Kręcz szyi najczęściej diagnozowany jest u dzieci. Jak wygląda leczenie?

Sylwia Bagińska 09.08.2018
Kręcz szyi u małych dzieci
Fotografia: Shutterstock

Kręcz szyi inaczej nazywany kręcz karku to jedna z dysfunkcji ruchu. W zależności od przyczyny, która wywołuje schorzenie można wyróżnić krecz szyi wrodzony i nabyty. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tej choroby!

Kręcz szyi to choroba, która charakteryzuje się przymusowym odchyleniem szyi w jednym kierunku. Najczęściej diagnozowana jest u dzieci jednak może rozwinąć się także u osób dorosłych. Przyczyny wystąpienia tego schorzenia są różne.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów może zaatakować także dzieci. Jak się objawia choroba?

Kręcz szyi – rodzaje i przyczyny

 • Wrodzony kręcz szyi

Najczęstszą przyczyną pojawienia się wrodzonego kręczu szyi jest uraz okołoporodowy szyi, do którego dochodzi w momencie, gdy dziecko przechodzi przez drogi rodne matki.  Inne przyczyny wystąpienia tej wrodzonej choroby jest złe ułożenie główki dziecka w łonie matki – nazywany jest wtedy kręczem szyi pochodzenia mięśniowego. Inny rodzaj pochodzenia tego schorzenia (kręcz szyi pochodzenia kostnego) może być efektem wad rozwojowych w kośćcu lub także w przebiegu choroby Klippela-Geila.

 • Nabyty kręcz szyi

Nabyty kręcz szyi zazwyczaj jest powikłaniem stanów zapalnych, które obejmowały: węzły chłonne szyi, migdały, ropnie pozagardłowe oraz wyrostek sutkowaty. Ta choroba może pojawić się w przebiegu różnych chorób reumatycznych oraz dyskopatii. W bardzo rzadkich przypadkach, przyczyną pojawienia się nabytego kręczu szyi jest utrzymywanie złej postawy ciała, nagły ruch szyi oraz przepuklina dysku międzykręgowego. Inne przyczyny to także: wady wzroku, wady słuchu, uszkodzenie kręgów szyjnych, zaburzenia nerwowe, nowotwory.

Kręcz szyi – objawy

Charakterystycznym objawem jest przechylenie głowy na bok i skręcenie jej w stronę przeciwną. Wzrok jest skierowany lekko w górę.

Inne objawy, które towarzyszą przy kręczu szyi to między innymi:

 • Niemożność normalnego i prawidłowego poruszania głową,
 • Ból głowy,
 • Uchylenie podbródka (w jedną stronę),
 • Ból szyi,
 • Sztywność szyi,
 • Obrzęk mięśni szyi.

 U dzieci z kręczem szyi mogą towarzyszyć także inne symptomy, np. uniesienie jednego ramienia w kierunku do mięśni szyi, które zostały objęte skurczem. Razem z rozwojem choroby dochodzi do pogłębienia zniekształcenia.

Twarz od strony przykurczonej jest mniejsza, kąty uszu i oczu obniżają się, odchyla się nos. Dodatkowo oko wydaję się mniejsze i innego kształtu niż powinno być. U wielu dzieci pojawia się także deformacja układu kostnego między innymi nieprawidłowy zgryz i odkształcenie czaszki. Ponadto w odcinku szyjnym kręgosłupa powstaje skolioza (łukiem jest skierowana w stronę zdrową).

Zobacz także: Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

Kręcz szyi – diagnostyka

 • W celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy, lekarz specjalista zleca wykonanie poniższych badań. Są to między innymi:
 • RTG,
 • Rezonans magnetyczny,
 • EMG, czyli elektromiogram (badanie jest wykonywane w celu ustalenia aktywności elektrycznej w mięśniach. Dodatkowo pomaga sprecyzować, które mięśnie zostały zaatakowane).

Kręcz szyi – leczenie

Leczenie wrodzonego kręczu szyi pochodzenia mięśniowego początkowo leczone jest odpowiednimi masażami, gimnastyką lecznicą, a także przez układanie główki niemowlaka w stronę przeciwną do schorzenia.  Wszystkie te metody umożliwiają rozciągnięcie przykurczonego mięśnia. Jednak skuteczne są tylko w lekkich przypadkach – w cięższych konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Natomiast wrodzony kręcz szyi pochodzenia kostnego leczy się tylko korekcyjnie – stosuje się kołnierze, a chory wykonuje odpowiednie zalecone mu przez specjalistę ćwiczenia. W wielu przypadkach te metody są nieskuteczne.

Kręcz nabyty leczony jest przez usunięcie przyczyny, która go spowodowała (o ile jest to możliwe). Kręcz szyi wywołany np. wadą wzroku znika po skorygowaniu jej.

Zobacz także: Mimowolne zgrzytanie zębami - czy jest groźne dla organizmu?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bie

Oceń artykuł

Przeczytaj więcej

Więcej newsów