Nadmierne pocenie się może być przyczyną groźnej choroby! Jak z nim walczyć?

nadmierne pocenie się
Fotografia: Shutterstock

Nadmierna potliwość może być sygnałem problemów ze zdrowiem, m.in. cukrzycy, nadczynności tarczycy czy nawet nowotworów. Sprawdź, jakie choroby zwiastuje i jak z nią walczyć.

Nadmierne pocenie się to zmora wielu osób. Wprawia w zakłopotanie, denerwuje. Makijaż spływa, a pod pachami powstają nieestetyczne ślady. U niektórych pot pozostawia po sobie przykry zapach. Nadmierna potliwość to nie tylko problem wyglądu, może zwiastować również groźne choroby. Sprawdź, jak z nią walczyć.

Zobacz także: Otyłość doprowadza do wielu powikłań. Przyczyny i metody leczenia

Nadmierna potliwość to nadaktywność gruczołów potowych, które zlokalizowane są na całym ciele. Najwięcej z nich znajduje się w okolicach pach, pachwin, dłoni i stóp, dlatego też te miejsca najbardziej się pocą. Pocenie się to naturalna reakcja organizmu, kiedy temperatura otoczenia jest wysoka oraz w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego. Jednak jeśli organizm produkuje więcej potu, niż potrzeba do utraty ciepła, mówimy o nadmiernej potliwości czy nadmiernym poceniu się.

Nadmierne pocenie się - przyczyny i rodzaje

Wyróżniamy dwa typy nadpotliwości - pierwotną i wtórną. Pierwsza ma podłoże genetyczne i dużą rolę odgrywa w tym przypadku czynnik emocjonalny. Nadpotliwość wtórna z kolei jest następstwem innej choroby.

Kiedy pot dosłownie się z nas leje - mówimy o poceniu zlewnym. Kiedy wzmożona potliwość występuje podczas snu, określamy ją jako nocne poty. Nadmierne pocenie się występuje, kiedy trawi nas infekcja - to pierwszy sygnał, że ciało walczy z chorobą. Może też być objawem nadwagi. Jeśli jednak nie zaatakowała nas grypa ani nie cierpimy na otyłość, a mimo to oblewają nas poty, warto się przyjrzeć tym objawom bliżej.

Nadpotliwość może wystąpić w gorączce. Sprzyja mu także nadmierne spożycie alkoholu (zatrucia alkoholowe) i palenie papierosów, niewłaściwa dieta (spożywanie gorących i pikantnych pokarmów) czy menopauza.

Nadmierne wydzielanie potu może mieć także podłoże psychiczne. Pojawia się w przypadku zdenerwowania, niepokoju, nadmiernego stresu.

Nadmierne pocenie się - choroby

Nadmierne pocenie się może zwiastować zmiany hormonalne - np. nadczynność tarczycy. Nadpotliwość pojawia się w dzień i może mu towarzyszyć kołatanie serca, chudnięcie i osłabienie.

Obfite poty mogą się pojawić w cukrzycy, kiedy poziom cukru nagle się obniży (hipoglikemia). Dodatkowe symptomy tej choroby to zawroty głowy, przyspieszone tętno i drżenie mięśni.

Jeśli zlewnym potom towarzyszy piekący ból za mostkiem oraz duszności, mogą świadczyć o zawale.

Nadmierne pocenie się może być oznaką raka trzustki. Objawy są podobne jak w hipoglikemii.

Nocne poty, osłabienie i brak apetytu mogą zwiastować nowotwory układu chłonnego (białaczka, ziarnica). Dodatkowo cera staje się blada, a węzły chłonne powiększone.

Jeśli nadmiernemu poceniu się w nocy towarzyszy silny kaszel, stan podgorączkowy, a chory chudnie, przyczyną takiego stanu może być gruźlica.

Nadmierna potliwość z jednej strony ciała (pocenie plackowate) to często przyczyna zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Nadmierna potliwość może także towarzyszyć takim schorzeniom jak:

  • Choroba Parkinsona (chorego ogarniają zlewne poty o silnym zapachu), poci się również twarz, następuje spowolnienie ruchów i sztywność mięśni
  • Akromegalia - nadmierne pocenie się występuje obok takich objawów jak pogrubione palce i wydłużone stopy.

Nadmierne pocenie się - w nocy, głowy i twarzy

Nadmierne pocenie się w nocy, tzw. nocne poty to często efekt zażywania leków. Nadmierna potliwość często spowodowana jest przyjmowaniem leków sterydowych lub antydpresantów. Inne możliwe przyczyny pocenia się w nocy to bezdech senny lub menopauza.

Wydzielanie zwiększonej ilości potu bywa także objawem postępującego nowotworu, np. chłoniaka ziarniczego, dlatego jeśli ten niepokojący symptom się powtarza, trzeba zasięgnąć porady lekarskiej.

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy może pojawić się w okresie menopauzy lub po niektórych lekach. To także naturalna reakcja okresu dojrzewania. Często towarzyszą jej problemy skórne i trądzik.

Wiele osób, które pocą się w ten sposób, może przeżywać długotrwały stres, narzekać na zmęczenie lub życie w zbyt dużym napięciu. Pocenie się głowy i twarzy może mieć zatem podłoże psychosomatyczne.

Nadmierne pocenie się - leczenie i domowe sposoby

W leczeniu nadmiernej potliwości zawsze należy dotrzeć do przyczyny problemu, czyli leczyć podstawową chorobę. O objawach należy opowiedzieć lekarzowi rodzinnemu, który w razie potrzeby skieruje pacjenta na dalsze badania. Jeśli wzmożona potliwość ma podłoże psychiczne, pomocne będą ziołowe leki uspokajające, treningi relaksacyjne lub psychoterapia.

Jeśli dokucza ci nadmierna potliwość, możesz wypróbować domowe sposoby na tę dolegliwość. Przede wszystkim noś przewiewną odzież, zrezygnuj z ostrych przypraw i nie przejadaj się. Przestrzegaj zasad higieny i używaj antyperspirantu, który zapobiegnie nadmiernemu poceniu się.

W aptece dostępne są też blokery potu, które zawierają więcej substancji blokujących jego wydzielanie. Jeśli dokucza ci pocenie stóp, w drogerii kupisz specjalne antyperspiranty przeznaczone do niwelowania przykrego zapachu.

Dobre efekty w walce z nadpotliwością można osiągnąć także stosując kąpiele w ziołach, takich jak szałwia, melisa czy kora dębu. Szałwię można też pić w postaci naparu.

Inne metody leczenia nadmiernej potliwości to:

  • laser
  • jonoforeza
  • botoks
  • leki doustne na receptę (ich stosowanie może mieć skutki uboczne).

Zobacz także: Potówki u dorosłych - jak się objawiają i o jakich chorobach mogą świadczyć?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów