Krztusiec - ta choroba zakaźna jest bardzo niebezpieczna u małych dzieci. Jakie są powikłania?

Sylwia Bagińska 16.07.2018
Krztusie (koklusz) - objawy
Fotografia: shutterstock

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna układu oddechowego. Szczególnie niebezpieczna jest u małych dzieci. Koniecznie sprawdź jakie są objawy krztuśca!

Krztusiec u dzieci inaczej nazywany kokluszem to choroba, która wywoływana jest przez pałeczki krztuśca Bordetella pertussis. Bardzo często ta choroba występuje u dzieci do 4 roku życia. Jednak z roku na rok na krztuśca choruje coraz więcej osób dorosłych.

Zobacz także: Kaszel nie pozwala ci spać? Koniecznie sprawdź domowe sposoby na tę dolegliwość

Ta choroba jest bardzo groźna u noworodków i niemowląt gdyż matka nie przekazuje biernej ochrony przez kokluszem. Niestety bardzo często krztusiec jest lekceważony, przez błędne myślenie – „to tylko kaszel”.  W takiej sytuacji chory są bardziej narażeni na powikłania związane z tą chorobą i zarażają inne osoby kokluszem.

Krztusiec u dzieci objawy

Zarówno u dzieci jak i u dorosłych wyróżnia się kilka faz krztuśca.

Krztusiec u dzieci – objawy

 • Faza nieżytowa – trwa około 1 do 2 tygodni. Oprócz suchego kaszlu, który nasila się w nocy, fazie nieżytowej towarzyszy: zapalenie spojówek, podwyższona temperatura ciała, katar, a także ogólne osłabienie organizmu.
 • Faza napadowa – trwa od 2 do 4 tygodni. Przebiega różnie – zależy to od wieku, w jakim znajduje się dziecko. U niemowląt zamiast kaszlu może pojawić się nadmierne kichanie. Inne objawy tej fazy to kaszel, bezdech nocny, zaczerwienienie twarzy, mocne łzawienie, a także drgawki. Dzieci starsze mają silniejsze napady kaszlu, w niektórych przypadkach do ataków kaszlu dochodzi kilkadziesiąt razy w trakcie doby. Wdech dziecka jest świszczący i bardzo często jest zatrzymywany z powodu kolejnego kaszlnięcia. Dodatkowo, kaszlowi towarzyszy gęsta i lepka wydzielina. Bardzo często dzieci w trakcie ataku kaszlu mają wytrzeszcz gałek ocznych. Dzieci w tej fazie kokluszu są płaczliwe, rozdrażnione i osłabione.
 • Faza zdrowienia – ataki kaszlu pojawiają się sporadycznie, a w końcu całkowicie ustępują. Wraca apetyt, a osłabienie jest coraz mniejsze. Jednak odruch kaszlowy po krztuścu może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Krztusiec u dorosłych – objawy

 • Faza nieżytowa – trwa także jak u dzieci do 2 tygodni. Oprócz kaszlu, kokluszowi towarzyszy zaczerwienienie oczu, w niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju zapalenia spojówek. Kolejnym objawem ten fazy jest ból gardła i jego podrażnienie. U niektórych dorosłych osób dochodzi do gorączki i ogólnego osłabienia.
 • Faza napadowa – trwa od 2 tygodni do miesiąca. Kaszel jest gwałtowny, napadowy i bardzo męczący. Towarzyszy mu gęsty i lepki śluz. W niektórych przypadkach napady kaszlu kończą się drgawkami, a także wymiotami lub odruchem wymiotnym. Kolejne objawy to ból w klatce piersiowej, problemy z zasypianiem, brak apetytu, duszności.
 • Faza zdrowienia – kaszel ustaje, ale podobnie jak u małych dzieci – odruch kaszlowy może utrzymać się przez kilka miesięcy.

Krztusiec u dzieci  – diagnostyka

Przy podejrzeniu krztuśca, lekarz zleca badanie krwi. Przy tej chorobie znacznie zwiększa się poziom leukocytów. Bardzo ważne jest też wykonanie badania na obecność przeciwciał przeciwko krztuścowi oraz posiew plwociny.

Krztusiec u dzieci– leczenie

Leczenie krztuśca wymaga podawania antybiotyków. W niektórych przypadkach koniecznie jest podawanie dożylne w szpitalu. Antybiotyki, które są podawane przy kokluszu nie łagodzą kaszlu, ale skracają czas trwania wszystkich objawów. Zmniejszają także ryzyko pojawienia się powikłać i przenoszenia bakterii na inne osoby.

Krztusiec u dzieci – powikłania

Koklusz może mieć groźne powikłania. Należą do nich między innymi:

 • Zapalenie oskrzeli,
 • Zapalenie płuc,
 • Bezdechy,
 • Zapalenie ucha wewnętrznego, a także ucha środkowego,
 • Ropniak opłucnej,
 • Zapalenie mózgu,
 • Rozdema płuc,
 • Drgawki,
 • Krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego,
 • Encefalopatia krztuścowa (jest to uszkodzenie mózgu dziecka, przez które dochodzi do zaburzeń rozwoju psychofizycznego).

Krztusiec u dzieci – czy można mu zapobiegać?

Rocznie rejestruję się około 2500 przypadków zachorować na krztusiec. Najlepszą metodą profilaktyczną przed zachorowaniem na koklusz są szczepienia ochronne.

Zobacz także: Jeśli nie tabletki na gardło, to co? Domowe sposoby na ból gardła

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów