Mięśniaki macicy nie zawsze trzeba usuwać operacyjnie. Kiedy są niebezpieczne?

kobieta cierpiąca na mięśniaki macicy
Fotografia: Shutterstock

Mięśniaki macicy to łagodne guzy, które lubią nawracać. Mogą powodować bóle, obfite krwawienia miesiączkowe i szereg innych nieprzyjemnych objawów, ale czasem w ogóle nie dają o sobie znać i wykrywa je dopiero lekarz podczas badania USG. Bywają przeszkodą w zajściu w ciążę. Leczenie mięśniaków zależy od wielkości guza i jego umiejscowienia. 

Mięśniaki macicy to guzy narządu rodnego, które mogą dotyczyć nawet 40 proc. kobiet. Rozwijają się w ścianach macicy i najczęściej są niezłośliwe. Mogą odpowiadać za szereg objawów, m.in. ból, obfite miesiączki i niepłodność, choć w wielu przypadkach nie powodują żadnych dolegliwości. Sprawdź, jakie są rodzaje mięśniaków i jak wygląda ich leczenie.

Zobacz także: Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która jest poważnym zagrożeniem dla płodu 

Mięśniaki macicy - czym są? Objawy mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy (inaczej włókniaki macicy) występują pojedynczo lub w grupie. Powstają z tkanki mięśniowej macicy i rozwijają się w jej trzonie. Mogą występować na szyjce macicy, w jej ścianie, pod śluzówką lub na powierzchni. Są to łagodne guzy, które nie dają przerzutów, a ryzyko przekształcenia się w złośliwe nowotwory jest bardzo niskie (0,1-0,8 procenta).

Do najczęstszych objawów mięśniaków macicy należą:

  • bóle podbrzusza
  • ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa
  • obfite i bolesne miesiączki
  • bóle podczas współżycia
  • ucisk na pęcherz moczowy lub odbytnicę

Mięśniaki macicy - wielkość

Małe mięśniaki macicy zazwyczaj nie dają żadnych objawów, podczas gdy duże mogą wywoływać ból i krwawienie z dróg rodnych. Duże mięśniaki macicy mogą także powodować problemy z zajściem w ciążę, z donoszeniem ciąży i porodem.

Mięśniaki macicy - przyczyny i rodzaje. Czy są niebezpieczne?

Przyczyny występowania mięśniaków macicy nie są do końca poznane. Najczęściej wymienia się wśród nich zaburzenia hormonalne - wysoki poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Zwraca się również uwagę na uwarunkowania genetyczne i zakłócenia równowagi chemicznej organizmu. Częściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły.

W zależności od umiejscowienia wyróżniamy kilka rodzajów mięśniaków w macicy:

Mięśniaki podsurowicówkowe - zlokalizowane są pod błoną okrywającą macicę od zewnątrz. Powodują ból podbrzusza lub dolnej części kręgosłupa (przypominające rwę kulszową), ponieważ uciskają sąsiednie narządy wewnętrzne. Objawy tego rodzaju mięśniaka to parcie na pęcherz lub odbytnicę. Mogą skutkować przewlekłymi zaparciami lub nietrzymaniem moczu.

Mięśniaki śródścienne - występują wewnątrz ściany macicy i dają o sobie znać bolesnymi i obfitymi miesiączkami. Objawy mięśniaków śródściennych są podobne do symptomów, jakie dają mięśniaki podsurowicówkowe.

Mięśniaki podśluzówkowe - rosną do środka macicy, czasem poprzez szyjkę macicy przedostają się do pochwy. Ten rodzaj mięśniaka objawia się silnymi skurczami macicy i bardzo obfitymi menstruacjami oraz krwawieniami między miesiączkami, co z kolei prowadzi do anemii. Mięśniaki podśluzówkowe bywają przeszkodą w zajściu w ciążę - utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka oraz mogą wywoływać poronienia lub przedwczesne porody.

Inne rodzaje mięśniaków to mięśniaki uszypułowane, czyli połączone ze ścianą macicy przez pasmo tkanki łącznej oraz mięśniaki szyjkowe, umiejscowione w szyjce macicy, które uwypuklają się do pochwy.

Mięśniaki macicy - a ciąża

Mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę. Umiejscawiają się blisko ujścia jajowodów i powodują ich niedrożność. Problemem są guzy podśluzówkowe, które utrudniają zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Niektórzy specjaliści uważają, że zanim kobieta zacznie starać się o dziecko, powinna bezwzględnie usunąć mięśniaki. Te mają tendencję do powiększania się podczas ciąży, mogą więc stwarzać ryzyko poronienia lub stanowić przeszkodę podczas porodu.

Mięśniaki macicy - leczenie i rozpoznanie

Mięśniaki macicy można wykryć, wykonując USG transwaginalne. Łagodne guzy, które nie dają żadnych objawów, zazwyczaj nie wymagają leczenia. Trzeba jednak stawiać się na wizyty kontrolne u ginekologa i obserwować, czy nie rosną.

Mięśniaki w macicy, dające niewielkie spektrum objawów, można leczyć farmakologicznie. Lekarz zazwyczaj przepisuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub hormonalne. Te ostatnie niestety powodują skutki uboczne, dlatego odchodzi się od leczenia mięśniaków hormonami.

Mięśniaki macicy - kiedy konieczna jest operacja?

Leczenie operacyjne jest wskazane, jeśli kobieta cierpi z powodu bóli lub obfitych krwawień. Nawet, jeśli mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów, operacja jest konieczna w przypadku, gdy guz jest duży, rośnie, ma długą szypułę, powoduje niepłodność lub poronienia i problemy z donoszeniem ciąży. Operację zaleca się także, jeśli guz naciska na pęcherz, powodując konieczność częstego oddawania moczu lub jelito, powodując parcie na stolec.

Zabieg usunięcia mięśniaków macicy przeprowadza się przez brzuch lub pochwę. Operacja polega na wyłuszczeniu mięśniaka macicy (miomektomii histeroskopowej, w wyniku której macica zostaje zachowana, a kobieta wciąż może mieć dzieci) lub usunięciu części lub całej macicy (histerektomia). Tę ostatnią metodę stosuje się w ostateczności, gdy guzy są duże, liczne i nawracają.

O wyborze metody operacji zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę różne czynniki, m.in. fakt, czy kobieta rodziła. Mięśniaki podśluzówkowe i śródjamowe można usuwać za pomocą histeroskopii, przez pochwę, bez konieczności usunięcia macicy.

Warto wiedzieć, że mięśniaki macicy mają tendencję do nawracania, więc usunięcie guza, nie zagwarantuje, że nie pojawią się kolejne.

Zobacz także: Ciąża urojona może wystąpić także u kobiety, która boi się, że zostanie matką

Niemowlak
Rozwiąż quiz

Czy twój partner gotowy jest na dziecko?

Niemowlak

1. Jak twój partner czuje się w towarzystwie dzieci?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów