Łuszczyca skóry to przewlekła choroba. Jak się objawia?

Sylwia Bagińska 10.08.2018 AKTUALIZACJA: 30.01.2020
Łuszczyca - ręka z wykwitami, które są objawami choroby
Fotografia: Shutterstock

Łuszczyca to choroba, która jest niewyleczalna. Jej przyczyny nie do końca są znane - najprawdopodobniej za jej wystąpienie odpowiadają geny. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają objawy tego schorzenia!

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca choroba skóry. Charakteryzuje się pojawieniem zmian skórnych (wykwitów). Choroby nie da się wyleczyć, jedynie można łagodzić jej objawy. Łuszczyca skóry może dotykać różnych części naszego ciała. Począwszy od łuszczycy głowy i łuszczycy dłoni, skończywszy na mało popularnej łuszczycy paznokci. Łuszczyca ma wiele typów i każdy z nich imaga innych metod leczenia. Poniżej znajdziecie wszystkie informacje na temat łuszczycy skóry.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów może zaatakować także dzieci. Jak się objawia choroba?

Łuszczyca – typy

Łuszczyca to choroba przewlekła i nawracająca, jednak nie jest chorobą zakaźną. Nie trzeba się zatem bać, że się nią zarazimy, mimo tego, że zmiany skórne, które wywołuje, wyglądają niepokojąco. 

Wyróżnia się kilka typów łuszczycy:

 • Łuszczyca zwykła,
 • Łuszczyca brodawkująca,
 • Łuszczyca owłosionej skóry głowy,
 • Łuszczyca zadawniona,
 • Łuszczyca brudźcowa,
 • Łuszczyca uogólniona,
 • Krostkowica dłoni i stóp,
 • Łuszczyca stawowa,
 • Łuszczyca krostkowa,
 • Łuszczyca plackowata,
 • Łuszczyca stawowa,
 • Łuszczyca kropelkowata.

Łuszczyca – objawy

Jednym z charakterystycznych objawów łuszczycy są okrągłe lub owalne grudki. Mają one mocno wyraźne brzegi i są różnej wielkości. Pokryte są srebrzystą lub srebrzystoszarą łuską – jest to efekt zrogowacenia się ognisk chorobowych. U niektórych chorych zmiany skórne zlewają się.

Wykwity pojawiają się najczęściej na łokciach, kolanach, w okolicy pośladków, owłosionej skórze głowy, dłoniach, stopach, a także w okolicy kości krzyżowej. Zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy mają tendencje do przechodzenia na skórę czoła, karku i za uszami.

Zobacz także: Swędzi cię skóra? To może być świerzb! Jak sobie radzić z tą chorobą pasożytniczą?

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca nie jest zaraźliwa, więc nie można się nią zarazić przez dotykanie skóry osoby chorej, czy też przez używanie tych samych sztućców i kąpanie się w tej samej wannie.

Łuszczyca – leczenie

Początkowo łuszczyca leczona jest tylko wewnętrznie. W momencie, gdy maści na łuszczyce oraz naświetlanie na daję pożądanych objawów należy rozpocząć leczenie farmakologiczne doustne.

Terapia rozpoczyna się od usunięcia łuski -  w tym celu stosuje się preparaty z kwasem salicylowym. Gdy skóra jest oczyszczona, nakładana jest wtedy odpowiednie maści.

Zalecana jest także fototerapia (naświetlanie skóry). Przez zabiegami należy przyjąć preparaty światłouczulające. Widoczne efekty są po 20 zabiegach – najlepiej jest wykonywać ich około 2-3 w tygodniu.

Zobacz także: Egzema - co ją wywołuje i jak się ją leczy?

Łuszczyca skóry – przyczyny

Przyczyny wystąpienia łuszczyce nie są do końca znane. Teorii jest wiele jednak żadna nie jest całkowicie potwierdzona badaniami naukowymi. Niektórzy specjaliści sądzą, że choroba jest dziedziczona i za jej wystąpienie odpowiadają geny. Część lekarzy twierdzi, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że nieznanej przyczyny organizm atakuje swoje tkanki i niszy jest.

Późna łuszczyca, która objawia się około 70 roku życia najprawdopodobniej jest spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, np. w leczeniu chorób serca.

Czynniki, które powodują rozwój łuszczyce to między innymi:

 • Choroby przewlekłe, np. cukrzyca.
 • Spożywanie niektórych leków, np. hormonalnych.
 • Ostre infekcje bakteryjne i wirusowe, między innymi: różyczka.
 • Stres – ostry, który pojawia się nagle, ale także przewlekły.
 • Przewlekłe infekcje – zapalenie pęcherza moczowego, zatkane zatoki, przerośnięte migdałki.
 • Intensywne leczenie.
 • Podrażnienie lub uszkodzenie skóry np. opalanie, szorowanie.

Zobacz także: Świąd skóry - nie ignoruj tego objawu! Jakim chorobom towarzyszy swędzenie?

Łuszczyca – działania profilaktyczne

Bardzo ważne jest szczególne dbanie o skórę. Ważna, aby nie dopuścić do jej wysuszenia. Konieczne jest unikanie drapania skóry, szczególnie w miejscach, gdzie doszło do pojawienia się zmian chorobowych.

Działania profilaktyczne to także unikanie stresu, a w momencie, kiedy dochodzi do dużego napięcia należy skorzystać z pomocy psychologa.

Działania profilaktyczne to między innymi:

 1. Leczenie wykwitów (regularne).
 2. Odpowiednia dieta (szczególni w momencie pojawienie się wykwitów).
 3. Unikanie sytuacji stresujących.
 4. Odpowiednia pielęgnacja skóry.
 5. Zapobieganie innym chorobom infekcyjnym.
 6. Unikanie stosowania niektórych leków.

Zobacz także: Zapalenie krtani - poznaj domowe sposoby na tę dolegliwość!

Najniebezpieczniejsze rośliny, które możesz spotkać codziennie - są mocno trujące! Lepiej na nie uważać. 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów