Łuszczycowe zapalenie stawów może zaatakować także dzieci. Jak się objawia choroba?

Sylwia Bagińska 03.08.2018
Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy
Fotografia: shutterstock

Łuszczycowe zapalenie stawów w najgorszym przypadku może doprowadzić do kalectwa. Choroba charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym, któremu bardzo często towarzyszy łuszczyca. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tej choroby!

Łuszczyca skóry to poważna choroba, której nie da się całkiem wyleczyć. O wiele cięższe jest jednak łuszczycowe zapalenie stawów, czyli choroba przewlekła, która najczęściej diagnozowana jest między 20. a 50. rokiem życia. Istnieje także jej odmiana młodzieńcza, która atakuje dzieci w wieku 9-12 lat. W wielu przypadkach ta choroba jest poprzedzona łuszczycą skórną jednak łuszczycowe zapalenie stawów może rozwijać się niezależnie od wcześniejszego wystąpienia innego schorzenia.

Zobacz także: Stłuczenie - jak uśmierzyć ból?

Łuszczycowe zapalenie stawów – rodzaje

 1. Symetryczne zapalenie wielu stawów (bardzo często mylone jest z reumatoidalnym zapaleniem stawów, doprowadza do sztywnienia palców).
 2. Klasyczne zapalenie stawów (bardzo często zmiany chorobowe obejmuję stawy międzypaliczkowe stóp i rąk. W niektórych przypadkach ten rodzaj zapalenia objawia się na płytce paznokcia. Choroba występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet).
 3. Zniekształcająca łuszczyca stawowa stóp i dłoni.
 4. Zapalenie jednego stawu albo niesymetryczne zapalenie wielu stawów (może doprowadzić do kalectwa, zazwyczaj dotyka zarówno stawów kończyny górnej jak i stawów międzypaliczkowych.)
 5. Zapalenie stawów kręgosłupa i/lub stawów krzyżowo-biodrowych (zmiany chorobowe mogą obejmować także ścięgna. Ten rodzaj zapalenia doprowadza do sztywności i jest ciężki do zdiagnozowania.)

Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy

Objawy łuszczycowe zapalenia stawów to między innymi:

 • Ból stawów,
 • Zesztywnienie stawów,
 • Zaczerwienienie i obrzęk stawów (jest to charakterystyczne dla nagromadzenia się płynów),
 • Zmiany skórne,
 • Zmiany na paznokciach,
 • Zniekształcenie palców,
 • Stan zapalny przyczepów ścięgien (charakteryzuje się silnym bólem).

W początkowym stadium choroby, przebieg łuszczycowego zapalenia stawów może być ostry. Objawia się dodatkowo podwyższoną temperaturą ciała.

Łuszczycowe zapalenie stawów – przyczyny

Podobnie jak przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, dokładna przyczyna, która wywołuje łuszczycowe zapalenie stawów nie jest znana. Prawdopodobnie za wystąpienie tej choroby odpowiadają predyspozycje genetyczne.

 Inne czynniki, które wpływają na pojawienie się tego rodzaju zapalenia stawów to między innymi:

 • Przyjmowanie niektórych leków i substancji chemicznych.
 • Urazy mechaniczne.
 • Zakażenia wirusowe.
 • Zakażenie bakteryjne.
 • Urazy mechaniczne.

Łuszczycowe zapalenie stawów – diagnostyka

Bardzo ważne w diagnostyce jest odróżnienie reumatoidalnego zapalenia stawów od łuszczycowe zapalenia stawów. W tym celu lekarz specjalista zleca wykonanie specjalistycznych badań. Są to między innymi badanie na obecność we krwi czynnika reumatoidalnego, a także badanie RTG.

Przy łuszczycowym zapaleniu stawów bardzo często jest podwyższony czynnik OB. Inne symptomy, które wskazują na ten rodzaj zapalenia stawów jest także wcześniejsze wystąpienia łuszczycy skóry.

W niektórych przypadkach łuszczycowe zapalenie stawów występuje razem z reumatoidalnym, co znacznie komplikuje potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Łuszczycowe zapalenie stawów – leczenie

Głównym celem leczenie łuszczycowe zapalenia stawów jest poprawa komfortu życia chorego, a także jego aktywności ruchowej. Aby stało się to możliwe koniecznie jest opanowanie wszystkich dolegliwości bólowych, zniszczeń i uszkodzeń w obrębie układu ruchu, który wywołała choroba. Bardzo ważne jest także opanowanie stanu zapalnego i doprowadzenie do jego remisji.

O leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów zawsze decydują lekarze specjaliści (dermatolog, reumatolog oraz ortopeda). Dostosowują je do rozległości stanu zapalnego. Przez rozpoczęciem leczenia, pacjent dostaje informacji, które dotyczą schorzenia.

Metody leczenia łuszczycowego zapalenia stawów:

 • Leczenie farmakologiczne,
 • Leczenie ortopedyczne,
 • Fizykoterapia,
 • Kinezyterepia.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się głównie niesteroidowe leki zapalne i glikokortykosteroidy. W niektórych przypadkach, gdy leki okazują się nieskuteczne i nie przynoszą odpowiednich efektów dołącza się leki, które modyfikują przebieg łuszczycy stawowej.

Bardzo ważna jest także dieta, koniecznie trzeba zredukować masę ciała jeśli występuje nadwaga lub otyłość. Zaleca się także aktywności fizyczną, ale umiarkowaną. Pozwoli ona zmniejszyć sztywność karku. Jednak o wysiłku fizycznym powinien decydować lekarz specjalista.

Zobacz także: Blizny to zmora wielu osób! Jak się ich pozbyć?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów