Krzywica to choroba, którą najczęściej wywołuje niedobór witaminy D. Jak się objawia?

Sylwia Bagińska 20.07.2018
Krzywica u dzieci
Fotografia: Shutterstock

Krzywica to choroba, która najczęściej diagnozowana jest u niemowlaków i małych dzieci. Za jej wystąpienie głównie odpowiada niedobór witaminy D. Koniecznie sprawdź jakie są objawy krzywicy u dzieci!

Krzywica inaczej nazywana chorobą angielską – charakteryzuje się zaburzeniami wzrostu kości, a także ich zniekształceniem. Jest to choroba wieku dziecięcego, która zazwyczaj zostaje zdiagnozowana pomiędzy 3 miesiącem życia, a 2 rokiem.

Zobacz także: Zapalenie spojówek u dzieci - jakie są przyczyny?

Krzywica (choroba angielska) – objawy

Objawy krzywicy można zaobserwować już u niemowląt i małych dzieci. Są to między innymi:

 • Guzy czołowe,
 • Wolne zrastanie ciemiączka,
 • Deformacje klatki piersiowej,
 • Nieprawidłowy obwód klatki piersiowej (zbyt mały),
 • Spłaszczenie czaszki,
 • Wygięte kości, które wyglądają jakby uginały się pod ciężarem dziecka,
 • Bardzo późne wyrzynanie się zębów (następnie ząbki są nieprawidłowe wykształcone),
 • Garb krzywiczy (wygięcie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym,
 • Płaskostopie,
 • Pogrubienie przynasad kości długich,
 • Zniekształcenie kości miednicy,
 • Zahamowanie wzrostu
 • Kolana za bardzo rozstawione do zewnętrznej strony.

Krzywica objawia się także u dzieci problemami z zaparciami. U małych dzieci bardzo często występuje też nadmierne pocenie się. Zauważalne jest także zmniejszone napięcie mięśniowe i obniżenie odporności u dziecka

Witamina D dla dzieci – leczenie i diagnostyka krzywicy (choroby angielskiej)

W celu potwierdzenia lub wykluczenia krzywicy u dzieci lekarz zleca wykonanie badanie kości, a także badanie RTG kości.

Leczenie krzywicy (choroby angielskiej)

Leczenie tej choroby polega na podawaniu dziecka witaminy D w dawkach, które ustalił lekarz specjalista. Bardzo ważne, aby w trakcie leczenia dziecko miało odpowiednią dietę – konieczne jest dostarczanie tłuszczów, gdyż są one niezbędne do wchłaniania witaminy D. Efekty leczenia widoczne są po kilku miesiącach od wdrożenia terapii.

Krzywica (choroba angielska) – przyczyny

Krzywica najczęściej jest spowodowana niedoborem witaminy D. Nieodpowiedni poziom tej witaminy jest efektem nieprawidłowej diety i niewystarczającej ekspozycji na słońce. Niedobór witaminy D powoduje zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej – ta witamina ułatwia się wchłanianie wapna i fosforu, które są budulcem kości i zębów.

Gdy dochodzi do niedoboru witamin D, zmniejszone jest wchłanianie dwóch pierwiastków (wapnia i fosforu) z układu pokarmowego. Natomiast zwiększa się jego wydalanie razem z moczem, co powoduje nieodpowiednią mineralizacje kośćca, a także jego zniekształcenie i rozmiękczenie.

Warto pamiętać, że na niedobór witaminy D narażone są  dzieci z ciąż bliźniaczych, a także te, które są wcześniakami. W ich organizmie często zapas tej witaminy jest niewystarczający.

Inne przyczyny rozwoju krzywicy:

 • Choroba Parkinsona,
 • Stwardnienie rozsiane,
 • Zaburzenia wchłaniania tłuszczów,
 • Niewrażliwość na witaminę D,
 • Niedobór wapnia,
 • Niedobór fosforu.

Krzywica (choroba angielska) – kto jest w grupie ryzyka?

Podwyższone ryzyko rozwoju tej choroby jest u wcześniaków, a także dzieci urodzonych w ciąży bliźniaczej. W grupie ryzyka są także niemowlęta, które szybko rosną, a także dzieci otyłe i karmione niewitaminizowanym mlekiem. Szczególnie narażone są maluchy, które po urodzeniu nie otrzymały witaminy D w odpowiedniej dla nich dawce.

Krzywica może też wystąpić u dzieci, które chorują na inne choroby, które są związane z zaburzeniem wchłaniania, a także te, które są leczone lekami przeciwdrgawkowymi.

Krzywica (choroba angielska) – zapobieganie

W Polsce w celu zapobiegania krzywicy u dziecka wszystkim niemowlętom zaleca się suplementacje witaminy D. Od 3 tygodnia życia, maluchowi podaje się dawkę 1000 j. Bliźniaki i dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie mają dawkę zwiększoną do 2500 j. i dostają ją już 2 tygodniu życia.

Krzywica (choroba angielska) – czy można zapobiegać w trakcie ciąży?

Kobiety ciężarne powinny dbać o to, aby prawidłowo się odżywiały. W jadłospisie powinny znaleźć się warzywa, owoce, jajka, masło, chude mięso i tłuste ryby. Bardzo ważne jest też przebywanie na świeżym powietrzu – zwłaszcza gdy pogoda jest słoneczna.

Chcesz poznać datę porodu swojego dziecka - skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu:

W III trymestrze ciąży można także skorzystać z suplementacji witaminy D w ilości, którą zalecił lekarz. Bardzo ważne -  w wielu preparatach dla kobiet w ciąży jest już dodana witamina D, dlatego dodatkowe jej przyjmowanie zawsze uzgodnij z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zobacz także: Ból brzucha u dzieci - jak sobie z nim radzić? Sprawdź domowe sposoby na leczenie bólu brzucha u dzieci

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów