Lumbago to ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Lumbago to ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?
Fotografia: Shutterstock

Lumbago potocznie nazywane także postrzałem lub wypadnięciem dysku oznacza dokuczliwy ból w dolnej części pleców. Czym jest spowodowane?

Lumbago uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności takich, jak podnoszenie przedmiotów czy chodzenie. Najczęściej przytrafia się ono osobom w wieku od 30. do 55. roku życia. Jak podają statystyki, ponad połowa ludzkości doświadczyła lumbago. Jak się je leczy?

Zobacz także: Wady postawy - koniecznie dowiedz się jak im zapobiegać!

Lumbago – co to?

Lumbago to dokuczliwy ból w części lędźwiowej kręgosłupa. Utrudnia on normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Dotyka najczęściej osoby pomiędzy 30. a 55. rokiem życia i wymaga konsultacji ze specjalistą.

Lumbago – przyczyny

Za pojawienie się lumbago odpowiadają złe nawyki takie, jak:

  • gwałtowne ruchy skrętne
  • długotrwała i niewłaściwa pozycja siedząca
  • brak aktywności fizycznej
  • nieprawidłowa postawa przy wykonywaniu prostych czynności
  • otyłość, zwłaszcza brzuszna

Lumbago jest także następstwem różnych schorzeń. Kiedy są one stosunkowo łagodne, odpowiednio leczone, ustępują dość szybko. Poważniejszymi schorzeniami, które mogą powodować lumbago jest m.in. rwa kulszowa, dyskopatia czy złamania wynikające z przebiegu osteoporozy.

Lumbago – objawy

Głównym objawem lumbago jest przeszywający ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Zdarza się, że jest on tak dojmujący, że uniemożliwia jakikolwiek ruch. Promienieje do nóg czy wywołuje sztywność pleców.

Osoba, której dokucza lumbago, ma problemy z chodzeniem, staniem czy nawet siedzeniem. Inne objawy lumbago to:

  • osłabienie mięśni
  • przykurcze mięśniowe
  • zesztywnienie mięśni w dolnej części pleców

Objawy tej dolegliwości są w dużym stopniu zależne od schorzenia, które jest jego przyczyną. Często dzieje się tak, że pierwsze objawy lumbago pojawiają się u danej osoby w nocy, a to może powodować bezsenność.

Zobacz także: Lordoza lędźwiowa - jak się objawiają patologiczne zmiany?

Lumbago – zapobieganie

Aby zapobiegać lumbago, należy zwracać uwagę na to, aby nie obciążać kręgosłupa. Istotne jest przyjmowanie odpowiedniej pozycji w trakcie wykonywania codziennych czynności. Przydatne będą także regularne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające takie, jak joga. Pozwolą one jednocześnie ograniczyć stres, który wpływa na napięcie mięśni.

Bardzo ważne jest także, aby unikać dźwigania ciężkich przedmiotów lub kiedy jest to niemożliwe, podnosić je we właściwy sposób.

Lumbago – leczenie

Leczenie lumbago jest różne w zależności od tego, jakie objawy mu towarzyszą. Zazwyczaj stosuje się leczenie zachowawcze. Choremu podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dość szybko przynosi to ulgę.

Bardzo przydatne w leczeniu lumbago okazują się także regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Niestety, w niektórych przypadkach lumbago wymaga leczenia operacyjnego. Jest to jednak ostateczny krok.

Zobacz także: Czym przejawia się Zespół Sjögrena i jak go rozpoznać?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów