Podwyższone limfocyty - o czym mogą świadczyć i na jakie choroby wskazywać?

W laboratorium lekarz trzyma próbówkę z krwią. Ma na sobie niebieskie rękawiczki.
Fotografia: Shutterstock

Limfocyty podwyższone, o których dowiadujemy się wykonują badanie krwi są bardzo często powodem do niepokoju wielu osób. Podwyższone limfocyty bardzo często są skutkiem niegroźnej infekcji. Koniecznie sprawdź, co jeszcze może powodować wysoki poziom limfocytów!

Podwyższone limfocyty to bardzo często skutek infekcji lub stanu zapalnego, który toczy się w organizmie. Czasami wystarczy zmienić nawyki żywieniowe lub wyleczyć przeziębienie, aby poziom białych krwinek wrócił do normy. Jednak w niektórych przypadkach, limfocyty podwyższone świadczę o poważnym stanie chorobowym, dlatego wysokich wartości białych krwinek we krwi nie można lekceważyć! Koniecznie sprawdź, na jakie poważne choroby może wskazywać limfocytoza, czyli wysoki poziom limfocytów.

Zobacz także: Co oznacza niski i wysoki poziom hemoglobiny? 

Podwyższone limfocyty – na jakie choroby mogą wskazywać?

Limfocyty podwyższone to nic innego jak limfocytoza, czyli liczba białych krwinek, która przekracza górną granicę normy. Taki stan występuje bardzo często po intensywnym wysiłki fizycznym, silnym stresie, czy też w ciąży i okresie połogu. Jednak w niektórych przypadkach podwyższone limfocyty świadczą o chorobie.

Wysoki poziom limfocytów we krwi może świadczyć o m. in.

  • Martwicy tkanek.
  • Infekcjach: bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych, pasożytniczych.
  • Niektórych nowotworach.
  • Chorobach związanych z alergią.
  • Chorobach autoimmunologicznych.
  • Przewlekłych zakażeniach,
  • Chorobach zapalnych jamy brzusznej.
  • Układowym zapaleniu naczyń.

Limfocytoza może być także spowodowana długotrwałym stosowaniem niektórych leków.

Podwyższone limfocyty u dziecka

Najczęściej podwyższone limfocyty u dziecka oznacza toczącą się w organizmie infekcji. Wysoki poziom białych krwinek wiążę się z koniecznością zwalczenia drobnoustrojów, które atakują organizm. Prawidłowy poziom powinien pojawić się już po około 2 tygodni od zakończenia leczenia – będzie to widoczne na wynikach badań.

Limfocyty podwyższone, podobnie jak u dorosłych, mogą pojawić się ze względu na przyjmowanie niektórych leków, a także przy oparzeniach i alergiach.

Jedną z najpoważniejszych przyczyn, która objawia się wysokim poziomem limfocytów u dzieci jest białaczka. Dlatego każdy nieprawidłowy poziom krwinek białych wymaga dokładniejszej i rozszerzonej diagnostyki. Niestety białaczka to nowotwór, który w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. Zaleca się więc wykonywanie badań morfologii krwi regularnie, raz w roku.

Warto też pamiętać, że im młodsze dziecko tym podwyższone limfocyty zdarzają się częściej. U noworodków układ odpornościowy dopiero się kształtuje - małe dziecko jest bardziej narażone na różne infekcje i czynniki zewnętrzne. Nieprawidłowy poziom białych krwinek u noworodków może być już spowodowany zmianą temperatury, nieodpowiednią dietą itd.

Podwyższone limfocytów w ciąży

Podwyższony poziom limfocytów w w ciąży nie powinien powodować paniki u przyszłej mamy. Górna granica normy jest o wiele wyższa niż u kobiet, które nie spodziewają się potomstwa. Nie powinny mieć także obaw do niepokoju kobiety ciężarne, u których wyszedł podwyższony poziom limfocytów, a które przed badaniem krwi przebywały długo na słońcu, miały podwyższoną temperaturę ciała lub były aktywne fizycznie.

Jednak warto pamiętać, że nie zawsze limfocyty podwyższone w ciąży są czymś normalnym. Wzrost liczby białych krwinek może świadczyć o infekcji lub stanie zapalnym. Bardzo wysoki poziom limfocytów u kobiety w ciąży może świadczyć o alergii oraz uszkodzeniu tkanek. W niektórych przypadkach podwyższone krwinki białe są konsekwencją zatruć oraz niewłaściwej reakcji na leki.

Bez względu na przyczynę wysokiego poziomu limfocytów w ciąży, powinien być on zawsze monitorowany przez lekarza prowadzącego ciążę.

Zobacz także: Leukocyty – jakie są normy? Czy ich nadmiar lub niedobór zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Pierwsza pomoc
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy umiesz udzielić pierwszej pomocy!

Pierwsza pomoc

1. Główna zasada reanimacji to:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów