
Niedoczynność tarczycy i jej symptomy mogą mieć formę pełnoobjawową lub subkliniczną (utajoną). Objawy niedoczynności tarczycy często są niespecyficzne. Osoba dotknięta tym schorzeniem może marznąć, cierpieć z powodu bólu głowy lub narzekać na obniżony nastrój i tycie.
Niedoczynność tarczycy to choroba, która pięć razy częściej dotyka kobiety. Jej symptomy często są bagatelizowane i mylone z innymi dolegliwościami. Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy? Czym jest niedoczynność subkliniczna? Jak zinterpretować wyniki badań TSH? Sprawdź!
Zobacz także: Guzki tarczycy nie zawsze wymagają leczenia. Jakie są zalecenia do ich usunięcia?
Niedoczynność tarczycy wywołuje niedobór hormonów tarczycy: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny, które pełnią ważną rolę m.in. w przemianach energetycznych oraz w rozwoju płodu. Za pracę gruczołu odpowiada hormon TSH wytwarzany w przysadce mózgowej. Przyczyny niedoczynności tarczycy są rozmaite - od choroby autoimmunologicznej po uraz mechaniczny.
Objawy choroby często się bagatelizuje i zrzuca na karb innych dolegliwości, ponieważ są one niespecyficzne. Chorzy czasem są leczeni z powodu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, problemów skórnych czy depresji.
Niedoczynność tarczycy - objawy
Niska w stosunku do zapotrzebowania organizmu produkcja hormonów skutkuje niedoczynnością tarczycy. Im większy niedobór, tym bardziej nasilone objawy. Często są one niespecyficzne i nie dają do myślenia choremu, który leczy się z powodu innych problemów zdrowotnych.
Niedoczynność tarczycy może występować w formie klinicznej, czyli pełnoobjawowej oraz subklinicznej (utajonej).
Kliniczna niedoczynność tarczycy
Najczęstszymi objawami takiego rodzaju niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała, sztywność, ból mięśni, ból stawów. Osoba z takim rodzajem niedoczynności tarczycy może skarżyć się na zaparcia. Niedobór hormonów może obniżać libido, powodować impotencję, a także wywoływać problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.
Duszności, bóle głowy i marznięcie - to kolejne objawy tej dolegliwości. Ponadto chora osoba narzeka na: problemy z pamięcią i koncentracją, chropowatą i suchą skórę (szczególnie na kolanach i łokciach), łamliwe włosy czy obrzęk na twarzy.
Subkliniczna niedoczynność tarczycy
Objawy tego rodzaju niedoczynności tarczycy są na ogół łagodniejsze od formy pełnoobjawowej. Jest ich mniej, są niespecyficzne, czasem trudno je powiązać z chorobami tarczycy. Najczęściej są to: bóle głowy, nietolerancja zimna, zaparcia, wahania nastroju, chroniczne zmęczenie i depresja.
U małych dzieci subkliniczna niedoczynność tarczycy może się charakteryzować psychicznym i fizycznym opóźnieniem w rozwoju, żółtaczką u noworodków, zaburzeniami wzrostu, kłopotami z jedzeniem czy łuszczącą się skórą.
Nieleczona subkliniczna niedoczynność tarczycy może rozwinąć się w pełnoobjawową odmianę tej choroby, dlatego nie należy zwlekać z wdrożeniem leczenia. Nie zatajaj żadnego objawu podczas wizyty u lekarza. Są one niespecyficzne, ale występując jednocześnie z innymi symptomami, dają lekarzowi wskazówkę co do diagnozy.
Niedoczynność tarczycy a tycie
Zwiększenie masy ciała to jeden z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy. Występuje często mimo braku apetytu i towarzyszy mu wzrost cholesterolu. Na tycie wpływają też chroniczne zmęczenie, osłabienie i spowolnienie metabolizmu. Tyciu przy tej chorobie można zapobiec poprzez uzupełnianie niedoboru hormonów (podawaniu syntetycznego hormonu tarczycy lewotyroksyny) i dietę przy niedoczynności tarczycy. Pamiętajmy, by nie eksperymentować z dietami przy niedoczynności tarczycy, ponieważ przy tej dolegliwości istnieje większe ryzyko efektu jojo.
Niedoczynność tarczycy a wyniki TSH
Pierwszym badaniem, które należy wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć choroby tarczycy, jest TSH, czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi. Norma dla TSH to 0,4-4,0 mlU/l. Najczęstszą przyczyną podwyższonego TSH jest niedoczynność tarczycy, a obniżonego - nadczynność tarczycy.
Jeśli poziom TSH będzie za wysoki, lekarz zleci pomiar Ft4 (tyroksyny). Inne badania tarczycy to USG tarczycy, przeciwciała czy biopsja tarczycy.
Zobacz także: Gruczolak przysadki mózgowej - czy zawsze wymaga operacji?
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!