Mammografia. Jak wygląda badanie i czy należy się go bać?

Artukuł sponsorowany 05.10.2017
Mammografia
Fotografia: EAST NEWS

Badanie mammograficzne może uratować życie, dlatego właśnie nie należy z niego rezygnować.

Mammografia to badanie radiologiczne, które daje szansę na szybkie wykrycie raka i zdiagnozowanie go we wczesnym stadium. Tradycyjne aparaty mogą pokazać już kilkumilimetrowe zmiany, dzięki czemu proces ewentualnego leczenia rozpocznie się wystarczająco wcześnie.

Podczas badania fale rentgenowskie przenikają poszczególne tkanki, pokazując tkankę tłuszczową, gruczołową, łącznotkankowe podścielisko, główne gruczoły mleczne, żyły, skórę oraz brodawkę sutkową. Niestety, mammografia nie jest w stanie określić charakteru znalezionej zmiany, choć w niektórych przypadkach specjaliści są w stanie zauważyć cechy wskazujące na złośliwy charakter guza, takie jak mikrozwapnienia, nierówne brzegi czy gwiazdkowate wypustki.

Według lekarzy już od 35 roku żcyia kobiety powinny regularnie wykonywać to badanie, choć, jak podaje American Cancer Society, panie nie posiadające żadnych dodatkowych wskazań, związanych na przykład z obciążeniami genetycznymi, mogą cały proces rozpocząć w okolicach 45 roku życia. Do 50 roku życia przerwa między mammografiami powinna wynosić dwa lata, po przekroczeniu tego wieku na badaniu należy stawić się co roku.

Jak wygląda badanie?

Przygotowania do badań i sam ich przebieg nie jest nieprzyjemny i nie należy się go bać. Specjaliści zalecają, aby w dniu mammografii nie stosować talku, balsamu, dezodorantu ani kremu na górnych partiach ciała.

W trakcie badania kobieta proszona jest o położenie piersi na specjalnej płycie. Robi się to pojedynczo, najpierw z jedną piersią, potem z drugą. Po wykonaniu tej czynności specjalista radiolog przyciska biust od góry drugą płytą, tym samym uniemożliwiając jakikolwiek ruch, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na wyrazistość zdjęcia. Potem, podobnie jak w trakcie prześwietlenia, należy wstrzymać na kilka sekund oddech.

Jeśli w wynikach mammografi specjaliści wykryją jakieś nieścisłości, pacjentka kierowana jest na badanie uzupełniające, USG lub biopsję cienkoigłową. 

Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na www.mz.gov.pl.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów