Mammobusy. Czy warto wykonywać w nich badania?

Artukuł sponsorowany 05.10.2017
Mammobus
Fotografia: EAST NEWS

Specjaliści przekonują o ich pożyteczności.

Propagowanie regularnych badań piersi wśród kobiet, nadal jest jednym z  tematów, o którym mówi się za mało. Wystarczająco wcześnia wykryta zmiana i odpowiednia reakcja mogą uratować życie, dlatego warto być świadomym.

Jednym z badań, o którym nie powinny zapominać kobiety po 35-40 roku życia, jest mammografia. Wiele z pań zadaje sobie pytanie, czy warto udać się na nią do mammobusów, które niejednokrotnie można spotkać zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Czy jakość wyników będzie tak samo dobra jak w jednostkach stacjonarnych?

Okazuje się, że wszelkie wątpliwości należy odłożyć na bok, ponieważ mammobusy wyposażone są w dokładnie taki sam sprzęt, jak placówki stacjonarne. Urządzenia, w które wyposażone są mammobusy, podlegają regularnym testom i kontrolom technicznym, a personel przeprowadzający badania to lekarze i pielęgniarki ze sprawdzonymi kwalifikacjami.

W każdym mammobusie można wykonać zarówno badanie przesiewowe, jak i badanie diagnostyczne. Celem badania przesiewowego jest wykluczenie zmian mogących nosić znamiona zmian onkologicznych będacych wskazaniem do dalszego leczenia.

Wyniki badań pochodzące z mamobusów są opisywane przez doświadczonych specjalistów, którzy przyznają, że nie byliby w stanie odróżnić zdjęcia zrobionego w pracowni stacjonarnej, od zdjęcia zrobionego w pracowni mobilnej.

Choć w mammobusach może dochodzić do awarii, to podobne sytuacje zdarzają się również ze sprzętem użytkowanym w przychodniach i szpitalach.

Czy zatem warto udać się na takie badanie? Oczywiście że tak, jeśli podstawiony mammobus pochodzi od firmy, która ma odpowiednie kwalifikacje i dobre opinie. Wszelkie wątpliwości zawsze można rozwiązać, kontaktując się z innym specjalistą. Należy również pamiętać, że mammografia to nie jedyne obowiązkowe badanie, o którym kobiety powinny pamiętać.

Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na www.mz.gov.pl.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów