Migotanie przedsionków może skończyć się udarem. Nigdy go nie lekceważ!

migotanie przedsionków
Fotografia: Shutterstock

Migotanie przedsionków to najczęstszy rodzaj zaburzeń rytmu serca. Na ogół stwierdza się je u osób w podeszłym wieku. Migotania przedsionków nie wolno lekceważyć, ponieważ może skutkować udarem mózgu! Sprawdź, jakie są objawy tej przypadłości!

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca (arytmii) objawiające się dusznościami i bólem w klatce piersiowej. Migotania przedsionków nie wolno lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do udaru mózgu. Aby mu zapobiec, u chorych stosuje się leki hamujące krzepliwość krwi. Jakie są objawy migotania przedsionków? Jeśli u chorego stwierdza się migotanie przedsionków, jak wygląda leczenie tej przypadłości?

Zobacz także: Wapń to ważny składnik codziennej diety. Jego niedobór może powodować nawet problemy ze snem!

U pacjentów z migotaniem przedsionków dochodzi do zaburzenia prawidłowej kontroli rytmu serca. Skurcze przedsionków serca są bardzo szybkie i nieregularne, a wydajność pompowania krwi zmniejszona. Prowadzi to do zastoju krwi w przedsionkach i tworzenia skrzeplin. Te ostatnie mogą się oderwać i zatkać naczynia krwionośne mózgu, powodując udar niedokrwienny (rozwija się on u około 35 proc. osób z migotaniem przedsionków).

Migotanie przedsionków - rodzaje i przyczyny

Wyróżnia się trzy rodzaje migotania przedsionków:

 1. napadowe migotanie przedsionków - objawy trwają nie dłużej niż tydzień i samoistnie ustępują
 2. przetrwałe migotanie przedsionków - taki epizod trwa dłużej niż 7 dni i wymaga leczenia farmakologicznego
 3. utrwalone migotanie przedsionków

Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków wzrasta wraz z wiekiem. Zaburzenie to może występować indywidualnie lub jako następstwo takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy niewydolność serca.

Inne czynniki ryzyka w przypadku migotania przedsionków serca to:

 • otyłość
 • cukrzyca
 • obturacyjny bezdech senny
 • niewydolność nerek
 • choroby zastawek serca
 • choroba niedokrwienna serca
 • podeszły wiek, powyżej 75. roku życia
 • płeć męska
 • infekcje
 • odwodnienie
 • niedobór potasu

Migotanie przedsionków serca może być także spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu, narkotyków czy kofeiny oraz paleniem papierosów czy uprawianiem sportów wytrzymałościowych.

Migotanie przedsionków - objawy

Migotanie przedsionków może wystąpić bezobjawowo lub z wyraźnymi objawami. Do najczęstszych sygnałów tego zaburzenia rytmu serca należą:

Jeśli zauważysz powyższe objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić, czy cierpisz na migotanie przedsionków. Tego zaburzenia nie wolno lekceważyć!

Migotanie przedsionków - EKG i inne badania

Bezobjawowe migotanie przedsionków często wykrywane jest przypadkowo, np. podczas badania tętna lub EKG. Zdarza się, że chory miesiącami cierpi na migotanie przedsionków, nic o tym nie wiedząc, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań, szczególnie u osób powyżej 65. roku życia.

Aby wykryć migotanie przedsionków, wystarczy wykonać podstawowe badania serca, m.in.: badanie tętna i pulsu, EKG spoczynkowe, pomiar ciśnienia tętniczego i holter EKG.

Pacjent, u którego wykryto migotanie przedsionków, powinien mieć wykonane ECHO serca (echokardiografię) - badanie, które pozwala ocenić występowanie ewentualnych wad zastawkowych i czynność skurczową oraz wielkość i przebudowę przedsionków.

Migotanie przedsionków - leczenie

Najważniejszą metodą leczenia migotania przedsionków jest stosowanie tzw. leków przeciwkrzepliwych, zmniejszających ryzyko udaru. Innym sposobem leczenia są leki zwalniające rytm serca, kardiowersja (przywracanie prawidłowego rytmu serca za pomocą elektrod) i ablacja (niszczenie ognisk arytmii za pomocą ciepła lub zimna).

Zobacz także: Witamina B1 - jej niedobór może powodować przewlekłe zmęczenie

Medycyna naturalna potrafi zdziałać cuda. Sprawdź prozdrowotne właściwości ziół i roślin. 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów