Lordoza szyjna - jakie problemy może powodować?

Sylwia Bagińska 07.03.2019 AKTUALIZACJA: 07.03.2019
Młody mężczyzna siedzi przy biurku. Boli go szyja.
Fotografia: Shutterstock

Lordoza szyjna – często w obrębie tej krzywizny dochodzi do pojawienia się wielu zmian patologicznych. Koniecznie sprawdź, jak się objawiają i czym są spowodowane.

Lordoza szyjna to naturalne wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Jest to konieczne do zapewnienia stabilizacji grzbietu, głowy, a także utrzymania prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. Zarówno spłycona, jak i zniesiona lordoza szyjna są wadami postawy, które powodują wiele dolegliwości bólowych. W przypadku tych schorzeń konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Zobacz także: Skolioza - ta wada postawy może doprowadzić do poważnych powikłań!

Lordoza szyjna – co to jest?

Lordoza szyjna to fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w stronę brzucha, czyli do przodu. Może ono występować nie tylko w odcinku szyjnym, ale także krzyżowym. Zaburzenia krzywizny lordozy mogą powodować nie tylko problemy zdrowotne miejscowe, a także ogólnoustrojowe.

Zniesiona lordoza szyjna

Zniesiona lordoza szyjna to patologiczna zmiana kręgosłupa. Najczęściej jest spowodowana spłaszczeniem lordozy szyjnej. Jej objawy to między innymi: wyprostowany kręgosłup szyjny, czyli zanik lordozy szyjnej (fizjologiczne wygięcie kręgosłupa).

Zniesiona lordoza szyjna może powodować także silne i napadowe dolegliwości bólowe w karku. Jest odpowiedzialna także za nadmierną ruchomość kręgosłupa szyjnego, która jest związana z rozluźnieniem więzadeł szyi.

Inne dolegliwości spowodowane przez zniesioną lordozę szyjną to także:

  • Zawroty głowy,
  • Szumy w uszach,
  • Zaburzenia widzenia,
  • Ucisk kręgów na nerwy,
  • Drętwienie rąk,
  • Niedowład kończyn.

Spłycona lordoza szyjna

Spłycona lordoza szyjna to stan, w którym doszło do wyrównania lub całkowitego zniesienia fizjologicznej szyjnej krzywizny. Przyczyną tego stanu są niekorzystne czynniki, które wpływają na kręgosłup.

Lordoza szyjna nie jest uznawana za chorobę, ale jako odstępstwo od normy. Jednak jest to stan, który wymaga odpowiedniego leczenia. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych powikłań. Spłycona lordoza szyjna objawia się głównie bólem karku.

Lordoza szyjna – przyczyny spłyconej i zniesionej lordozy szyjnej

Najczęstsze przyczyny, które powodują spłyconą oraz zniesioną lordozę szyjną to między innymi:

  • Choroby i zmiany zwyrodnieniowe,
  • Stany zapalne kręgosłupa szyjnego,
  • Ubytki tkanki kostnej kręgów.

Inne przyczyny, które mogą powodować nieprawidłowości lordozy szyjnej to także proces starzenia się, a także efekt urazów mechanicznych oraz przeciążenia (mogą powstać np. w wyniku wypadku samochodowego).

Czynniki, które wpływają na pojawienie się spłyconej i zniesionej lordozy szyjnej to także długotrwałe przybieranie złej pozycji (pochylanie głowy do przodu np. pracując przed laptopem) i otyłość.

Leczenie lordozy szyjnej (zniesionej oraz spłyconej)

Leczenie zmian chorobowych w obrębie lordozy szyjnej opiera się głównie na regularnej i intensywnej rehabilitacji. Ćwiczenia korekcyjne, które zostały zlecone pacjentowi powinny być wykonywane dokładnie i dopasowane do stanu pacjenta.

Zestaw odpowiednich ćwiczeń powinien zawsze komponować lekarz razem fizjoterapeutą i ortopedą. Bardzo ważne jest to, aby wykonywany ćwiczenia nie powodował większych dolegliwości bólowych w czasie, w którym są wykonywane.

Oprócz tego zaleca się także wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie i korzystać ze specjalnych masaży leczniczych. Inne elementy, które mogą wspomóc leczenie są także naświetlanie lampą lub laserem i wykorzystywanie ultradźwięków.

Pacjenci cierpiący na spłyconą lub zniesioną lordozę szyjną powinny zaopatrzyć się w specjalistyczną poduszkę ortopedyczną. Ułatwia ona nie tylko zasypianie, ale dba także o prawidłową postawę ciała w trakcie snu.

Zobacz także: Ból kręgosłupa - o jakiej chorobie może świadczyć?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów