Moczenie nocne – problem nie tylko dzieci!

Hanna Skowron 10.08.2018
Moczenie nocne - przyczyny
Fotografia: shutterstock

Problem moczenia nocnego dotyka nie tylko najmłodszych, choć to właśnie u nich występuje najczęściej. Dowiedz się, jakie są przyczyny takiego stanu, a także jak można zażegnać problem!

Moczenie nocne najczęściej przydarza się małym dzieciom, które jeszcze nie do końca kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne. Małe dzieci nie mają zwykle jeszcze w pełni rozwiniętej kontroli nad pęcherzem, a dodatkowo układ hormonalny odpowiedzialny za przytrzymywanie moczu w trakcie snu również nie działa jeszcze tak, jak powinien. U starszych taki stan może być spowodowany stresem lub lękami, a także różnymi schorzeniami. Nietrzymanie moczu podczas snu jest problemem, z którym zmagają się także dorośli. Jakie są przyczyny takiego stanu? Jak należy go leczyć?

Zobacz także: Epilepsja to nieuleczalna choroba! Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki?

Czym jest moczenie nocne?

Moczenie nocne zwane jest enurezą. Pod tymi nazwami kryje się niekontrolowanie pracy pęcherza moczowego w trakcie snu. Do mniej więcej trzeciego roku życia dziecka, sporadyczne sytuacje popuszczania moczu przez sen nie są uważane za nieprawidłowy stan, wymagający konsultacji lekarskiej. Nie ma jednoznacznych wytycznych co do tego, w jakim wieku powinno być dziecko, by uznać, że powtarzające się epizody moczenia nocnego uznać za stan patologiczny.

Przyjmuje się, że moczenie nocne do 6 roku życia nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak zdarza się starszym dzieciom i nastolatkom, warto udać się do lekarza. Statystycznie moczenie nocne występuje również częściej u chłopców, niż u dziewczynek – wynika to z faktu szybszego dojrzewania dziewczynek.

Przyczyny moczenia nocnego

Popuszczanie moczu w nocy powszechnie uważane jest za efekt stresu. Nie jest to jednak ani jedyna, ani najczęstsza przyczyna występowania takiego stanu. Może świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu nerek lub układu moczowego, ale także o cukrzycy czy infekcji. Za przyczynę moczenia spowodowanego stresem i napięciem można uznać sytuację, w której dziecko moczy się w starszym wieku (około 6-8 lat), a na wcześniejszym etapie życia nie zdarzało się to. Jeśli za sytuacją nie stoją problemy chorobowe, moczenie ustępuje zwykle w okolicach 5-6 roku życia.

Jak radzić sobie z moczeniem u dzieci?

Problem z moczeniem pościeli w nocy można pomóc dziecku zażegnać. Najważniejsze jest wsparcie rodziców i utwierdzanie malucha w tym, że jego problem nie jest powodem do wstydu. Nie wolno krzyczeć na dziecko i karcić go. Trzeba pilnować natomiast, by dziecko nie piło dużo przed snem, a także przypilnować, by przed położeniem się spać, skorzystało z toalety. Dobrym pomysłem jest również stawianie nocnika obok łóżka dziecka, by w razie potrzeby mogło się załatwić.

Moczenie nocne u nastolatków i dorosłych

Problem z nietrzymaniem moczu w nocy przez nastolatków i osoby dorosłe może mieć przyczyny podobne, jak w przypadku dzieci i mogą to być różnego rodzaju schorzenia, infekcje czy urazy mechaniczne układu moczowego. Dodatkowo, jeśli problem nie występował wcześniej i pojawił się nagle oraz jest powtarzalny, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Moczenie nocne u dorosłych może być zwiastunem poważnych problemów – od cukrzycy począwszy, na stwardnieniu rozsianym kończąc.

Zobacz także: Astygmatyzm - może pojawić się w każdym wieku! Sprawdź, jak wyglądają objawy

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów