Leczenie kanałowe - czy boli? Wszystko, co powinniście wiedzieć o tej metodzie leczenia zębów

Hanna Skowron 28.08.2018
Pacjentka podczas kanałowego leczenia zęba
Fotografia: Shutterstock

Leczenie kanałowe zęba – taka diagnoza często budzi strach. Zobacz, co musisz wiedzieć o tej metodzie leczenia zębów. Na czym polega leczenie kanałowe, czy boli i ile kosztuje? Tego dowiesz się z artykułu.

Leczenie kanałowe zęba podejmuje się w sytuacji, kiedy doszło do zapalenia miazgi zębowej. Trzeba ją usunąć, a następnie oczyścić dokładnie kanały. Odpowiednio przygotowany ząb można dopiero zaplombować. Choć opis zabiegu brzmi dla wielu jak tortura, to w rzeczywistości nie ma się czego bać. Na czym polega kanałowe leczenie zęba i jak wygląda? Odpowiadamy!

Zobacz także: Robisz to źle. 3 błędy, jakie nieświadomie popełniasz przy myciu zębów

Leczenie kanałowe – cena

Taki zabieg nie jest niestety refundowany przez NFZ. Cena uzależniona jest od kilku czynników, w tym ilości kanałów, renomy gabinetu czy wielkości miejscowości, w jakiej się znajduje. Zwykle cena leczenia plasuje się w okolicach:

·   Ok 400 zł za ząb jednokanałowy

·   500 zł za ząb dwukanałowy

·   600 zł za ząb trzykanałowy

·   700 zł za ząb czterokanałowy.

Leczenie kanałowe – pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba zwane jest również endodoncją. Podejmowane jest wówczas, gdy próchnica zębów jest w tak zaawansowanym stadium, że doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej.

Decyzję o podjęciu leczenia kanałowego, stomatolog każdorazowo podejmuje na podstawie indywidualnych wskazań. Do tych najczęstszych należą:

·   Zapalenie miazgi lub jej martwica

·   Poprawa wypełnienia kanałów korzeniowych (na przykład po poprzednim stomatologu)

·   Okołowierzchołkowe zmiany.

Cały zabieg, od początku do końca, przebiega pod mikroskopem. Połączenie idealnej dawki znieczulenia i szczegółowa kontrola każdego ruchu, pozwalają na wykonanie zabiegu szybko i w maksymalnym komforcie dla pacjenta. Równie ważne jest dokładne oczyszczenie kanałów z wszelkich pozostałości, bakterii i tkanek. Nie byłoby to możliwe bez mikroskopowego zbliżenia.

Zobacz także: Ta dieta pomoże zachować ci białe zęby! Sprawdź, na czym polega

Leczenie kanałowe – jak wygląda?

Mówiąc najogólniej, ta metoda leczenia polega na usunięciu zepsutej miazgi, a następnie na ponownym ukształtowaniu kanałów, ich oczyszczeniu, osuszeniu oraz zamknięciu za pomocą specjalnego materiału wypełniającego. Następnie ząb jest plombowany. W istocie po takim zabiegu jest on martwy, jednak nadal spełnia swoją funkcję.

Większości pacjentów kanałowe leczenie kojarzy się z ogromnym bólem i gotowi są z niego zrezygnować, a nawet zaryzykować ekstrakcję zęba (usunięcie). Postęp medycyny sprawił jednak, że ta metoda może być zupełnie bezbolesna, a leczenie zakończone na jednej wizycie.

Leczenie kanałowe – czy boli?

Ponieważ zabieg polega na bezpośredniej ingerencji w kanały zęba, dotąd był bardzo bolesny. Na szczęście technika, również w sektorze medycyny, w ciągu kilku lat rozwinęła się bardzo prężnie. W związku z tym dziś leczenie kanałowe jest zupełnie bezbolesne dzięki pełnemu monitoringowi podczas zabiegu oraz dawce znieczulenia obliczanej komputerowo. Przed podjęciem decyzji o tej metodzie wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zęba.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów