Niedoczynność tarczycy - podstępna choroba, której objawy często bagatelizujemy!

kobieta z objawami niedoczynności tarczycy
Fotografia: Shutterstock

Niedoczynność tarczycy i jej symptomy mogą mieć formę pełnoobjawową lub subkliniczną (utajoną). Objawy niedoczynności tarczycy często są niespecyficzne. Osoba dotknięta tym schorzeniem może marznąć, cierpieć z powodu bólu głowy lub narzekać na obniżony nastrój i tycie. 

Niedoczynność tarczycy to choroba, która pięć razy częściej dotyka kobiety. Jej symptomy często są bagatelizowane i mylone z innymi dolegliwościami. Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy? Czym jest niedoczynność subkliniczna? Jak zinterpretować wyniki badań TSH? Sprawdź!

Zobacz także: Guzki tarczycy nie zawsze wymagają leczenia. Jakie są zalecenia do ich usunięcia?

Niedoczynność tarczycy wywołuje niedobór hormonów tarczycy: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny, które pełnią ważną rolę m.in. w przemianach energetycznych oraz w rozwoju płodu. Za pracę gruczołu odpowiada hormon TSH wytwarzany w przysadce mózgowej. Przyczyny niedoczynności tarczycy są rozmaite - od choroby autoimmunologicznej po uraz mechaniczny.

Objawy choroby często się bagatelizuje i zrzuca na karb innych dolegliwości, ponieważ są one niespecyficzne. Chorzy czasem są leczeni z powodu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, problemów skórnych czy depresji.

Niedoczynność tarczycy - objawy

Niska w stosunku do zapotrzebowania organizmu produkcja hormonów skutkuje niedoczynnością tarczycy. Im większy niedobór, tym bardziej nasilone objawy. Często są one niespecyficzne i nie dają do myślenia choremu, który leczy się z powodu innych problemów zdrowotnych.

Niedoczynność tarczycy może występować w formie klinicznej, czyli pełnoobjawowej oraz subklinicznej (utajonej).

Kliniczna niedoczynność tarczycy

Najczęstszymi objawami takiego rodzaju niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała, sztywność, ból mięśni, ból stawów. Osoba z takim rodzajem niedoczynności tarczycy może skarżyć się na zaparcia. Niedobór hormonów może obniżać libido, powodować impotencję, a także wywoływać problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.

Duszności, bóle głowy i marznięcie - to kolejne objawy tej dolegliwości. Ponadto chora osoba narzeka na: problemy z pamięcią i koncentracją, chropowatą i suchą skórę (szczególnie na kolanach i łokciach), łamliwe włosy czy obrzęk na twarzy.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy

Objawy tego rodzaju niedoczynności tarczycy są na ogół łagodniejsze od formy pełnoobjawowej. Jest ich mniej, są niespecyficzne, czasem trudno je powiązać z chorobami tarczycy. Najczęściej są to: bóle głowy, nietolerancja zimna, zaparcia, wahania nastroju, chroniczne zmęczenie i depresja.

U małych dzieci subkliniczna niedoczynność tarczycy może się charakteryzować psychicznym i fizycznym opóźnieniem w rozwoju, żółtaczką u noworodków, zaburzeniami wzrostu, kłopotami z jedzeniem czy łuszczącą się skórą.

Nieleczona subkliniczna niedoczynność tarczycy może rozwinąć się w pełnoobjawową odmianę tej choroby, dlatego nie należy zwlekać z wdrożeniem leczenia. Nie zatajaj żadnego objawu podczas wizyty u lekarza. Są one niespecyficzne, ale występując jednocześnie z innymi symptomami, dają lekarzowi wskazówkę co do diagnozy.

Niedoczynność tarczycy a tycie

Zwiększenie masy ciała to jeden z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy. Występuje często mimo braku apetytu i towarzyszy mu wzrost cholesterolu. Na tycie wpływają też chroniczne zmęczenie, osłabienie i spowolnienie metabolizmu. Tyciu przy tej chorobie można zapobiec poprzez uzupełnianie niedoboru hormonów (podawaniu syntetycznego hormonu tarczycy lewotyroksyny) i dietę przy niedoczynności tarczycy. Pamiętajmy, by nie eksperymentować z dietami przy niedoczynności tarczycy, ponieważ przy tej dolegliwości istnieje większe ryzyko efektu jojo.

Niedoczynność tarczycy a wyniki TSH

Pierwszym badaniem, które należy wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć choroby tarczycy, jest TSH, czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi. Norma dla TSH to 0,4-4,0 mlU/l. Najczęstszą przyczyną podwyższonego TSH jest niedoczynność tarczycy, a obniżonego - nadczynność tarczycy.

Jeśli poziom TSH będzie za wysoki, lekarz zleci pomiar Ft4 (tyroksyny). Inne badania tarczycy to USG tarczycy, przeciwciała czy biopsja tarczycy.

Zobacz także: Gruczolak przysadki mózgowej - czy zawsze wymaga operacji?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów