Mononukleoza zakaźna - jakie daje objawy ta choroba?

Na zdjęciu widoczna jest młoda kobieta. Na skórze jej pleców występuje wysypka.
Fotografia: shutterstock

Mononukleoza zakaźna to choroba, którą najłatwiej zarazić się przez pocałunek. Objawia się ona między innymi: bólem gardła i wysypką. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie mononukleozy.

Mononukleoza zakaźna to choroba, która jest wywołana wirusem EBV (Epstaina i Barr). Choroba ta zaczyna się wysoką gorączka i silnym bólem gardła oraz powiększonymi węzłami chłonnymi.

Zobacz także: Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) - to "cichy zabójca". Koniecznie sprawdź, jakie są powikłania!

Mononukleoza u dzieci

Mononukleoza zakaźna często występuje u młodzieży i dzieci starszych. Bardzo rzadko do zakażenia wirusem EBV dochodzi u dzieci poniżej 4 roku życia.

Jeszcze rzadziej mononukleoza dotyczy niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Wpływ na to ma obecność przeciwciał przeciwko wirusowi EBV, które maluch otrzymuje od matki. Mononukleoza u małych dzieci rozwija się bezobjawowo.

Mononukleoza – objawy

Pierwsze objawy  zakażenia wirusem EBV występują dopiero po 20-50 dniach od momentu zakażenia. Bardzo łatwo je pomylić z symptomami innej choroby. Szczególnie u dzieci, gdyż w ich przypadku mononukleoza przypomina przeziębienie lub zapalenie migdałów.

W niektórych przypadkach, gdy mononukleoza zakaźna przybiera nasilone objawy, może przypominać także anginę.

Jednak po kilku dniach pojawiają się objawy charakterystyczne dla tej choroby. Są to między innymi:

 • Wysoka gorączka (utrzymuje się bardzo długo, w niektórych przypadkach nawet 2 tygodnie).
 • Ból gardła (bardzo silny).
 • Powiększone migdały, na których widoczny jest szary nalot. Może to powodować nieprzyjemny zapach z ust.
 • Powiększone węzły chłonne (pod żuchwą, na szyi, pod pachami i w pachwinach).
 • Powiększona śledziona, która powoduje ból brzucha.

Mononukleoza – wysypka

Wysypka jest jednym z rzadziej występujących objawów mononukleozy. Najczęściej jest drobnoplamista i przypomina od uderzenia drucianą szczotką w skórę.  Może też wyglądać jak wysypka,, która występuje przy płonicy lub różyczce. Zmiany skórne występują głównie na tułowiu. Zazwyczaj pojawia się w 3 tygodni i utrzymuje się maksymalnie do 7 dni.

Inne mniej znane objawy mononukleozy zakaźnej to nieżyt nosa, zapalenie wątroby, nudności, wymioty, a także ból głowy.

Wirus EBV – jak można się zarazić?

Źródłem zakażenia są chorzy, które są w okresie rekonwalescencji po mononukleozie, a także osoby, u których choroba rozwija się bezobjawowo. Zaraż także mogą osoby, które noszą wirus w nosogardle.

Zarażenie wirusem EBV jest wynikiem bezpośredniego kontaktu z osobą chorą – bardzo rzadko drogą kropelkową. Materiał zakaźny to ślina chorego. Okres wylęganie mononukleoza może trwać nawet 50 dni. Objawy choroby pojawiają się nie wcześniej niż miesiąc od zakażenia.

Mononukleoza – leczenie i diagnostyka

Jeżeli lekarz na podstawie objawów podejrzewa mononukleozę zakaźną zleca wykonanie badań krwi. Wykonywany jest test na mononukleozę, czyli badanie serologiczne, w których określona jest obecność lub brak przeciwciał przeciwko wirusowi EBV.

Na podstawie tych badań można także oszacować, kiedy doszło za zarażenia wirusem. Dodatkowo wykonuje się morfologie krwi, gdyż przy rozwoju mononukleozy w rozmazie krwi obecne są limfoycy atypowe.

Leczenie mononukleozy

Leczenie mononukleozy ma charakter objawowy. Podaje się zazwyczaj leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, które w niektórych przypadkach zmniejszają obrzęk dróg oddechowych oraz gardła.

W przypadku gdy mononukleoza ma ostry przebieg, lekarz specjalista decyduje się na zastosowanie leczenia przeciwwirusowego.

Osoby, które zostały zarażone wirusem EBV, po wystąpieniu objawów powinny odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego, gdyż grozi to pęknięciem śledziony.

Mononukleoza zakaźna – powikłania

Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Jednak są bardzo groźne. Są to między innymi:

 • Opuchnięcia i nacieki w drogach oddechowych.
 • Wtórne zakażenie bakteryjne.
 • Pęknięcie śledziony (objawia się osłabieniem i silnym bólem brzucha. Pęknięcie śledziony to stan zagrażający życiu , dlatego przy pojawieniu się niepojących objawów trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe).
 • Małopłytkowość.
 • Zapalenie serca.
 • Zapalenia opon mózgowych, rdzenia kręgowe lub mózgu.
 • Zespół Guillaina i Barrego.
 • Niektóre nowotwory.

Zobacz także: Domowe sposoby na anginę - pomoże płukanie gardła. Co jeszcze?

To co jesz ma ogromne znaczenie. Te produkty wpływają na wygląd naszej cery:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów