Krztusiec to zakaźna choroba, która może doprowadzić do poważnych powikłań. Kto jest najbardziej zagrożony?

Sylwia Bagińska 28.11.2018
Krztusiec objawy - kaszel
Fotografia: Shutterstock

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna, która najczęściej atakuje małe dzieci jednak przez ostatnie lata zwiększyła się liczba zachorowań u osób dorosłych. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy krztuśca i do jakich powikłań może doprowadzić to schorzenie.

Krztusiec inaczej nazywany kokluszem to choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria Bordatella pretusis. Krztuścem można zarazić się od innej chorej osoby – bakteria jest przenoszona drogą kropelkową przez górne drogi oddechowe. Przebycie kokluszu daje długotrwałą odporność jednak dalej istnieje możliwość ponownego zachorowania. Główny objaw krztuśca to napadowy kaszel, który może doprowadzić do wymiotów.

Zobacz także: Ospa u dorosłych może doprowadzić do poważnych powikłań. Jak uniknąć zachorowania?

Krztusiec objawy

Pierwsze objawy krztuśca są łudząco podobne do przeziębienia. Pojawia się suchy kaszel, katar, lekko podwyższona temperatura ciała, u niektórych dochodzi także do rozwoju zapalenia spojówek.

Po upływie około 14 dni, kiedy zwykłe przeziębienie powinno ustąpić, kaszel zaczyna się nasilać. Ten niepokojący symptom w tej fazie może wskazywać nie tylko na koklusz, ale także na zapalenie oskrzeli.

Kaszel w przebiegu krztuśca ma charakter napadowy jest duszący i towarzyszy mu świszczący wdech, który może przypominać pianie koguta. Napady kaszlu pojawiają się do kilkunastu razy w ciągu doby, są bardzo męczące. W wielu przypadkach kończą się dusznościami, wymiotami, a w niektórych przypadkach nawet mimowolnym oddaniem stolca lub moczu. Ten typ kaszlu jest najbardziej charakterystycznym objawem krztuśca. Faza napadowa kaszlu może trwać nawet do 2 miesięcy.

Krztusiec u dzieci

U najmłodszych dzieci nie zawsze występuje charakterystyczny objaw krztuśca, czyli kaszel. W zamian może pojawić się nadmierne łzawienie, kichanie, bezdechy lub napady utrudnionego oddechu.

Krztusiec (koklusz) – przebieg choroby

Krztusiec (koklusz przebiega w III fazach:

  • I faza krztuśca – inaczej nazywana fazą kataralną, trwa około 2 tygodni, w tym czasie pojawiają się takie objawy jak: ból gardła, osłabienie, katar, zapalenie spojówek, podwyższona temperatura ciała, suchy kaszel.
  • II faza krztuśca – inaczej faza napadowa kaszlu, trwa około 10 tygodni. Główne objawy to napadowy kaszel oraz wymioty.
  • III faza krztuśca – inaczej faza zdrowienia, trwa przez około 2 tygodnie, w tej fazie objawy się znacznie zmniejszają.

Krztusiec (koklusz) – jakie są powikłania po chorobie?

Najczęstsze powikłania po krztuścu to:

  • Zapalenie płuc,
  • Zapalenie ucha środkowego,
  • Rozstrzenie oskrzeli,
  • Niedodma,
  • Krztuścowe uszkodzenie mózgu (Objawia się głównie drgawkami, niedowładem i uszkodzeniem nerwów czaszkowych, zaburzeniami świadomości. Krztuścowe zapalenie mózgu może doprowadzić do trwałych objawów ubytkowych. Powikłanie jest najgroźniejsze w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa).

Krztusiec – diagnostyka

Pacjenci, u których podejrzewa się krztusiec zgłaszają się do lekarza z silnym kaszlem, który trwał ponad 2/3 tygodnie i objawami podobnymi do grypy. W takim przypadku lekarz zleca wykonanie badanie mikrobiologicznego oraz serologicznego.

Osoby, u których doszło do rozwoju krztuśca, badanie morfologiczne wykazuje wysoki poziom leukocytów z dużą przewagą limfocytów. Jednak to badanie nie zawsze ostatecznie potwierdza lub wyklucza chorobę. Bardzo pomocne jest badanie mikrobiologiczne, w którym wykorzystywane są bakterie Bordatella. Jeżeli wynik ukaże obecność przeciwciał przeciwkrztuścowych IgA, możemy podejrzewać zakażenie.

Krztusiec (koklusz) – jak wygląda leczenie tej choroby zakaźnej?

Leczenie kokluszu wymaga podawania antybiotyków, które zniszczą pałeczki krztuśca. Chory powinien zostać w domu i dużo odpoczywać. Zalecana jest lekkostrawna dieta. Lekarz może przepisać także leki, które łagodzą kaszel.

Krztusiec (koklusz) – szczepienia ochronne

Krztusiec charakteryzuje się nietypowymi symptomami, które bardzo łatwo pomylić  z innymi chorobami, szczególnie u osób dorosłych. Późne rozpoczęcie leczenia lub zbagatelizowanie choroby może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Z tego powodu warto wykonywać szczepienia ochronne.

Należy pamiętać, że zachorowanie na krztuśca nie gwarantuje ponownego zarażenia się wirusem jak jest np. w przypadku ospy i różyczki. Szczepionki przeciwko kokluszowi występują w formie szczepionek skojarzonych. Chronią one nie tylko przed kokluszem, ale także przed tężcem i błonicą.

Zobacz także: Odra może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci dziecka

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Pijesz syrop na kaszel?

Liczba głosów:

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'