Nerwobóle - skąd się biorą? Jak leczyć nerwoból międzyżebrowy i inne?

Magdalena Barszczak
nerwoból
Fotografia: Shutterstock.com

Nerwobóle to nagłe ataki przeszywającego bólu, którego powodem jest zazwyczaj podrażnienie lub uszkodzenie nerwu. Ból może promieniować do kończyn i powodować ich drętwienie. Jakie są rodzaje nerwobóli i jak z nimi walczyć? Sprawdź!

Nerwobóle, inaczej neuralgie to nagłe bóle określonych części ciała o charakterze rwącym, piekącym lub palącym. Mogą one promieniować do kończyn i często towarzyszy im mrowienie i drętwienie, czyli parestezja, a nawet chwilowy niedowład. Nerwobóle mają różne nasilenie, czasem nawet utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Zobacz także: Nerwica żołądka może wykończyć. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Nerwobóle trwają zazwyczaj kilka sekund, ale w skrajnych przypadkach mogą męczyć nawet godzinę. Związane są z podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwów, które przewodzą impulsy z ciała do centralnego układu nerwowego. Ból może pojawiać się sporadycznie i być przeplatany okresami bezobjawowymi. 

Aby dobrać odpowiednią metodę leczenia neuralgii, konieczne są szczegółowa diagnoza. Lekarz rodzinny daje skierowanie do neurologa, który może zlecić dodatkowe badania takie jak: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny i, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje do kardiologa, gastrologa lub chirurga.

Jakie są przyczyny nerwobóli?

Neuralgie są najczęściej spowodowane przez:

  • ucisk na nerwy,
  • infekcje,
  • choroby - cukrzyca, błonica, toczeń, borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów.
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • niedobór witamin z grupy B,
  • długotrwały stres. 

Nerwobóle w klatce piersiowej

Nerwobóle w klatce piersiowej (nerwobóle międzyżebrowe) mogą przebiegać tylko po lewej lub tylko po prawej stronie klatki piersiowej. Zwiastują choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa lub żeber, a także niedobór witamin z grupy B. Ich przyczyną może być ucisk nerwu międzyżebrowego, uszkodzenie nerwu, choroba tkanki łącznej, borelioza. Rwący lub piekący ból w okolicy klatki piersowej pojawia się bez przyczyny i może się nasilać przy wysiłku fizycznym. Leczy się go środkami przeciwbólowymi lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Można też stosować maści i plastry rozgrzewające.

Nerwobóle w klatce piersiowej budzą szczególny niepokój, bo mogą być mylone z zawałem serca, jednak objawy zawału i nerwobóli różnią się od siebie. Ból zawałowy trwa nie krócej niż kilka minut, występują problemy z oddychaniem, zimne poty i silne osłabienie. Z kolei nerwobóle zlokalizowane w klatce piersiowej objawiają się kłującym bólem, który nasila się podczas dotyku. 

Nerwobóle serca

Nerwobóle serca (dystonia neurowegetatywna) charakteryzują się piekącym lub rozdzierającym bólem w okolicy serca. Ich przyczyną jest na ogół długotrwały stres, ale mogą być też objawem neuralgii międzyżebrowej - wtedy mają charakter ostry. W przypadku nerwobóli serca zawsze konieczne są dokładne badania (elektrokardiogram lub rentgen klatki piersiowej), aby wykluczyć zawał mięśnia sercowego lub rozwarstwienie aorty.

Najczęstszą przyczyną nerwobóli serca jest nerwica serca, która może się rozwinąć u osób, które żyją w ciągłym stresie i pod ogromną presją. Na nerwobóle serca o podłożu emocjonalnym pomogą leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. 

Zobacz także: Nerwica lękowa może spotkać każdego. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Nerwobóle pleców

Nerwobóle pleców (kręgosłupa) charakteryzują się ostrym i rwącym bólem i trwają od kilku sekund do nawet kilku godzin. Mogą występować jako objaw stresu, a także w wyniku choroby lub ucisku na nerw. Nerwoból pleców spowodowany zdenerwowowaniem trwa krótko i powoduje go napięcie mięśni. Jest odczuwalny na karku, szyi, barkach lub w okolicach łopatek. Nerwoból pleców może też wywoływać nieprawidłowa pozycja ciała lub podmuch zimnego powietrza.

Innym czynnikiem powodującym neuralgie pleców jest niewystarczająca ilość witaminy B. W leczeniu nerwobóli pleców można stosować akupresurę, maści z olejkami eterycznymi i witaminą B lub plastry rozgrzewające.

Nerwobóle - inne rodzaje, ich objawy i leczenie

Neuralgia nerwu trójdzielnego - rwący lub piekący ból części twarzy trwający kilka lub kilkanaście minut lub dłużej. Zaczyna się w rejonie wargi czy dziąseł i może promieniować wzdłuż zajętej gałęzi nerwu. Napady mogą się pojawić, gdy mówimy, jemy, w kontakcie z zimnym powietrzem. Rzadko zdarzają się w nocy. Najczęściej taki nerwoból pojawia się u kobiet powyżej 35 roku życia. Czasem bólowi towarzyszą drgania mięśni twarzy i żuchwy. Neuralgię nerwu trójdzielnego diagnozuje neurolog. Czasem mija ona samoistnie, ale zazwyczaj konieczne jest leczenie trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi. W niektórych przypadkach stosuje się zabiegi przezskórne (operacyjne lub nie), które mają na celu przerwanie nerwu w miejscu ucisku.

Neuralgia nerwu barkowego (nerwoból barkowy) - jego przyczyną są często zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Pojawia się w okolicy barku, łopatki i promieniuje na całą rękę. Ból może być tępy lub ostry. Taki nerwoból leczy się, stosując niesteroidowe leki przeciwbólowe, nagrzewania, masaże czy ultradźwięki. Czasem konieczna jest operacja na kręgosłupie szyjnym.

Neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda (z tyłu głowy) - nagły i silny ból umiejscowiony z tyłu głowy, z karku promieniujący w kierunku brwi. Towarzyszą mu nudności, zaburzenia wzroku, światłowstręt czy ból w uszach. Leczenie: środki przeciwbólowe i przeciwdepresyjne.

Neuralgia nerwu językowo-gardłowego - powoduje ją ucisk na korzeń nerwu językowo-gardłowego w okolicy pnia mózgu. Ból jest przeszywający i odczuwa się go w okolicach szyi, języka, lub tylnej ścianie gardła. Jeśli leczenie farmakologiczne nie skutkuje, rozważa się ingerencję chirurga. 

Nerwoból neuropatyczny po półpaścu - ból występuje w miejscu pojawienia się półpaśca i może trwać przez wiele lat po ustąpieniu zmian skórnych. Leczenie jest objawowe i polega na smarowaniu zmienionego miejsca kapsaicyną. Stosuje się także trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.

Zespół Parsonage-Turnera (neuralgia amiotroficzna) - objawia się nagłym i silnym bólem w okolicy narku i ramienia, promieniującym do dalszej części kończyn. Może on trwać od kilku godzin do kilku tygodni. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, czasem konieczna jest rehabilitacja.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Cierpisz na nerwobóle?

Liczba głosów:

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'