Naukowcy opracowali lek, który sam "zjada" raka

Magdalena Barszczak 05.07.2018
rak, nowotwór, komórka rakowa
Fotografia: Shuterstock.com

Nowy preparat ma sobie doskonale radzić z nowotworami piersi i skóry.

Amerykańscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Opracowali preparat, który pobudza układ odpornościowy do samoistnego niszczenia komórek rakowych. Lek sprawdza się najlepiej w leczeniu złośliwych nowotworów piersi i skóry.

Zobacz także: Czerniak paznokcia - czy wiesz jak wygląda? Przyczyny, objawy, leczenie czerniaka paznokcia

Lek na raka jak Pac-Man. Sam "zjada" nowotwór

Za niesamowitym odkryciem stoją naukowcy z University of Massachusetts Amherst oraz Harvard Medical School. Wykorzystali oni najnowsze osiągnięcia immunoterapii. Jak działa lek? Żeby zobrazować jego działanie, eksperci posłużyli się kultową grą Pac-Man. O tej innowacyjnej metodzie badacze poinformowali w prestiżowym czasopiśmie "Nature Biomedical Engineering". 

Do tej pory makrofagi, zwalczające infekcje bakteryjne i wirusowe, "nie rozpoznawały" nowotworów. Komórki rakowe chroniły się przed ich atakiem, wysyłając sygnał "nie jedz mnie". Dzięki terapii celowanej molekularnie naukowcy sprawili, że makrofagi zmieniły się w "supercząsteczki", które są w stanie dosłownie "zjadać" raka.

Choć badacze przetestowali środek na razie na myszach, wyniki badań dają nadzieję, że będzie on działał w podobny sposób na ludzi. Jeśli okaże się bezpieczny, leczenie będzie można wdrożyć już za kilka lat.

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów