Naukowcy odkryli nowy organ u ludzi. To prawdziwa rewolucja

Mateusz Patyk 04.01.2017
Ludzkie narządy
Fotografia: East News

To jak odkrycie nowej planety. Lepsze poznanie kolejnego organu w ludzkim ciele pozwoli na skuteczniejsze leczenie chorób układu pokarmowego.

79. Dokładnie tyle narządów liczy obecnie ciało człowieka. Kto by pomyślał, że nowy rok rozpocznie się dodaniem do tej puli kolejnego organu. Jak informuje prestiżowe czasopismo "The Lancet Gastroenterology & Hepatology", tym narządem jest znana już w czasach Leonarda Da Vinci krezka. Okazało się, że przez ponad wiek w anatomicznych podręcznikach opisana była jako mało znaczący element jamy brzusznej. Chodzi o cienką błonę, której zadaniem (jak sądzono do tej pory), jest przytrzymywanie innych narządów znajdujących się w brzuchu.

Krezka
Fotografia:

Anatomiczne przedstawienie krezki wraz z przekrojem

Odkrycie jako pierwszy ogłosił J. Calvin Coffey ze Szpitala Akademickiego Limerick w Irlandii. Według niego, pomimo ciągłego poznawania pełnej roli i znaczenia krezki w układzie pokarmowym, uznanie jej jako nowy narząd otwiera zupełnie nową przestrzeń w nauce. Wcześniejszy opis tej błony był nieprawidłowy. Jak wynika z badań, ta część organizmu nie jest złożona z kilku elementów, a jej struktura jest ujednolicona i zwarta.

Najciemniej pod latarnią

Na odkrycie zareagowano błyskawicznie. Najpopularniejszy atlas anatomii używany przez studentów medycyny na całym świecie, Gray's Anatomy, został już zaktualizowany i zawiera nową definicję krezki jako organu. Ten fakt oznacza, że odtąd na zajęciach anatomii oprócz żołądka, oka, serca czy nerki, krezka również będzie badana zgodnie z tą klasyfikacją. A nauka o nowym narządzie będzie równie ważna co status gastrologii czy neurologii.

To bardzo ważne odkrycie, ponieważ dotyczy nas wszystkich. (...) Na razie znamy jej budowę. Następnym krokiem jest funkcja. Jeżeli zrozumiemy jej działanie, będzie można rozpoznać też nieprawidłowości w tym działaniu, a zatem określić i chorobę. Wszystko razem tworzy nową dziedzinę medycyny - powiedział J. Calvin Coffey cytowany przez stronę Heath.good.is.

Krezka (z łac. mesenterium) postrzegana była jako nie mająca większego znaczenia łącznotkankowa błona, a jej głównym zadaniem miało być jedynie stabilizowanie wewnętrznych narządów jamy brzusznej. Dzięki zaklasyfikowaniu jej jako ludzki organ, w ramach dalszych badań będzie można uzyskać lepsze metody leczenia już poznanych chorób i dolegliwości układu pokarmowego.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów