Migrena - kiedy należy wezwać pogotowie ratunkowe?

Sylwia Bagińska 18.07.2018
Migrena z aurą
Fotografia: Shutterstock

Migrena to bardzo uciążliwe schorzenie, które nie pozwala normalnie funkcjonować. Objawy migreny z aurą to między innymi: zaburzenia ostrości widzenia i mroczki. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny tej choroby!

Migrena to choroba, która może dopaść każdego. Zazwyczaj to schorzenie dotyczy osób w pełni sił, którzy prowadzą aktywny tryb życia, a także ambitnych i dynamicznych. Niektórym początkowo zaczyna przeszkadzać światło, innym zaczyna drgać powieka, a następnie dopada ich ból głowy z jednej strony czaszki, który później rozlany jest na całej powierzchni głowy. Ból głowy wywołany migreną u niektórych może trwać kilka godzin albo 2 dni.

Zobacz także: Domowe sposoby na ból głowy - koniecznie musisz je poznać

Migrena z aurą

Bóle migrenowe mogą występować razem z tak zwaną aurą, która trwa od 4 minut do godziny przez migreną. Występuje u co 4 osoby i może przyjmować różne formy. Są to między innymi:  zaburzenia ostrości widzenia, jasne plamy, mroczki, błyskające światła, w niektórych przypadkach nawet niedowidzenie i utrata wzroku.

W niektórych przypadkach aura może mieć charakter indywidulany i ma nietypowe objawy, np. podwójne widzenie, utrata słuchu, niedowład, mrowienie i drętwienie.

Aura mija, a badania diagnostyczne potwierdzają, że niepożądane objawy nie powodują żadnych powikłań i ubytków.

Migrena – objawy

Ból migrenowy zazwyczaj dopada oczodół lub partię czoła. Cechą charakterystyczną dla bólu przy migrenie jest jednostronne występowanie tej dolegliwości. Inne objawy migreny to między innymi: nudności, które mogą doprowadzić do wymiotów, a także nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy.

Migrena – diagnostyka i leczenie

Tylko lekarz może postawić diagnozę dotyczącą migreny. Warto pamiętać, że ból głowy może mieć różne przyczyny, w niektórych przypadkach może być objawem poważnych chorób.

Po szczegółowym wywiadzie lekarskim, neurolog w celu potwierdzenia lub wykluczenia dolegliwości zleci wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych oraz przeprowadzi badanie neurologiczne.

Szczególnie ważne jest wykonanie tomografii komputerowej, która wykluczy podejrzenie innych chorób i schorzeń.

Po rozpoznaniu choroby lekarz musi być pod stałą opieką lekarza neurologa, który powie jak radzić sobie z bólem migrenowym.

Bardzo ważna jest także obserwacja organizmu przez pacjenta. Przynosi to dobre rezultaty, gdyż chory wie, co może złagodzić ból w danej sytuacji, a to pozwoli mu do szybszego powrotu do codziennego funkcjonowania.

Migrena – rodzaje

Migreny możemy podzielić na te, które występują z aura i te bez niej. W niektórych przypadkach pojawiają się także stany migrenowe, które trwają dłużej niż 72 godziny. Towarzyszą im często wymioty, nudności, zaczerwienienie twarzy, obfita wydzielina z nosa, łzawienie i potliwość.

Rodzaje migreny:

  • Migrena porażenna (skojarzona) – charakteryzuje się bólem głowy, którym towarzyszą niedowłady. Dodatkowo objawia się mrowieniem i drętwieniem oraz zaburzeniami mowy.
  • Migrena klasyczna (oczna) – oprócz bólu głowy, występują nudności i wymioty. Inne objawy to niedowidzenie i zaburzenie ostrości.
  • Migrena okoporaźna – bólowi głowy towarzyszy całkowite lub częściowe porażenie mięśnie oka. W rezultacie dochodzi do opadnięcia powieki, rozszerzenia źrenic i zaburzeń widzenia.

Migrena – co robić w przypadku ataku?

Pierwszy atak migreny w życiu może bardzo przestraszyć chorego. Jednak to schorzenie nie zagraża życiu. Zazwyczaj migrena nie wymaga pilnej interwencji medycznej. Jednak jeśli przy ataku migreny dochodzą inne objawy, takie jak: niedowład kończyn, zaburzenia świadomości lub utrata przytomności należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Pacjent, który ma już potwierdzoną diagnozę migreny, przy pojawieniu się kolejnego bólu głowy powinien jak najszybciej przyjąć leki przeciwbólowe, które przepisał mu lekarz.

Skuteczność leków w dużej mierze zależy od tego, kiedy chory je przyjmie – tu liczy się szybkość. Bardzo ważne jest to, aby tabletki przyjąć jeszcze przez maksymalnym natężeniem bólu migrenowego.

Migrena – przyczyny

Przyczyn występowania ataków migrenowych jest wiele. Jedną z nich są geny, czyli predyspozycje genetyczne. Jeśli ktoś w najbliższej rodzinie boryka się z migreną, ryzyko zachorowania znacznie wzrasta.

Inne przyczyny migreny to także długotrwały stres, miesiączka i owulacja. Migrena może też być spowodowana przez odwodnienie, alkohol, jedzenie o nieregularnych porach, nieprawidłową dietą, a także przez światło oraz różne, specyficzne zapachy.

Zobacz także: Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów