy to częsty problem. Objawy tej nietolerancji pokarmowej pojawiają się po spożyciu mleka - osoba nią dotknięta może cierpieć na biegunki i wzdęcia. Za to wszystko odpowiada brak enzymu, który trawi laktozę. Zobacz, jak rozpoznać nietolerancję laktozy.

Zobacz także: Jak objawia się uczulenie na gluten? Zobacz, których produktów unikać!

Nietolerancja laktozy a alergia na mleko

Laktoza to disacharyd składający się z cząsteczek glukozy i galaktozy wykorzystywany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jest cukrem występującym w ludzkim mleku, można ją również uzyskać w sposób sztuczny - podczas produkcji sera. Aby dobrze trawić laktozę, potrzebujemy enzymu, który rozłoży ją na cukry proste wchłaniane później w jelitach. Za to odpowiedzialna jest laktaza.

Należy pamiętać, że uczulenie na laktozę i alergia na mleko to dwa różne pojęcia. W przypadku alergii na mleko organizm nieprawidłowo reaguje na alergen. Stąd nieprzyjemne objawy. Nietolerancja laktozy spowodowana jest najczęściej brakiem enzymu trawiącego laktozę.

Nietolerancja laktozy - objawy

Brak enzymu lub jego niedostateczna ilość sprawia, że laktoza nie może być rozłożona w organizmie do cukrów prostych. W ten sposób nie przechodzi ona przez jelita do naczyń krwionośnych, wywołując szereg nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego takich jak:

  • wzdęcia
  • gazy
  • ból brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • kolki

Nietolerancja laktozy czy alergia na mleko? Objawy tej drugiej nie są takie same. Pojawiają się nawet kilkanaście godzin po wypiciu i zazwyczaj towarzyszy im pokrzywka. 

Przyczyny nietolerancji laktozy

Brak laktazy lub jej niedobór to najczęstsza przyczyna nietolerancji laktozy. Najczęściej nietolerancja ujawnia się w wieku dojrzewania i w dorosłym życiu.

Przyczynami nietolerancji laktozy mogą być również:

  • Alaktazja, czyli wrodzony niedobór laktazy, nietolerancja laktozy może być przekazywana z pokolenia na pokolenie
  • Nietolerancja wtórna - mogą ją wywołać choroby powodujące niszczenie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wytwarzanie laktazy, np.: celiakia, zespół jelita krótkiego, pasożyty w układzie pokarmowym, mukowiscydoza, alergia na mleko i zespół Leśniowskiego-Crohna.
  • Alkohol i niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki.

Nietolerancja laktozy - badania

Zjadłeś jogurt lub wypiłeś mleko i zareagowałeś nieprzyjemnymi objawami. Możesz mieć nietolerancję laktozy. Jest kilka sposobów, żeby to sprawdzić.

Próba eliminacyjna - polega na stosowaniu diety bez laktozy i obserwowaniu, czy objawy znikają, po 2 tygodniach produkty z laktozą znów się wprowadza do jadłospisu.

Test doustnego podawania laktozy - lekarz ocenia stężenie glukozy we krwi po podaniu laktoz.

Endoskopia - najbardziej inwazyjny, ale najskuteczniejszy sposób na wykrycie nietolerancji laktozy po pobraniu wycinka jelita cienkiego.

Wodorowy test oddechowy - na czczo pacjent przyjmuje dawkę laktozy, po czym lekarz mierzy stężenie wodoru w wydychanym powietrzu.

Analiza PH stolca - kwaśna oznacza nietolerancję pokarmową.

Nietolerancja laktozy - leczenie i dieta

Nietolerancji laktozy nie można wyleczyć. Można jedynie wystrzegać się pokarmów zawierających laktozę lub zażywać tabletki z laktazą. Jeśli nietolerancja laktozy jest wrodzona, powinno się całkowicie zrezygnować z produktów zawierających laktozę, jeśli pojawiła się w okresie dojrzewania lub później, chorzy powinni dostosować dietę eliminacyjną do objawów. 

Nietolerancja laktozy - produkty, których należy unikać

Laktozę zawierają głównie przetwory i produkty mleczne (mleko, jogurty), ale także, chleb, zupy w proszku, margaryna, płatki śniadaniowe, wędliny, sosy sałatkowe, słodycze oraz gotowe wyroby np. pierogi.

Zobacz także: Pokrzywka może być objawem wstrząsu anafilaktycznego! Co ją wywołuje?

Przeszłaś na dietę? Wystrzegaj się tych produktów!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów