Na czym polegają badania genetyczne? Kto powinien je wykonać?

Hanna Skowron 04.07.2018
badanie dna
Fotografia: Fotografia Pixaby

Wyniki DNA mogą powiedzieć o naszym organizmie bardzo dużo, dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy odziedziczyliśmy konkretne choroby po naszych przodkach. 

Z organizmu człowieka można wyczytać o wiele więcej, niż może się wydawać. To niezwykle skomplikowany, ale i ciekawy i przy tym wciąż nie odkryty do końca mechanizm. Setki naukowców i lekarzy każdego dnia starają się przekraczać kolejne granice, które umożliwią poznanie ludzkiego organizmu w pełni. Dzięki temu można przeprowadzać skomplikowane zabiegi, a także badania. Należą do nich między innymi badania genetyczne. Na czym polegają? Czego można się dzięki nim dowiedzieć?

Zobacz też:  Badanie moczu – dlaczego warto profilaktycznie się badać?

Wyprzedzić przyszłość – dane zapisane w DNA

To, kim jesteśmy, jak wyglądamy, a także jakie zagrożenia zdrowotne czekają na nas w przyszłości, jest zdeterminowane przed kod DNA. Nasz wygląd, charakter, talenty, upodobania i skłonność do chorób są zapisane w DNA, jak dane na dysku twardym. Badania genetyczne wykorzystywane są najczęściej do ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa – w materiale genetycznym każdego człowieka zapisane jest wszystko. Badania genetyczne pozwalają także na uzyskanie informacji istotnych dla zdrowia człowieka.

Dzięki nim można uprzedzić fakty: z DNA można odczytać między innymi odziedziczone po przodkach predyspozycje do chorób, ryzyko przekazania swojemu potomstwu wadliwego genu, a nawet wrażliwość na różne leki i substancje czy przewidywaną reakcję na daną metodę leczenia.  

Zobacz też: Badania prenatalne – na czym polegają, co pozwalają sprawdzić?

Dla kogo badania genetyczne przede wszystkim?

Różnego rodzaju zmiany w kodzie genetycznym (mutacje czy polimorfizmy) mogą być dziedziczone po przodkach, ale także mogą tworzyć się dopiero w trakcie zapłodnienia. Badania genetyczne są niezwykle pomocne w przypadku par, które chciałyby mieć potomstwo, jednak w ich rodzinach występowały choroby o podłożu genetycznym, lub gdy przynajmniej jedno z nich cierpi na jakąś chorobę. Określenie prawdopodobieństwa przekazania „chorego” genu lub utworzenie się mutacji wskutek połączenia genów potencjalnych rodziców, pozwala na racjonalne podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa. Badaniom materiału genetycznego powinny poddać się więc przede wszystkim osoby:

  • w rodzinach których występują choroby o podłożu genetycznym,
  • obciążone ryzykiem choroby dziedziczonej po przodkach, pragnące mieć potomstwo,
  • u których występują nietypowe objawy chorób, których nie można jednoznacznie przypisać konkretnemu schorzeniu.

Zobacz też: Badanie krwi – dlaczego warto badać się regularnie?

Jak przygotować się na badania genetyczne?

W odróżnieniu od badań profilaktycznych, takich jak z moczu czy krwi, do badań genetycznych nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Na trwały kod zapisany w materiale genetycznym nie ma wpływu tryb życia, dieta czy używki. DNA nigdy nie ulega zmianie, dlatego badania genetyczne można przeprowadzić w dowolnym czasie i wystarczy jeden raz.

Na czym polega badanie DNA?

Do przeprowadzenia badania potrzebna jest niewielka ilość materiału – wystarczy krew lub ślina. Próbki są następnie dokładnie analizowane, dzięki specjalnym technikom laboratoryjnym. Czułość badania genetycznego to ponad 99%, dlatego ta metoda jest jedną z najbardziej wiarygodnych. Na wynik nie mają wpływu żadne leki, a także nie ma żadnych przeciwwskazań do ich przeprowadzenia.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów