Na czym polegają badania laboratoryjne? Kiedy warto je wykonać?

Hanna Skowron 06.07.2018
badania laboratoryjne
Fotografia: Fotografia Pixaby

Badania laboratoryjne należy wykonywać nie tylko w ostateczności. Należy przeprowadzać je regularnie, co pozwoli uniknąć późniejszych powikłań.

Organizm człowieka to niezwykle skomplikowana i fascynująca konstrukcja. Wszelkie niepożądane zmiany w jego funkcjonowaniu, nawet, jeśli są niewielkie i niezauważalne na pierwszy rzut oka (bo często nie dają wyraźnych objawów), są możliwe do wychwycenia już na początkowym etapie, dzięki odpowiednim badaniom. Badania laboratoryjne pozwalają na szybką i dokładną diagnozę, dając jednocześnie punkt wyjścia do dalszej diagnostyki. Na czym polegają?

Zobacz też: Badanie moczu – dlaczego warto profilaktycznie się badać?

Czym są badania laboratoryjne?

Przeprowadzanie profilaktycznych badań może ocalić zdrowie, a nawet życie człowieka. Nie ma w tym ani krzty przesady – wiele chorób nie daje objawów dopóty, dopóki nie osiągną zaawansowanego stadium. Wtedy jednak w wielu przypadkach może być za późno na skuteczne leczenie, a z konsekwencjami może przyjść nam mierzyć się nawet do końca życia. Szybkim i wiarygodnym odzwierciedleniem stanu zdrowia są badania laboratoryjne. Wystarczy próbka danego materiału (między innymi krwi, moczu lub wymazu z podejrzanej zmiany), by uzyskać informacje o stanie zdrowia i potencjalnych zagrożeniach dla pacjenta.

Zobacz też: Badanie krwi – dlaczego warto badać się regularnie?

Badania laboratoryjne – ze skierowaniem, czy bez?

Przy jakichkolwiek podejrzeniach związanych ze stanem zdrowia pacjenta, lekarz rodzinny wystawia skierowanie na określone badania. Należy udać się z nim do laboratorium analitycznego lub punktu pobrań (które przekaże materiał do odpowiedniego laboratorium). Większość badań ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu jest bezpłatna. Do wykonania badań skierowanie nie jest zwykle jednak potrzebne, a koszty wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Do podstawowych badań zalicza się przede wszystkim morfologię krwi i badanie ogólne moczu. Wszelkie stany chorobowe, nawet, jeśli są utajone, dają zmiany w obrazie krwi i moczu. To podstawa do dalszej diagnostyki i wykonania bardziej szczegółowych badań, pod konkretnym kątem.

Zobacz też:  Na czym polegają badania genetyczne? Kto powinien je wykonać?

Jak przygotować się do badań?

Podstawowym, wykonywanym w pierwszej kolejności badaniem, jest pobranie krwi do analizy. Aby było wiarygodne, należy przestrzegać kilku warunków:

  • na badanie stawić się na czczo, po minimum 12 godzinach od ostatniego posiłku
  • warto powstrzymać się od słodzenia potraw i spożywania słodkich napojów na kilkanaście godzin przed badaniem
  • na kilkanaście godzin przed planowanym pobraniem krwi nie zaleca się spożywania alkoholu i mocnej kawy.

W przypadku badania moczu, także należy pamiętać o kilku zasadach:

  • próbkę najlepiej pobrać rano, z pierwszego moczu tego dnia
  • próbkę najlepiej pobrać ze środkowego strumienia (w pierwszym jest dużo zanieczyszczeń)
  • mocz należy oddać do specjalnego, sterylnego i jałowego pojemnika, dostępnego w każdej aptece.

Na podstawie uzyskanych wyników, lekarz może zadecydować o dalszej, dokładniejszej diagnostyce, lub o podjęciu leczenia, jeśli są one wystarczające. W przypadku innych badań, przed przystąpieniem do nich zapoznaj się z wymogami dotyczącymi przygotowań. Każde laboratorium analityczne i punkt pobrań posiada wykaz przeprowadzanych badań, wraz z cennikiem. Wynik (w zależności od rodzaju badania) można odebrać zwykle jeszcze tego samego dnia, a maksymalnie po kilku.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów